Індекс вартості приготування традиційного українського борщу протягом першого кварталу 2023 року зріс на 21% — до 185 грн. Про це свідчать розрахунки Всеукраїнського сервісу доставки продуктів Zakaz.ua, фахівці якого проаналізували зростання цін на продукти у столичних супермаркетах.

Довідка. Індекс борщу — середня сума вартості, в яку обійдеться приготування страви за класичним рецептом. Розраховується за аналогією з міжнародним індексом БігМаку. Простіше кажучи, це умовний індикатор вартості продуктового кошику в супермаркетах. Борщ — одна з найпростіших і традиційних страв для середньостатистичної української сім’ї. За вартістю каструлі борщу можна відстежити, як змінюються ціни на базові продукти в країні.

Загальна вартість продуктів у супермаркетах

Аналітики Zakaz.ua проаналізували ціни у провідних мережах столичних супермаркетів та з’ясували, що приготувати борщ в Україні стає дедалі дорожче. Майже всі інгредієнти української національної страви, крім буряка, зросли у ціні. Буряк подешевшав на 43% та коштує на прилавках магазинів станом на 24 квітня 2023 року близько 7 грн за кілограм, тоді як у січні ціна становила 10 грн/кг. З позитивного: також не змінились ціни на томатну пасту та соняшникову олію, цінники тримаються на рівні з січневими. Своєю чергою, картопля у середньому подорожчала на 7%, морква — на 35%, а сметана — на 3%. Найбільше підскочила ціна на капусту — на 48%, кілограм білокачанної нині вартує в середньому 24 грн/кг.

Водночас найдорожчим продуктом серед усіх складників борщового набору є м’ясо. У квітні в порівнянні з ціною у січні вартість на свинину зросла на 19%. Наприклад, охолоджена лопатка на кістці коштує близько 189 грн/кг, а свина лопатка без кістки вартує в середньому 206 грн/кг.

Також українців неприємно вразило значне зростання цін на цибулю, яка у роздрібному сегменті протягом останніх двох місяців різко подорожчала майже удвічі. Наразі ціна ріпчастої в супермаркетах коливається від 49 до 69 грн за кілограм.

Чому цибуля подорожчала? За думкою експертів аграрного ринку, підставою для такого різкого зростання цін на цибулю стали кілька причин як внутрішньо українських, так і світових. Одна з них, це неврожай — при прогнозах приблизно в 750 тисяч тонн через погодні умови в Україні зібрали лише 732 тисячі тонн. Друга причина — війна. Через окупацію південних регіонів було втрачено 40% так званої комерційної цибулі, тобто тої, яку купували для продуктових крамниць, і відповідно стався дефіцит продукції. Третя причина — приватні сільські господарства, які вирощують цибулю, практично не виходять на ринок і їхня продукція не відповідає стандартам якості. Однак, експерти прогнозують, що ціна цибулі почне знижуватись, коли аграрії будуть збирати новий врожай — приблизно через місяць.

Собівартість приготування страви на сім’ю

Аналітики сервісу підрахували, скільки наразі в середньому коштує приготувати каструлю борщу на сім’ю вдома. Для визначення собівартості за основу було взято найбільш класичний полтавський рецепт страви з розрахунком на 3,5 – 4 літри.

Також Zakaz.ua простежили, як змінилася вартість на компоненти борщу згідно з класичною рецептурою протягом 2023 року. Детальну динаміку зростання цін на продукти зображено в інфографіці:

У скільки обійдеться борщ? З’ясувалося, що у квітні 2023 року страва, приготована за традиційним рецептом, коштуватиме 185 грн. Порівняно з січнем 2023 року, коли борщ обходився у 153,5 грн, ціна зросла більше ніж на 20%.

Найдорожчим інгредієнтом борщового набору є м’ясо, яке додає страві третину вартості. Без м’яса страва нині коштує близько 71 грн, тоді як у січні собівартість була 61 грн. Ціна зросла на 10 грн. Також варто зазначити, що ця ціна відрізняється від довоєнної, адже у лютому пісний борщ коштував 47,2 грн.

Також Zakaz.ua простежили, як змінювалася вартість борщу згідно за класичною рецептурою протягом війни в Україні.

Так станом на 23 лютого 2022 року ціна борщу з м’ясом становила 113 грн, що на 40% нижче ніж страва вартує зараз. Натомість вже у травні 2022 ціна зросла до 120 грн, у серпні 2022 — до 143 грн, а на початку 2023 року собівартість перетнула позначку у 153 грн.

Проте, експерти прогнозують, що з появою перших врожаїв ціна на сезонні овочі борщового набору має подешевшати. Тому очікується, що влітку та восени індекс борщу знизиться у порівнянні з січневим показником.

Аналітики сервісу доставки Zakaz.ua будуть й надалі підбивати підсумки та інформувати аудиторію про динаміку цін та пропозицій на продукти харчування в українських супермаркетах.

You may also like

Comments are closed.