19.05.2015р. в НАБУ відбулася робоча зустріч представників банківського сектору з Виконавчим директором Конфедерації будівельників України – Віталієм Грусевичем та експертом Міжнародного центру реформ – Джабою Ебаноідзе.
В центрі уваги професійного кола стоїть питання щодо перспективи отримання банками права виконувати функції реєстратора у сфері реєстрації бізнесу та речових прав і обтяжень нерухомості, що запропоновано проектами законів, які розроблені Міністерством юстиції України. Як зазначив представник Конфедерації будівельників України – Віталій Грусевич, з літа 2014 року для будівельників України питання реєстрації бізнесу і нерухомості став ключовим, оскільки від законодавчого врегулювання зазначеного питання залежить чи прийдуть інвестиції в Україну, і відповідно, чи дасть це поштовх для розвитку будівельної галузі та інших галузей економіки в цілому.
Основна новація запропонованої Мінюстом системи полягає у включенні приватного сектору до процесу реєстрації. Зокрема запропонована система передбачає здійснення функції реєстраторів органами місцевого самоврядування, нотаріусами та банками.
Банківський сектор підтримує існування дворівневої системи реєстрації у вигляді фронт-офісів, які будуть приймати документи на реєстрацію та бек-офісів, які будуть безпосередньо здійснювати реєстраційні дії. На думку банківської спільноти, з якою погодилися решта учасників робочої зустрічі, надання відповідної функції нотаріусам та банкам, які здатні охопити 95% ринку у цій сфері, значно здешевить вартість цієї послуги і усуне корупційну складову в питанні здійснення реєстраційних дій. Головне, залучення банків, які мають розгалужену регіональну мережу і кваліфікованих фахівців, не потребуватиме додаткового фінансування з державного бюджету! В цьому випадку приватний сектор в особі банків та нотаріусів має стати пріоритетним кандидатом на роль реєстратора у порівнянні із місцевими органами влади. Щодо можливості виконання приватним сектором функції бек-офісів експерт Джаба Ебаноідзе, посилаючись на досвід Грузії у реформуванні реєстраційної системи, зауважив, що поспішати із цим не слід. В Україні, питання надання банкам функції бек-офісів залишається дискусійним насамперед через можливі репутаційні ризики. Адже будь-який корпоративний чи речовий конфлікт, може набути публічного резонансу та вплинути на довіру клієнтів.
За результатом зустрічі учасниками досягнуто згоди стосовного того, що надання банкам функції «посередника» між громадянами і державою шляхом організації у відділеннях фронт-офісів для приймання від громадян документів на реєстрацію, позитивно вплине на результат проведення реформи реєстраційної системи в Україні.
Позицію банківського співтовариства щодо доцільності запровадження в Україні дворівневої системи реєстрації (фронт- та бек-офісів) – заявлено представниками НАБУ на Круглому столі в Мінюсті, який відбувся в другій половині цього ж дня.