Про це сказано на сайті Верховної Ради України. Номер законопроекту – 3739. Авторами стали народні депутати Дмитро Наталуха, Дмитро Кисилевський та Роксолана Підласа. Всього законопроект підписали 37 народних депутати з різних депутатських фракцій та груп.
Законопроект виділяє 4 основні напрямки машинобудування для яких пропонується локалізація на рівні 25-40%. Після вступу закону в силу, автори прогнозують протягом наступних 3-5 років ріст ВВП на 3,9% і створення понад 62 тисячі нових робочих місць.
У зареєстрованому проекті закону, пропонується створити ринок тим інвесторам, які вкладають у виробництво в Україні. “Хочеш отримати контракт, сплачений грошима українських громадян, – розмісти або локалізуй виробництво в Україні. Створи роботу для українських громадян і заплати податки в бюджет українського міста”, – відзначає автор законопроекту, Дмитро Кисилевський
За словами нардепа, Україна перетворюється на економічну колонію, яка експортує все більше сировини і нарощує імпорт високотехнологічної продукції. Міжнародний досвід свідчить протилежне – країни мінімізують імпорт та захищають свого виробника. Так в США та ЄС рівень проникнення імпорту в публічну закупівлі не перевищує 5%, в той час як в України – до 50%.
На своїй сторінці у Facebook депутат пояснює, что в розвинених країнах вже давно прийняті відповідні закони, які захищають своїх виробників. В Америці це – Buy American Act, в ЄС – директива 2014/25/ЄС, дозволяючи замовнику відхилити тендерну пропозицію по деяким галузям, якщо частка європейської складової менша 50%.
“На жаль, наша країна не має можливості “залити гродима” свою економіку, як це зробили США, ЄС та Китай. Але ми ще можемо вимагати, щоб товари, які купує держава, були частково або повністю вироблені в Україні”, – підкреслює народний депутат.
У чому суть запропонованого законопроекту:
- Поширюється на 4 підгалузі машинобудування: з/д транспорт, міський пасажирський транспорт, комунальна техніка та спецтехніка, енергетичне машинобудування;
- Передбачає вимогу локалізації на рівні 25-40%
- Локалізація стане кваліфікаційним критерієм для участі в закупівлях (Здатен забезпечити локалізацію – приймай участь у тендері та конкуруй)
- Методику визначення ступеня локалізації затверджує Кабінет міністрів України;
- Наявність конкуренції місцевих виробників чи локалізаторів по тим товарним позиція, які пропонуються в локалізації.