Надійність і паливна економічність – головні вимоги до автомобілів. Проте сучасні реалії змушують власників замислюватися ще й про екологічну складову. Ось чому виробники шукають і знаходять альтернативи традиційним рішенням. Одне з них – система безпосереднього впорскування пального, більш відома як GDI.
- Gasoline Direct Injection або «безпосереднє впорскування пального»;
- Режими роботи двигунів з системою GDI;
- Переваги, які дає технологія GDI.
Абревіатура GDI розшифровується як Gasoline Direct Injection, або «безпосереднє впорскування пального». Ключова відмінність цього типу двигунів – пальне в них під великим тиском впорскується прямо в циліндри, а не у впускний колектор. Це в чомусь ріднить GDI-системи одночасно з традиційними бензиновими інжекторними та з дизельними. Наприклад, паливний насос високого тиску, або ПНВТ, який використовується для створення потрібного тиску в паливній рампі, перекочував у GDI саме звідси.
Щоб пояснити особливості та переваги GDI-систем, потрібно пригадати теорію. Для роботи двигуна пальне має згорати. Для горіння бензин повинен змішуватися з повітрям у певній пропорції. Оптимальним вважається співвідношення повітря та бензину в пропорції 14,7: 1. Бідніша суміш (тобто та, де кількість повітря більша за оптимальну) гірше загоряється. Багатша (тобто та, де перевищено кількість бензину) гірше згоряє, тобто залишає після себе більше шкідливих викидів.
Істотна особливість систем з безпосереднім упорскуванням – важлива роль електронної начинки в їх роботі.
Всі параметри бензинової суміші за допомогою численних датчиків контролює електронний блок керування. Залежно від умов (навантаження на двигун, швидкості, характеру їзди тощо) він гнучко перебудовує роботу всієї паливної системи, щоб оптимізувати склад суміші та режим її подачі.
Які переваги дає технологія безпосереднього впорскування?
- Такі двигуни економніші, оскільки дозволяють точно дозувати кількість і склад пального, що подається.
- Відповідають вищим екологічним стандартам, адже дозволяють домогтися максимально повного згоряння паливо-повітряної суміші.
Ще одна особливість – підвищена вимогливість до якості бензину. Так, низькоякісне пальне може призвести до передчасного зношування форсунок: вони забиваються, а розібрати та почистити їх неможливо – тільки замінити на нові. Страждає від неякісного пального й ПНВТ (особливо у двигунах старого покоління): будь-які сторонні домішки в складі підсилюють абразивне зношування його деталей.
Для вітчизняних автолюбителів якість пального – питання особливо актуальне. Однак це не привід побоюватися автомобілів з системами безпосереднього впорскування. Сьогодні ремонт GDI-систем цілком доступний – в першу чергу завдяки тому, що провідні виробники, наприклад, компанія Bosch випускають відповідні запчастини не тільки для постачання на конвеєри найбільших європейських і азійських брендів, але й для ринку післягарантійного обслуговування. І мова йде не тільки про форсунки або насоси високого тиску, але й про дрібниці, наприклад, комплекти ущільнювачів або кріпильних елементів. А щоб ремонтом таких складних систем займалися підготовлені фахівці та сертифіковані автомайстерні, Bosch надає все необхідне – від навчальних програм і детальних інструкцій у відео- та текстовому форматі до наборів інструменту та діагностичного обладнання.
Таким чином, системи безпосереднього впорскування пального в автомобілях з бензиновими двигунами чим далі, тим більше перестають бути екзотикою на наших дорогах. І це цілком справедливо: переваги, які вони забезпечують, гідні того, щоб ними користуватися.
Bosch Group є провідним постачальником технологій та послуг у світі. У компанії працює близько 394 500 працівників (станом на 31 грудня 2020 року). Продажі компанії у 2020 році за попередніми оцінками склали 71,6 млрд. євро. За видами діяльності, компанія поділяється на чотири бізнес-сектори: Рішення для мобільності, Промислові технології, Споживчі товари та Енергетика та Будівельні технології. Як провідний постачальник IoT, Bosch пропонує інноваційні рішення для «розумних будинків», промисловості 4.0 та автомобілів з Інтернет-підключенням. Компанія використовує свій досвід і знання у сфері сенсорних технологій, програмного забезпечення та послуг, а також власний хмарний сервіс, щоб стати єдиним постачальником мережевих і багатопрофільних рішень для клієнтів. Стратегічною метою групи компаній Bosch є забезпечення життя людей підключеними до Інтернету продуктами та рішеннями, які або містять штучний інтелект (AI), або були розроблені та виготовлені з його допомогою. Bosch покращує якість життя в усьому світі за допомогою інноваційних продуктів та послуг, що надихають. Компанія Bosch створює технології, які «винайдені для життя». До складу Bosch Group входить компанія Robert Bosch GmbH та близько 440 дочірніх і регіональних компаній у 60 країнах. Світова мережа виробничих, інженерних та торгових мереж Bosch охоплює майже всі країни світу. Основою для майбутнього зростання компанії є її інноваційний потенціал. У 126 підрозділах компанії Bosch по всьому світу працюють 72 600 співробітників у галузі досліджень та розробок, а також близько 30 000 розробників програмного забезпечення.
Компанію заснував Роберт Бош (1861-1942) у 1886 році у Штутгарті як «Майстерню точної механіки та електротехніки». Особлива структура власності Robert Bosch GmbH гарантує Групі компаній Bosch підприємницьку свободу, що дозволяє здійснювати довгострокове планування і використовувати значну частку коштів для інвестування, забезпечуючи їй надійне майбутнє. 94% акціонерного капіталу Robert Bosch GmbH належить благодійному фонду Robert Bosch Stiftung GmbH. Контрольним пакетом акцій володіє Robert Bosch Industrietreuhand KG і виконує функції власника на підставі довірчого управління. Інша частина акцій належить родині Бош і Robert Bosch GmbH.
Додаткова інформація доступна онлайн на сайтах: www.bosch.ua, www.bosch.com.