31 травня в Києві відбулась акція до Всесвітнього дня без тютюну. Цьогоріч антитютюновий день  увесь світ відзначає під гаслом «Тютюн – загроза для розвитку», щоб закликати уряди всіх держав приймати посилені заходи щодо зменшення поширеності куріння. Україна як підписант Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну зобов’язана на законодавчому рівні зменшувати привабливість та доступність сигарет і захищати людей від негативного впливу тютюну на їхнє здоров’я.

Куріння є перешкодою для сталого розвитку, адже становить загрозу не лише для життя та здоров’я людей, але й завдає серйозних економічних та екологічних збитків.

Захворювання, пов’язані з тютюном, є однією з найбільших загроз для громадського здоров’я – щорічно через куріння у світі помирає більше 7 мільйонів осіб, в Україні ж із життя йде 63 тисячі людей.

Через втрату працездатності внаслідок куріння і витрати на лікування, світова економіка втрачає понад $1,4 трильйона, а Україна $3 млрд щорічно.

Недопалки є найпоширенішим видом сміття у світі – щороку у довкілля потрапляє близько 4,5 трильйона недокурків, що є дуже токсичним сміттям. Саме тліючі залишки від сигарет є найчастішою причиною лісових пожеж. Вирощування тютюну виснажує ґрунт, а токсичні пестициди та хімічні добрива, які використовуються, забруднюють ґрунтові води та річки. Окрім того, щороку у світі вирубується близько 200 га лісу для висівання тютюну на цій землі.

Вживання тютюну завдає найбільше шкоди в першу чергу людям, які живуть на межі бідності, і при цьому витрачають близько 10% свого сімейного доходу на сигарети. Натомість ці кошти було б краще витрати на їжу, освіту, охорону здоров’я.

«24% українців є курцями. Єдиним виходом, щоб полегшити тютюновий тягар, який навис над Україною, є зменшення поширеності куріння. Найефективнішим способом боротьби проти тютюну є законодавче регулювання цієї проблеми. Досвід показав, що попередні заходи щодо заборони реклами сигарет, звільнення громадських місць від тютюнового диму, підвищення ціни на тютюн зменшили споживання сигарет із 125 млрд штук у 2008 р. до 73 млрд штук у 2015 р.», – пояснила Лілія Олефір, виконавчий директор ГО «Життя».

«Останні антитютюнові заходи в Україні були прийняті ще в 2012 році. Тому вже настав час для посилення чинних норм, адже за декілька останніх років тютюнова індустрія вигадала нові методи залучення до куріння, зосереджуючись на молоді та дітях. Так, на ринок вийшли електронні сигарети, асортимент ароматизованих сигарет урізноманітнився, пачки тютюнових виробів стали ще привабливішими, а вітрини із тютюном ще яскравішими. Тому закликаю своїх колег парламентарів підтримати антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а. Це допоможе попередити виникнення нікотинової залежності серед молоді», – зауважила Наталія Веселова, народний депутат України.

Законопроект №2820 має на меті запровадити великі графічні попередження про шкоду куріння (65% від поверхні) і розташувати їх у верхній половині пачки з обох боків, заборонити ароматизовані сигарети, врегулювати електронні сигарети та трав’яні суміші, розкрити склад тютюнових виробів, заборонити рекламу тютюну в Інтернеті.

У той же час, законопроект №4030а пропонує заборонити розміщувати сигарети у вітринах магазинів, удосконалити захист українців від тютюнового диму в громадських місцях та запровадити механізми контролю за виконанням антитютюнового законодавства.

«Вживання тютюну – один із основних факторів ризику неінфекційних хвороб. Міністерство охорони здоров’я розробило план заходів щодо боротьби з НІЗ. Саме підтримка законопроектів 2820 та 4030а є однією з основних частин цього плану. Ми підтримуємо усі антитютюнові ініціативи, які є, тому що тютюн – це реальна загроза благополуччю кожної родини. Ми не можемо бути впевнені у тому, що наші діти не будуть курити. Тому ми за світ, вільний від тютюну», –  Владислав Збанацький, заступник генерального директора ДУ «Центр  громадського здоров’я  МОЗ України»

Зараз єдиними опонентами прийняття законопроектів із захисту громадського здоров’я від тютюну є представники тютюнової індустрії. Проте мета тютюнових компаній – це не допустити будь-яких змін в законодавстві, натомість суспільство вимагає від парламентарів зробити вибір на користь здоров’я, а не на користь інтересів транснаціональних корпорацій.

Учасники акції звернулись до спікера парламенту Андрія Парубія із вимогою поставити на голосування законопроекти з контролю над тютюном №2820 та №4030а, щоб зменшити поширеність куріння та збільшити тривалість життя українців.

You may also like

Leave a reply