Промисловий вилов риби в Україні – суттєва проблема, адже немає достовірних даних про кількість виловленої риби, а існуючі цифри є суто декларативними. Та законопроект про заборону промислового лову лише частково вирішує цю проблему. Про це заявив Голова Держрибагентства Ярема Ковалів в ефірі «Каналу новин 24», коментуючи законопроект №2454а «Про введення заборони (мораторію) на промисловий вилов водних живих ресурсів на деяких водоймах України».

Законопроект передбачає часткову заборону на промисловий вилов риби на водних об’єктах басейну Дніпра, Південного Бугу, Західного Бугу, Сіверського Донця за межами спеціальних промислових зон в акваторіях водосховищ Дніпровського каскаду. Вилов буде дозволено  лише на території водойм, які не можуть перевищувати 40% акваторії водного об’єкта та мають бути розташовані не ближче 200 метрів від урізу води.

Ярема Ковалів зауважив: «Якщо припустити, що законопроект буде прийнятий в його нинішній редакції – то постає питання, що робити всім  тим людям, які традиційно здійснюють промисел на цих водоймах, для яких він є  єдиним джерелом для  існування». За інформацією Держрибагентства  дія мораторію  пошириться на водойми  10 областей України (Вінницької, Київської, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської та Черкаської). В їх межах сьогодні працює 262 підприємств та близько 6000 працівників. «По-друге, зменшення кількості риби – це збільшення її вартості і менша пропозиція української якісної продукції для наших споживачів. Сьогодні 80% риби на українському ринку –  це імпорт, забороною ми тільки зменшимо той невеликий відсоток української риби, що існує сьогодні. По-третє, на жаль, ніхто не припинить ловити рибу лише через введення мораторію. Просто  збільшиться кількість хабарів і корупції відносно контролюючих органів», – наголосив Ярема Ковалів. Згідно з даними офіційної статистики, в 2014 році  підприємствами, що можуть потрапити під дію мораторію, було виловлено 10 328 тонн риби, що становить 72% від загального обсягу вилову у внутрішніх водоймах – 14 957 тонн.

«Держрибагентство пропонує вирішувати це питання комплексно», – наголосив Ярема Ковалів. За його словами, потрібно встановити зони для промислового вилову риби, але разом із тим запровадити систему електронного моніторингу суден, що здійснюють лов, систему звітування про виловлену рибу. Крім того, слід зменшити кількість дозвільних документів. Ярема Ковалів зазначив, що станом на кінець серпня Держрибагентством розроблено та передано на погодження до центральних органів виконавчої влади 5 проектів законів і 15 проектів постанов, якими передбачено скорочення кількості дозвільних документів до 70%, підвищення інвестиційної привабливості галузі, а також створення якісно нових стандартів роботи органів рибоохорони.

Голова Держрибагентства вказав на проблеми із регулюванням промислового рибальства, але наголосив на тому, що представники влади та громадських організацій мають об’єднатись, щоб спільно вирішити проблему. А контроль за обсягами вилову риби можливий лише за умови якісної роботи органів рибоохорони. Тому, власне, і запланована масштабна реформа органів рибоохорони, за прикладом патрульної служби. Глобальні зміни планується розпочати вже наприкінці 2015 року.

You may also like

Leave a reply