26 лікарів НДСЛ «Охматдит» провели огляд усіх охочих дітей у Макарові. За один приймальний день вдалося оглянути рекордну кількість – 311 дітей. Макарів сильно постраждав навесні 2022-го: у самому місті були пошкоджені всі медзаклади, а амбулаторія повністю згоріла. Також були знищені лабораторії чи пошкоджені інші медзаклади в громаді.
Виїзд столичних медиків став продовженням традиційної акції «Скарбничка здоров’я». Ініціатива реалізується спільно з Національною дитячою спеціалізованою лікарнею МОЗ України «Охматдит», за підтримки БО «БФ МХП-Громаді» та за сприяння голови Макарівської селищної ради Вадима Токаря.
Ініціативно за проведення медогляду дітлахів у Макарові виступив менеджер компанії МХП Володимир Забела.
Лікарі «Охматдиту» почали виїжджати в деокуповані регіони в травні 2022 року. На власному ентузіазмі медики їздили до маленьких пацієнтів, які постраждали внаслідок війни. Згодом лікарі започаткували практику виїздів в інші регіони. Адже, за їхніми спостереженнями, хронічний стрес через війну, ракетні атаки, повітряні тривоги позначається на дитячому здоров’ї навіть в умовно безпечних регіонах. Цю ініціативу підтримав Благодійний фонд «МХП-Громаді», з яким вдалося разом організувати 7 виїздів у Вінницьку та Київську області. Також заплановані ще 5 виїздів до кінця 2023-го.
«За півтора року ми вже оглянули 7200 дітей. Зробили загалом 53 виїзди. Бачимо, що діти частіше страждають на переїдання – заїдають стрес, мають проблеми зі шлунково-кишковим трактом, ендокринологією. Гінекологи фіксують порушення менструальних циклів у дівчаток: у когось почастішали кровотечі, а в когось, навпаки, раніше починається статеве дозрівання. У батьків також великий запит на консультації психолога, бо в дітей наявні порушення сну, підвищена тривожність. Добре, якщо це все можна відстежити вчасно на ранній стадії, тому ми продовжимо виїжджати в регіони», – коментує Ольга Медведєва, завідувачка педіатричного відділення КДП НДСЛ «Охматдит».
«Також наразі складно з логістикою. Ми отримуємо запити від громад, бо, наприклад, родині не з Києва сьогодні важче доїхати до столиці й пройти там обстеження. Складнощів додають і повітряні тривоги, коли зупиняється весь громадський транспорт, і ракетні обстріли, коли все припиняє працювати. Щоб обійти всіх лікарів і дочекатися результатів аналізів, потрібно кілька днів. Тому ми прийняли рішення підтримати такі виїзди та масштабувати їх на різні регіони. Адже діти – наша найголовніша інвестиція в майбутнє України», – додає Володимир Забела, менеджер компанії МХП.
Самі лікарі називають такі огляди “поліклінікою на виїзді”. Найперше завдяки потужному гематологічному аналізатору, який за кілька секунд дозволяє зробити аналіз крові за майже 30 показниками.
«Моя лаборантка робить забір крові, передає мені. Я відправляю пробірку в аналізатор – і він за кілька секунд видає результати за 24 показниками: рівень еритроцитів, тромбоцитів, інші показники. Навіть приватні клініки не роблять ці аналізи настільки швидко. Отримані результати я одразу передаю за сусідній стіл і їх коментує лікарка Ольга Медведєва. Тобто дитина чи батьки з дитиною фактично витрачають кілька хвилин на повний огляд, лабораторне дослідження і рекомендацію лікарів», – розповідає Галина Кандрьонкіна, завідувачка клінічної лабораторії.
Окрім того, після таких виїздів менеджери Благодійного фонду «МХП-Громаді» спільно з лікарями ініціювали кампанію #нечекайзчекапом, в межах якої закликають батьків частіше водити дітей на профілактичні огляди. Адже стрес та війна провокують хвороби, які складно виявити на ранній стадії в дітей, навіть якщо вони не проживають біля лінії фронту чи не були в окупації. Тому, щоб убезпечити й зберегти дитяче здоров’я – провідні медики України закликають українців не чекати з перевіркою та записуватися на огляди дітей.