Унікальний проект із відродження народного ремесла – ковальської справи – реалізували у Софіївській об’єднаній територіальній громаді Дніпропетровської області. Майстерню-ковальню відкрито у громаді завдяки підтримці Програми «Деценралізація приносить кращі результати та ефективність» .

Посилання на сторінку Софіівської ОТГ у Фейсбук

Програма USAID DOBRE допомогла розробити проект, придбала спеціалізовані інструменти та сучасне ковальське обладнання для повноцінної роботи ковальської майстерні.
Громада надала комунальне приміщення колишнього гаража, виділила кошти на здійснення капітального ремонту, а також облаштувала прилеглу територію. Загальна вартість проекту склала 226 тис. грн.

Фото 1. Приміщення колишнього гаража

Фото 2. Приміщення майстерні-ковальні

«Скрізь у світі відроджують забуті народні промисли. Це приваблює туристів. Під час навчальної поїздки до США з Програмою DOBRE я побачив, як там у маленьких містечках та селищах відроджують забуті ремесла і на цьому заробляють, проводячи фестивалі, майстер-класи, екскурсії, продаючи сувеніри. У місті Дуб’юк (штат Айова) мене вразила набережна річки Міссісіпі, яка була прикрашена арт-скульптурами з металу. Ми хочемо щось подібне зробити у парку Софіївки, який розпочали реконструювати. Нам дуже пощастило, що у нашій громаді живуть ковалі і тому виникла ідея підтримати таких людей та облаштувати муніципальну майстерню-кузню, де розвиватимуть, навчатимуть та передаватимуть ковальське ремесло нашому підростаючому поколінню. Цей проект є складовою частиною Програми місцевого економічного розвитку, яку ми розробляли спільно з експертами з МЕР (місцевого економічного розвитку) Програми DOBRE», – розповів голова Софіївської об’єднаної громади Петро Сегедій.

Урочисте відкриття майстерні-ковальні відбулося у березні 2020 року. Участь у відкритті брали спеціалісти Програми DOBRE, експерти Фонду розвитку місцевої демократії (FRDL), представники виконавчого комітету Софіївської селищної ради та районної адміністрації, а також учасники Молодіжної ради, які допомогли оформити презентацію проекту. Також на відкриття завітали студенти місцевого професійного ліцею, серед яких розіграно три сертифікати на індивідуальні майстер-класи. Одна із головних місій муніципальної ковальні — передати традиції ковальського ремесла новому поколінню.

Фото 3. Майстер- клас від коваля у ході урочистого відкриття

Відтепер, у Софіївській майстерні-ковальні працює коваль із 13-річним стажем.

«Ця професія і сьогодні фізично важка, руки часто попечені, прибиті мозолями, але мене зачаровує магія вогню і особливий запах у кузні», – розповідає коваль Віктор Гапонов.

Проте, коваль у громаді – це помічник і для комунального підприємства. Нещодавно виготовив 5 сміттєвих баків на 1000 літрів для потреб громади. Так само досвідчений майстер готовий виконувати індивідуальні замовлення жителів: для виготовлення воріт, балконних та сходових перил, елементів для екстер’єру та інтер’єру, віконних решіток, металоконструкцій.

«Дуже добре, що у нас на Софіївщині відроджуються старі традиції. Кожен мешканець для своєї садиби може замовити якийсь ексклюзивний виріб, який буде символізувати його рід, це може бути якийсь візерунок або виріб. Так, як на сьогоднішній день електро- і газоопалення коштує дорого у нас в селищі більшість людей переходить на тверде опалення. Будують печі, каміни твердопаливні котли, а для їх обслуговування потрібні такі вироби, як кочережки, металеві невеличкі совки. Професія коваля буде завжди вічною незважаючи на сучасний прогрес.У кожному виготовленому виробі відчувається тепло людських рук, у кожну річ коваль вкладає частинку своєї душі.»підсумовує Марія Гавриш – пенсіонерка, місцева жителька.

Софіївська громада сподівається, що реалізація проекту стимулюватиме розвиток малого бізнесу, популяризує українські народні ремесла і сприятиме туризму. До того ж, надихатиме мешканців і, зокрема, молодь до створення нових малих підприємств, а відтак, і нових робочих місць.

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців Програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії, Польща (FRDL/FSLD), Малопольска школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Національний Демократичний Інститут (NDI).

You may also like

Leave a reply