Мобільні платежі працюють на розвиток економіки у 93 країнах світу, охоплюючи 411 млн користувачів. Їх перевага перед банківськими фінансовими послугами – у більшій зручності, простоті, доступності 24/7 та незалежності від наявності банківської картки та POS-терміналу. Все, що потрібно для розрахунку за допомогою мобільного платежу, – бути абонентом оператора мобільного зв’язку та мати прив’язаний до номера телефону рахунок.

В Україні такий ринок практично відсутній, незважаючи на розвинену мережу послуг мобільного зв’язку, яким користується переважна більшість українців, та лише 53% населення, що має банківський рахунок – а отже, доступ до банківських послуг.

Експерти Офісу ефективного регулювання (BRDO) провели аналіз законодавчого регулювання ринку, що знаходиться на перетині телекомунікаційних та фінансових послуг, і виявили два регуляторних бар’єри, що заважали розвитку ринку мобільних платежів в Україні:

  1. Відсутність механізму відшкодування коштів зі збору для телеком-операторів при поверненні невикористаних коштів споживачам при сплаті збору на державне пенсійне страхування (затверджено Постановою КМУ № 1740 від 3.11.1998 р.)
  2. Обов’язкова реєстрація користувачів при поверненні коштів з мобільного рахунку (затверджено Постановою КМУ № 295 від 11.04.2012 р.)

19807523_1497284450315240_990857918_o

Спільно з Мінекономрозвитку BRDO підготував проект Постанови, що прибирає ці бар’єри. Після публічного обговорення і погодження документу, 4 липня 2017 р. Кабінет Міністрів прийняв зміни до постанов №1740 та №295. Після офіційної публікації, зміни вступлять в силу. Таким чином, з’являється можливість використовувати мобільний рахунок для оплати послуг і товарів, грошових переказів та інших мобільних фінансових послуг.

«За нашими оцінками, за два роки послугою мобільних платежів в країні будуть користуватися не менше 15% абонентів мобільного зв’язку або 7,8 млн людей. За таких умов, річний об’єм ринку може скласти більше 650 млн дол. США або 17 млрд гривень. Сервіс мобільних платежів суттєво збільшить доступ населення до фінансових послуг і сприятиме більшому проникненню безготівкових розрахунків», – відзначив Керівник сектору «IT та Телеком» BRDO Олександр Кубраков, презентуючи результати відповідного дослідження під час Круглого столу«Мобільні платежі: нові можливості для кожного» в рамках Публічного діалогу #PROДіалог, що відбувся 13 липня.

19866967_1497284523648566_841532427_o

Важливо, що послуга буде доступна в найбільш віддалених куточках країни, де не представлені відділення банків та немає покриття мережею 3G, адже підтвердження платежу можна буде отримати і за допомогою SMS.

Потенціал нового сервісу відзначив Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов: «Мобільні платежі – це не тільки доступна альтернатива для населення, але й нові можливості для розвитку бізнесу: швидкі платежі, більша пропускна спроможність, можливість скоротити свої витрати – тобто, сервіс має чітке економічне обґрунтування».

Більш того, розвиток ринку мобільних платежів стане одним з важливих напрямків реалізації проекту Cashless economy, презентованого НБУ у 2016 році. «Мобільні сервіси однозначно є рухом у майбутнє. Для нового ринку маємо створити таке законодавче поле, що не матиме зайвих регуляцій, але сприятиме цивілізованому розвитку підприємництва», – переконана Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна.

19893600_1497285090315176_1921672152_o

При цьому експерти BRDO відзначають, що для подальшого розвитку ринку, має бути врегульована низка питань, зокрема:

– проблема дистанційної ідентифікації користувача;

– ліміти на операції з електронними грошима для ідентифікованих і неідентифікованих користувачів;

– право на випуск електронних грошей.

Участь у заході взяли мобільні оператори, представники НБУ, Державного агентства з питань електронного урядування в Україні, бізнесу, експерти та громадськість.

Висловлюємо подяку засновнику iHUB Дмитру Подолєву за партнерство та підтримку розвитку технологічної стартап-індустрії в Україні.

Источник: brdo.com.ua

You may also like

Leave a reply