Верховна Рада прийняла Закон (законопроект № 8166-д), яким визначено особливості здійснення операцій з експорту товарів у період дії воєнного, надзвичайного стану.
Як зазначено було у Пояснювальні записці до законопроекту, його прийняття сприятиме надходженню валютної виручки та запобігатиме необґрунтованому витоку капіталу з держави шляхом створення запобіжників для зменшення випадків закупівель сільськогосподарської продукції за готівковий розрахунок та подальшого експорту цієї продукції без повернення валютної виручки від таких операцій в Україну
Зокрема, новою статтею 19-1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» передбачено, що на період дії воєнного, надзвичайного стану Кабінет Міністрів України має право запроваджувати режим експортного забезпечення з метою державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та особливостей здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД.
Рішення Кабінету Міністрів України про запровадження режиму експортного забезпечення повинно містити: строк запровадження режиму експортного забезпечення, перелік товарів, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення, а також мінімальні експортні ціни на товари, щодо яких запроваджується режим експортного забезпечення.
Експорт товарів, щодо яких було прийнято рішення про запровадження режиму експортного забезпечення, можуть здійснювати виключно суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності – платники податку на додану вартість, чия реєстрація не є призупиненою.
Умовою вивезення у митному режимі експорту товарів, щодо яких застосовано режим експортного забезпечення, є наявність податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних за ставкою, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України.
Також новим п. 87 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено особливості оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких відповідно до статті 19-1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» застосовано режим експортного забезпечення, до завершення дії правового режиму воєнного або надзвичайного стану.
Зокрема, за необхідності перевищення розрахованого ліміту експорту продукції, на суму перевищення експортеру необхідно буде зареєструвати податкову накладну за ставкою на рівні 14 %, а після повернення валютної виручки – відкоригувати таку накладну зі ставки податку 14 % на 0 % та отримати відшкодування ПДВ.
Окрім того, внесено зміни до розд. VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Джерело: Lexinform