Інвесторів на шляху до України зупиняє кілька принципово важливих речей: серед найголовніших – корупція і війна на Донбасі. Про це в інтерв’ю «МСБ UA» розповів менеджер–економіст, екс–міністр економіки України Павло Шеремета.

За його словами, український бізнес ще чекає процвітання, але на досягнення гарного результату можуть піти десятиріччя, а то і більше часу. Незважаючи на постійні перипетії на політичній арені країни, П. Шеремета оптимістично налаштований і впевнений, що реформи все ж принесуть довгоочікуваний успіх.

МАТЕРІАЛ З ТРАВНЕВОГО НОМЕРУ “ДАЙДЖЕСТ МСБ”

Інвесторів відлякує тотальна корупція

– Чи можна на даному етапі взагалі говорити про таке поняття, як «інвестиційна привабливість» України?

– Безперечно. Проблема інвестиційної привабливості в Україні існує, і це факт. Від цього нікуди не подінешся.

– Що завдає найбільшої шкоди інвестклімату в Україні? І яка роль поміж цих факторів відводиться війні на Донбасі?

– Війна на Донбасі у цьому плані стоїть на другому місці. Найбільше інвестиційному клімату в Україні на даний момент шкодить тотальна корупція. Не менш шкідливим є і постійний тиск на малий та середній бізнес. Держава продовжує мати «вижимаючу», «віджимаючу» ментальність замість розвиваючої.

«Український бізнес ще чекає процвітання, але на досягнення гарного результату можуть піти десятиріччя»

Починати потрібно з малого та середнього бізнесу

– А як на це вплинуло підписання Угоди про асоціацію з ЄС? На вашу думку, вже є якісь результати?

– Підписання Угоди про асоціацію з ЄС, у цілому, вплинуло позитивно. Йдеться, насамперед, про наміри, закладені у цей документ. Цим підписанням ми задекларували, що хочемо, знову ж таки, розвиваючої ментальності для всього бізнесу: і малого, і середнього, і великого. Але, зважаючи на те, що Європа була побудована на МСБ, очевидно, що зміни потрібні, в першу чергу, у цій сфері. Окрім того, необхідні усунення корупції, збалансування державного бюджету, забезпечення легкості ведення бізнесу.

Реформи рухаються, але занадто повільно

– На вашу думку, як рухаються реформи, які мають вплив на інвестиційну привабливість України?

– На мій погляд, вони рухаються в правильному напрямку, але занадто повільно.

– Тоді коли бізнесу очікувати результатів цих перетворень?

– Потрібно націлюватися на довготерміновий результат, тому що якщо взяти, наприклад, Польщу (я думаю, це найкращий приклад, який можна навести у цьому випадку!), то вона отримала серйозний результат аж через десятиліття.

– Як повернути довіру іноземного інвестора до українського ринку?

– Як я уже не раз зазначав, для цього необхідно радикально спростити умови ведення бізнесу в Україні. Насамперед, слід усунути всі непотрібні перешкоди, які відлякують іноземних інвесторів. Не менш важливими факторами є також самоусунення держави від бізнесу і подолання корупції.

– Яким буде ваш прогноз ситуації з інвестуванням в український бізнес?

– Це залежить від того, наскільки швидко підуть реформи. У довготерміновій перспективі я оптимістичний.

«Я працюю над цим, навіть поза урядом!»

– А які б реформи провели Ви, якби все ж залишилися міністром економіки?

– А я і проводжу ці реформи! Йдеться, насамперед, про дерегуляцію, знову ж таки про усунення корупції – у моєму випадку це було через прийняті закони про державні закупівлі, стандартизацію і метрологію і через посилення людського капіталу. Тобто я рухався б у цьому напрямку, якби, звичайно, уряд мене підтримував. Але так чи інакше я все одно роблю ці речі, навіть поза урядом.

Вікторія Жмайло

 

Довідка «МСБ UA»:

Павло Шеремета – український менеджер–економіст, засновник Києво–Могилянської бізнес–школи (KMBS), президент Київської школи економіки. Міністр економічного розвитку і торгівлі України (з 27 лютого по 2 вересня 2014 року).​

Джерело: http://msb.enarod.org/

You may also like

Leave a reply