Завдання Національного банку України  після тривалої роботи з очищення банківського сектору – відновити кредитування. Про це минулого тижня заявила заступник Голови НБУ Катерина Рожкова під час круглого столу, присвяченого вдосконаленню механізму підтримки фінансування малого і середнього бізнесу (МСБ) в рамках програм Німецько-Українського фонду (НУФ).

«Ми відзначаємо пожвавлення кредитування, особливо в сегменті малого та середнього бізнесу. При цьому, якість кредитів, виданих МСБ, суттєво вища в порівнянні з позиками іншим бізнес-сегментам. Ми віримо, що цей сегмент стане драйвером відновлення кредитування і економічного розвитку країни. Крім того, Національний банк відкритий до пропозицій ринку, які можуть допомогти пожвавити кредитування української економіки», – зазначила Катерина Рожкова.

Зі свого боку директор департаменту фінансового контролінгу НБУ та виконавчий директор Німецько-українського фонду Олег Стринжапідкреслив, що завдання круглого столу – отримати зворотній зв’язок від банків про те, які чинники є основними для зростання кредитування МСБ.

«Німецько-український фонд долучився до Стратегії розвитку малого та середнього бізнесу, розробленої Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Одним із напрямків цієї Стратегії є розширення доступу МСБ до фінансування. З цією метою Німецько-український фонд як збільшує обсяги стандартних продуктів комерційним банкам-партнерам (довготермінові кредитні лінії у валюті), так і розвиває нові напрямки – довгострокові кредитні лінії у гривні та розроблення механізму випуску кредитних гарантій. Зокрема, НУФ пропонує довготермінове кредитування в гривні за рахунок хеджування валютного ризику Європейською комісією. Тож нам важливо почути думку банкірів щодо перспектив та перешкод кредитування МСБ», – зауважив Олег Стринжа.

Присутній на круглому столі перший секретар Посольства ФРН в Україні з питань економічного співробітництва та розвитку Зебастіан Кнокенаголосив на актуальності розвитку МСБ для підтримки всієї української економіки в поточних умовах, наприклад, у створенні робочих місць.

Заступник керівника НУФ Валерій Майборода презентував присутнім нове бачення фонду щодо впровадження своїх кредитних програм: «Німецько-Український фонд вважає найефективнішим варіантом поєднати свою підтримку фінансування МСБ із заходами з включення МСБ до ланцюга створення доданої вартості в пріоритетних галузях економіки України. Такий підхід сприятиме прозорості діяльності та прогнозованості грошових потоків МСБ по всьому ланцюгові створення доданої вартості, розвитку cashless economy та опосередкованій участі цих сегментів бізнесу в експортних операціях. А головне – усе це може бути реалізовано в рамках Стратегії розвитку МСБ 2020 при координації Мінекономрозвитку та профільних міністерств».

Під час дискусії з представниками банків України вирішальним фактором, який негативно впливає на кредитування МСБ, усі банки назвали достатньо високий рівень процентних ставок, які, натомість, протягом останнього часу демонстрували тенденцію до поступового зниження. Окремо була відзначена необхідність подальшого покращення інвестиційного клімату, зокрема продовження роботи в напрямку посилення захисту прав кредиторів. Крім цього, представники банків підтримали запропонований НУФ підхід щодо фінансування МСБ в рамках ValueChain як такий, що сприятиме інвестиційній активності МСБ та капіталізації економіки України. Банкіри також виявили зацікавленість у довготермінових (5-7 років) кредитних лініях для фінансування кредитних програм МСБ на основі ставки рефінансування НБУ, яка знижується разом із сповільненням інфляції.

Крім того, під час круглого столу було підписано  Меморандум про співробітництво та партнерство між НУФ та ПАТ «КРЕДИТВЕСТ БАНК».

На заході були присутні представники Німецько-українського фонду, посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні, Національного банку, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства фінансів, банків, а також Незалежної асоціації банків України.

Довідка 

Німецько-Український фонд – небанківська фінансова установа, заснована у 1999 році Урядом ФРН в особі Кредитної установи для відбудови (KfW – Kreditanstalt fur Wiederaufbau), Кабінетом міністрів України та Національним банком  України. Діяльність НУФ зосереджена на покращенні кредитоспроможності українських мікро- та МСП шляхом надання кредитів банкам-партнерам з метою кредитування ними сегменту позичальників мікро- та МСП, а також надання таким банкам технічної допомоги.

Учасниками НУФ є Національний банк України (31.3%), Міністерство фінансів України (31.3%) та Німецька кредитна установа для відбудови (KfW) (37.4%). Фінансування програм та проектів Фонду здійснюється за рахунок кошті Уряду Німеччини через німецький державний банк розвитку Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). 

Управління коштами НУФ здійснює Державна установа “Офіс адміністрування проектів міжнародного фінансового співробітництва”. Вона створена при Міністерстві фінансів України для ефективної реалізації інвестиційних проектів, а також проектів міжнародної технічної допомоги, які надаються Україні міжнародними фінансовими організаціями.

Діяльність НУФ забезпечується на кадровому та інфраструктурному рівні Державною установою «Офіс адміністрування проектів міжнародного фінансового співробітництва» Міністерства фінансів України (http://ifcp.gov.ua). Офіс АПМФС було створено з метою стимулювання економічного та соціального розвитку України шляхом впровадження пріоритетних для Уряду програм та проектів міжнародного фінансового співробітництва. 

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=43456076&cat_id=55838

You may also like

Leave a reply