В сучасних реаліях діяльність журналістів є складною й ризикованою, а носіння зброї є елементом захисту українських медійників. Разом з тим існують непоодинокі випадки коли за формального проходження кількаденного “навчання” для журналістів, існує можливість отримати посвідчення журналіста і, відповідно, дозвіл на носіння зброї. Інтернет та телеграм-канали налічують безліч пропозицій з можливістю придбати такий документ. Пропоную детальніше розібратись з нагальною та актуальною проблемою безладної видачі посвідчень й законодавчим аспектом на володіння зброєю для журналістів.

Оборот травматичної зброї в Україні станом на сьогодні має низку обмежень, проте журналісти – серед категорій людей, які можуть носити травматичну зброю. Травматична зброя призначена для самооборони на невеликій відстані – не більше кількох метрів і дозволена з 21-річного віку. Поки ВРУ фінально не ухвалила Закон про легалізацію обігу та носіння вогнепальної зброї цивільними особами, деякі люди продовжують купувати посвідки журналіста, щоб отримати травматичну зброю.

Читайте також: Продовжувати дозволи на зберігання зброї треба. Наказ МВС № 195 не звільняє від цього обов’язку

Права журналістів визначені Конституцією України й низкою національних законів, зокрема Законом 2849-IX. Загалом їм гарантується право на охорону праці, пільги та компенсації за роботу в умовах, що можуть бути шкідливими і важкими, соціальне страхування тощо. Відшкодування, заохочення та пільги журналістам, які працюють в небезпечних умовах, забезпечуються власниками або засновниками засобів масової інформації. Зауважу, що законодавчо журналіст – це працівник, який збирає, отримує, створює та готує інформацію для засобів масової інформації. Статус журналіста підтверджується документом, виданим суб’єктом у сфері медіа, професійною чи творчою спілкою журналістів. Документ, що підтверджує статус журналіста, має бути державного зразка і наявний у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. До прав українських медійників належить можливість здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи. Також серед прав є можливість безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень. Крім того, наявне право не розкривати джерело інформації або інформацію, яка дає можливість встановити її джерела, крім випадків, коли журналіста зобов’язано до цього рішенням суду відповідно до закону тощо.

Станом на сьогодні, фактично єдиним Законом, який налічує питання безпеки журналістів та забороняє протиправні посягання щодо них є Кримінальний Кодекс України. В національному законодавстві встановлена різного роду відповідальність за умисне перешкоджання законній й професійній діяльності журналістів. Такі дії караються штрафом або арештом.

Читайте також: Тривале незаконне зберігання шести патронів для стрільби з нарізної зброї не є малозначним діянням, що не становить суспільної небезпеки

У лютому 2022 року Парламентом в першому читанні був прийнятий законопроект про право на цивільну вогнепальну зброю № 5708, який містить важливий аспект і для журналістів. Цей проект говорить про те, що право на отримання категорії зброї В мають виключно особи, чия професійна діяльність пов’язана із ризиком для захисту життя і здоров’я. До такої категорії належать й журналісти. Нагадаю, категорія В передбачає гладкоствольну короткоствольну вогнепальну зброю (травматичну), яка допускається з 21-річного віку.

Насамперед журналістські посвідчення створені для того, щоб допомогти медійникам виконувати свою роботу. Цей документ захищає журналістів від нападів і перешкоджання їхній професійній діяльності. Посвідчення сприяють журналістам у їхній роботі, а саме надають право на безперешкодний доступ до органів влади, можливість збирати інформацію в ситуаціях, коли доступ інших громадян обмежено й мати для захисту травматичну зброю.

Більш того, у Кримінальному кодексі передбачена відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. До прикладу, незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації та заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності – карається штрафом до 850 грн. або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років. Вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю – штраф до 3400 грн.  або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 4 років. Крім того, погроза або насильство щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності – карається виправними роботами на строк до 2 років або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років. Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності – обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Захоплення або тримання як заручника журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї з метою спонукання цього журналіста вчинити або утриматися від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника – за це передбачено позбавлення волі на строк від 8 до 15 років.

Читайте також: Порядок використання зброї працівниками пошти встановить Уряд

В нашій країні існують фейкові організації, які фактично продають журналістські посвідчення. Так звані “журналісти” з липовими посвідками неодноразово створювали конфліктні ситуації та безліч зловживань з можливістю нібито легально отримати посвідку журналіста. Відомі випадки коли  в одній з груп у месенджері пропонують отримати прескарту “незалежного видання” за 1000 гривень, аргументуючи це необмеженими повноваженнями та правом на оформлення дозволу на травматичну зброю. На додаток, фейковим документом можуть скористатися диверсанти, щоб відвести від себе підозри.

Маніпуляція таким захистом – це порушення етичних стандартів і злочин згідно із національним законодавством. Придбання таких посвідчень підриває довіру до професії журналіста, дозволяючи їхнім “власникам” використовувати журналістику для власних цілей. Важливо зазначити: продаж журналістських посвідчень — порушення статті 366 Кримінального кодексу України. Підроблення офіційних документів караються штрафом від  34000 гривень до 68000 гривень або обмеженням волі на строк до 3-х років.

Я вважаю, що в реаліях повномасштабної війни є вагома необхідність у введенні ефективного Закону про обіг вогнепальної зброї, який регулюватиме видачу дозволів на зброю, зокрема і для  журналістів. Потрібно створити Реєстр зброї й тоді журналіст зможе отримати зброю, коли відповідно буде зареєстрований в такому Реєстрі. Адже ситуації з продажем й схемами для отримання журналістських посвідчень – це першочергово питання національної безпеки. Як показує практика, існує безліч організацій, які торгують журналістськими посвідченнями, і серед них можуть бути навіть реальні видання. На мою думку, забезпечення адекватних й дієвих норм та правил є критично важливим задля безпеки та можливості українських медійників виконувати свої професійні обов’язки, забезпечуючи їхній захист в умовах воєнного стану. Також я вважаю, що Національна поліція повинна відреагувати на такого роду “контори”, які видають липові посвідчення журналістів й тим самим загрожують національній безпеці країни й громадянам.

Григорій Мамка, народний депутат України, заступник голови
Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, д.ю.н.

You may also like

Comments are closed.