У зв’язку із поширенням на офіційному сайті Національного банку України та у ЗМІ інформації про набрання чинності Меморандумом, який визначає основні умови реструктуризації іпотечних валютних кредитів, Незалежна асоціація банків України (НАБУ) звертає увагу усіх зацікавлених сторін на необхідність виконання усіх умов, які є обов’язковими для реалізації банками-підписантами своїх домовленостей за цим Меморандумом.
Меморандум передбачає, що він набирає чинності з моменту набрання чинності змінами до Податкового кодексу України, що передбачають звільнення від оподаткування операцій по реструктуризації валютних кредитів, які передбачають часткове прощення боргу (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов’язань» від 9 квітня 2015 року № 321-VIII). Однак, як вже неодноразово наголошувала НАБУ, обов’язок для банків-підписантів Меморандуму здійснити реструктуризацію валютних кредитів на умовах, визначених цим документом, виникне з моменту скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами. Це прямо передбачено п. 10 Меморандуму (з текстом якого можна ознайомитись за посиланням:http://www.nabu.com.ua/ukr/komiteti/komitet-z-pitan-zakhistu-prav-kreditoriv/dokumenti-v-roboti/108487/):
«10. Обов’язок банків щодо виконання вищевказаних положень Меморандуму виникає виключно за умови прийняття таких змін:
— до окремих нормативних документів Національного банку України щодо незастосування санкцій до банків внаслідок порушення нормативів в результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу; щодо подальшої класифікації цих кредитів, їх обліку тощо;
— до Податкового кодексу щодо звільнення від оподаткування банківські установи та фізичних осіб-позичальників за операціями реструктуризації(прощення) валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу;
– скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами фізичних осіб (встановленого Законом України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» № 1304-VII від 3 червня 2014 року разом з доповненнями)».
Враховуючи, що перші два пункти на даний час виконані (прийнято відповідні зміни до нормативних документів НБУ та ПКУ), на черзі – припинення дії Закону, яким було введено мораторій.
«Застосування мораторію було від початку недоцільним, оскільки прийняття Парламентом Закону № 1304 спровокувало погіршення платіжної дисципліни позичальників банків-фізичних осіб на 30%. Позичальники ще минулого літа могли позбавитись від валютного ризику, конвертувавши свої валютні кредити у гривню (до відома, курс гривня/долар на 03.06.2014 – дату прийняття Закону № 1304 — становив 11,83), — коментує Виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова. – Однак мораторій спровокував помилковий сигнал для суспільства, тому на сьогодні і банки, і позичальники змушені нести набагато більші збитки від вирішення проблеми дедоларизації кредитів».
НАБУ наголошує на тому, що потрібно якнайскоріше приймати Закон, який з певної дати (наприклад — з 01.11.2015) припинить дію Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» № 1304-VII від 3 червня 2014 року. Таким чином, і позичальники, і банки матимуть достатньо часу для підготовки, подання документів та здійснення операції з реструктуризації іпотечних валютних кредитів (3 місяці для позичальників та 3 місяці для банків), а суспільство отримає чітку настанову, що необхідно остаточно позбавитись від валютних ризиків або ж при небажанні зі сторони позичальника до діалогу з банківською установою — відповідати власним майном за своїми зобов’язаннями.
Джерело: http://www.nabu.com.ua/ukr/press_centr/news/108502/