На території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника запрацювала система природоохоронного моніторингу. Це результат співпраці телеком-оператора Vodafone Україна, Громадської організації «Аеророзвідка» та Заповідника за підтримки Державного агентства з управління зоною відчуження. Нагадаємо, що 31 травня 2021 партнери підписали меморандум про співпрацю.

Першим етапом співпраці стало розгортання пілотного проєкту «Радагаст», який передбачає забезпечення відеоспостереження за акваторією річки Прип’ять та прибережними зонами. Нагляд здійснюється з кутом зору до 300º та можливістю оптичного наближення до х42. Безперебійну передачу даних реалізовано на базі 4G мережі Vodafone.

Система спостереження дає можливість компетентним службам оперативно реагувати на події, які виникають на території Заповідника, наприклад, дії та пересування правопорушників. А науковці, які працюють у Заповіднику, отримали нові інструменти та можливості для вивчення явищ рослинного і тваринного світу.

Важливо, що запуск «пілоту» дає можливість перевірити ефективність технічних рішень, протестувати обладнання на сумісність та відповідність технічним вимогам. Результати, отримані в процесі його реалізації, допоможуть обрати найоптимальніші варіанти масштабування проєкту та створити багатофункціональні розгалужені системи спостереження за допомогою сучасних технологічних засобів – відеокамер, тепловізорів, акустичних та сейсмічних сенсорів тощо.

За словами заступника генерального директора Vodafone Україна Андрія Большакова: «Ми разом з партнерами проаналізували світовий досвід у застосуванні сучасних технологічних рішень на заповідних територіях і вирішили запустити «пілотне» рішення для онлайн моніторингу. Це дозволяє вести спостереження за територією, фіксувати  різні зміни, явища та обробляти отриману  інформації в автоматичному режимі. Окрім того, алгоритми штучного інтелекту, завдяки зібраним даним, зможуть програвати різні сценарії розвитку подій на території заповідника».

«Робота над розгортанням системи ситуаційної обізнаності на території заповідника розпочалася у травні 2021 року. Ми об’єдналися з партнерами, підписали меморандум про співпрацю, встановили вежу та потужну камеру. Це дозволяє цілодобово відстежувати та реагувати на усе, що відбувається на території під наглядом, адже завдяки потужному об’єктиву камери ми можемо побачити навіть рибальський гачок на відстані кількох кілометрів», – додає Михайло Горбенко, член правління ГО «Аеророзвідка».

Директор Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Олександр Галущенко зазначає, що «управління і нагляд за землями Заповідника – досить складне та об’ємне завдання, оскільки його територія, зауважимо, радіаційно забруднена, складає 227 тисяч гектарів. Саме тому для нас онлайн моніторинг – це перехід на якісно новий рівень менеджменту. Окрім того, величезною проблемою Чорнобильської зони є пожежі, а цілодобовий моніторинг дозволить зафіксувати займання практично миттєво та оперативно його локалізувати».

«Основною задачею у встановленні системи спостереження є природоохоронна діяльність Заповідника, але разом з тим вона дозволяє виконувати і інші корисні функції – оперативно виявляти правопорушників чи виникнення пожеж, моніторити пересування тварин тощо.  Тобто система спостереження дозволить нам виконувати будь-які завдання відповідно до потреб та ситуації. Тому ми підтримуємо дану ініціативу та будемо сприяти розширенню території спостереження та переліку технологічних рішень», – підсумовує т.  в. о. Голови Державного агентства з управління зоною відчуження Євген Крамаренко.

Про Vodafone

Vodafone – одна з найбільших світових телекомунікаційних компаній, що надає широкий спектр послуг, включаючи мобільний голосовий зв’язок, передачу даних, обмін повідомленнями, фіксований інтернет і кабельне телебачення. Оператор працює в 21 країні і має партнерські угоди з операторами 49 країн. Станом на 30 червня 2021 року Vodafone надає послуги більше 300 мільйонам абонентів мобільного зв’язку і 28 мільйону користувачів фіксованого інтернету, а також об’єднує більше 123 мільйонів IoT-підключень. Більш детальна інформація на сторінці www.vodafone.com.

Vodafone Україна – провідна українська телеком компанія, яка надає послуги швидкісного інтернету 3G і 4G. Інвестиції Vodafone в період активного будівництва мереж швидкісного інтернету в 2015 році – 3 кварталі 2021 року перевищили 30,9 млрд грн.

Рекордні інвестиції дозволили забезпечити технологічне лідерство і розвивати нові технологічні послуги – Інтернет речей (IoT), технології та рішення для Smart City, аналітика великих даних, фінтех послуги, хмарні сервіси. В Україні послугами Vodafone користуються 19 млн клієнтів.

Про ГО «Аеророзвідка»

Громадська організація «Аеророзвідка» створена у липні 2014 року. Організація реалізовує проєкти, направлені на застосування Збройними Силами України рішень в галузі роботизованих технологій та ІТ систем, в першу чергу, ситуаційної обізнаності. 

Напрямки діяльності ГО «Аеророзвідка»:

  • Розробка, тестування і впровадження інструментів автоматизованого управління, зокрема, системи відображення ситуаційної обстановки (Система відеоспостереження вздовж лінії розмежування в ОРДЛО «Східна брама», Інтеграційна платформа ЗСУ “Дельта”).
  • Розробка, тестування, впровадження і застосування різнорідних сенсорів для системи ситуаційної обізнаності.
  • Проєктування і застосування безпілотних літальних апаратів мультироторного типу.
  • Сприяння реформуванню Збройних Сил України, впровадження системи C4ISR.
  • Співпраця з органами державної влади з питань розвитку спроможностей сектору безпеки та оборони України з інтеграції ветеранів аеророзвідки в цивільне життя.
  • Реалізація інших науково-технічних проєктів та застосування військового досвіду в цивільній сфері.

Детальніша інформація за посиланням.

Про ЧРЕБЗ

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник (ЧРЕБЗ) – найбільший за територією і один з наймолодших об’єктів природно-заповідного фонду України – створений 26 квітня 2016 року Указом Президента України на території Іванківського та Поліського районів Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.

Загальна площа Заповідника складає 226 964, 7 гектарів. Серед унікальних природних ландшафтів Заповідника зафіксовано майже 400 видів хребетних тварин, з яких 75 видів занесені до Червоної книги України. До Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи занесено 14 видів фауни, з Європейського червоного списку відзначено 16 видів. До додатку 1-ї Бернської конвенції занесені 179 видів фауни.

Також у Заповіднику росте понад 1100 видів судинних рослин, 120 видів лишайників та 20 видів мохів. Із Європейського червоного списку – п’ять видів рослин. Виявлено 44 види флори, занесених до Червоної книги України. На водоймах зони відчуження зростають рослинні ценози, включені в Зелену книгу України.

Чорнобильський заповідник є природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення, утвореною з метою збереження у природному стані найбільш типових природних комплексів Поліського регіону, здійснення фонового екологічного моніторингу та вивчення навколишнього природного середовища.

Вам також може сподобатися

Новини компаній

Кіберполіція за сприяння ПриватБанку затримала групу зловмисників, які “отоварювали” крадені дані банківських карток громадян

Працівники служби безпеки ПриватБанку викрили шахрайську схему, в результаті чого співробітники відділу протидії кіберзлочинам Черкащини ...

Leave a reply