Конкурс, організований Українським радіо та Британською Радою у партнерстві з Мистецьким арсеналом, пропонує аматорам і професійним письменникам спробувати свої сили в жанрі радіодрами. Твір переможця почують cотні тисяч українських радіослухачів.

“Особливість жанру радіоп’єси полягає у вдалому поєднанні задуму автора, сильного емоційного надриву, голосових маневрів і уяви. Починаючи з 2008 року, Українське радіо “Культура” провело чотири всеукраїнських конкурси оригінальної радіоп’єси під гаслом “Відродимо забутий жанр”. Цього року Українське радіо, Мистецький арсенал та Британська Рада поєднають зусилля, аби комплексно поглянути на процес створення радіопостановки, популяризувати жанр радіодрами та розвинути творчі навички авторів, які бажають працювати з радіодраматургією”, – говорить продюсерка спецпроектів Українського радіо “Культура” Світлана Свиридко-Сєрова.

Для участі в конкурсі необхідно заповнити онлайн-форму (доступна з 25 квітня).
В онлайн-формі необхідно прикріпити текст і синопсис п’єси у форматі .pdf чи .doc.
Радіоп’єса має бути написана українською мовою обсягом до 20 тисяч знаків (із пробілами).

Прийом робіт триває з 25 квітня по 30 червня 2018 року включно.

Також пропонуємо вашій увазі поради з написання радіоп’єс від BBC World Drama.

Переможців конкурсу визначить журі, до якого увійдуть представники Українського Радіо, Мистецького арсеналу, британської продакшн-компаніії Rockethouse, вітчизняні літературні та театральні експерти.

П’єса переможця/ниці буде поставлена та зазвучить в ефірі Українського радіо в січні 2019 року.
Автор/ка найкращої радіоп’єси отримає грошову винагороду у розмірі 25,000 грн.

Наприкінці вересня 2018 року для учасників, чиї твори потраплять до короткого списку конкурсу, британська авторка радіоп’єс для BBC Radio 3 і Radio 4 Франсес Бірнз проведе майстерню. Упродовж тижня письменники працюватимуть над своїми рукописами під її менторством, дізнаватимуться професійні секрети та нюанси роботи в цьому жанрі.

“Британський письменник Стівен Ваятт, який створив, серед іншого, радіоаптації “Талановитого Містера Ріплі” та “Божественної комедії” для BBC, сказав, що радіоп’єса відбувається у вашій голові, а не перед очима. Це саме те, що наділяє її надзвичайною свободою – так само її автора та слухача. Ми запрошуємо і досвідчених авторів, і початківців надсилати історії, які переосмислюватимуть резонуючі явища та процеси у нашому суспільстві, даватимуть новий погляд на щоденні виклики. Жанр радіодрами відкриває надзвичайні можливості як для розвитку творчого розвитку автора, так й донесення його ідей слухачам по всій країні”, – коментує Даша Стокоз, менеджерка літературної програми Британської Ради в Україні.

У рамках конкурсу для постановників і продюсерів Українського радіо, а також інших радіостанцій та онлайн-платформ, які працюють або хочуть працювати із жанром радіодрами, британська продакшн-компанія Rockethouse проведе тренінг щодо особливостей постановки радіоп’єс, роботи з акторами, вибору звукових ефектів, музичного супроводу, а також промотування творів серед радіослухачів. Умови участі в тренінгу й дати проведення оголосять улітку на ресурсах Українського радіо, Британської Ради та Мистецького арсеналу.

“Українські письменники звертаються до жанру радіодрами вкрай рідко. Насамперед тому, що подальша доля такого твору вкрай примарна: простіше кажучи, якщо роман відносно легко видати окремою книжкою, а вірш – декламувати зі сцени, то п’єса потребує додаткового творчого етапу, яким, по суті, є режисерська постановка, а також майданчика для представлення широкій аудиторії. І вже наступна проблема – це нестача навичок роботи авторів із жанровою специфікою. Тема й динаміка тексту мають захоплювати: знуджений слухач легко перемикається на іншу хвилю”, – зазначає Оксана Щур, кураторка літературної лабораторії Мистецького арсеналу.

Розклад конкурсу

  • 25 квітня – 30 червня – прийом радіоп’єс
  • 3 вересня – оголошення короткого списку
  • 24-28 вересня – майстерня з написання радіоп’єс
  • 13 листопада – оголошення переможця
  • 26-30 листопада – тренінг для постановників радіоп’єс
  • січень 2019 року – прем’єра п’єси переможця в ефірі Українського радіо

Довідка

“Українське радіо” – радіоплатформа суспільного мовника України Національної суспільної телерадіокомпанії. Радіо мовить із 1924 року і є одним із найстаріших радіомовників світу. “Українське радіо” мовить на трьох каналах: Першому – розмовному новинному суспільно-політичному, Другому – молодіжному музично-розмовному радіо “Промінь”, Третьому – мистецько-просвітницькому радіо “Культура” та має редакції програм англійською, німецькою, румунською та російською мовами. Радіо “Культура” – єдина радіостанція України, яка працює в жанрі радіодрами. Щороку в ефір виходять 215 випусків радіотеатру (“Театр перед мікрофоном”, радіовистава (радіопостановки), радіотрансляції театральних вистав).

Британська Рада – це міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої – розширення культурних відносин та розповсюдження освітніх можливостей. Британська Рада встановлює дружній діалог і будує порозуміння між людьми у Великій Британії та в інших країнах за допомогою позитивного внеску в Сполучене Королівство та в країни, із якими працює – змінює життя, створюючи можливості, вибудовуючи зв’язки та довіру. Британська Рада працює в більш ніж 100 країнах по всьому світу у сферах мистецтва і культури, англійської мови, освіти та громадянського суспільства. Щороку особисто взаємодіє з більш ніж 20 мільйонами людей, а також охоплює понад 500 мільйонів людей онлайн, через трансляції та публікації.

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс (НКММК) “Мистецький арсенал” є флагманською українською інституцією культури, яка покликана сприяти модернізації українського суспільства та інтеграції України до світового контексту, спираючись на ціннісний потенціал культури. Синтез і розвиток сучасного мистецтва, нової музики, театру, літератури та музейної справи відбувається через виставкові проекти й діяльність напрямів-лабораторій. Таким чином різні мистецтва розвиваються і збагачують одне одного, а художні й професійні спільноти знаходять точки перетину і взаємного підсилення. Також Мистецький арсенал виступає платформою взаємодії зі світовою культурною спільнотою через спільні культурні проекти.

Слоган британської продакшн-компанії Rockethouse – “Несподіване і красиве радіо”. Заснована в 1998 році, компанія постачає вишуканий контент для ВВС, спеціалізуючись на унікальних документальних творах і драмах для радіо UK National та BBC World Service. Rockethouse також співпрацює з Amazon audible для якого компанія створює звук для довготривалих аудіодрам (“Книга Джунглів” і “Різдвяна пісня”) та для комп’ютерних ігор.

Письменниця Франсес Бірнз розпочала кар’єру практиканткою у виробничому відділі BBC Radio у 1988 році. З 2005 року вона пише художні й мемуарні радіоспектаклі для Radio 3 та Radio 4. Франсес адаптувала до драматичного жанру ковбойські фільми та класичні романи, і навіть ставила на радіо балет.

Джерело: UA: Суспільне мовлення

You may also like

Leave a reply