Програма Євросоюзу “Горизонт 2020″ щодо фінансування інновацій працює для України вже два роки. Але вітчизняні підприємства та організації змогли поки залучити лише 12 млн євро, що в три рази менше, ніж внесок, який зробила наша країна, підписуючи програму. Delo.UA з’ясувало, хто може стати учасником програми, і як залучити кошти
Ще два роки тому – у березні 2015 року – Україна приєдналася до програми Європейського Союзу “Горизонт 2020″. Вона передбачає грантову допомогу для стартапів і малих, і великих підприємців, які розробляють інноваційні рішення для дослідницьких, фінансових, консалтингових, громадських організацій і навіть для держустанов. Головна умова, щоб вони працювали в сфері науки та інновацій.
Це масштабний проект із загальним фондом фінансування 80 млрд євро на сім років. Але український бізнес навіть через два роки практично не знає про можливість отримати безоплатно від 50 тис. Євро до 6 млн євро на свої проекти.
Приєднуючись до “Горизонту 2020″, Україна зробила свій внесок в розмірі 35,5 млн євро. За два роки 429 українських організацій взяли участь в програмі, подавши проекти на 270 млн євро. Проте, лише 69 щасливчиків з України отримали фінансування на суму 12 млн євро. Це дуже скромні цифри в порівнянні з Великобританією, Німеччиною та Іспанією, які використовують “Горизонт 2020″ по максимуму і отримують сотні мільйонів євро. Тобто, поки що Україна фінансує європейські інновації, а не навпаки.
Що таке горизонт 2020?
Про “Горизонт 2020″ часто говорять лише як про можливість залучити кошти університетам і дослідницьким організаціям. Але програма насправді набагато ширша.
Є три основних напрямки – фінансування досліджень, підтримка і коучинг, а також цільова програма для малого і середнього бізнесу. В українських підприємців і організацій з 2015 року є доступ до всіх компонентів програми.
“Горизонт 2020″ передбачає фінансування проектів по 15 основними напрямами. Зокрема, інформаційні технології, нанотехнології, космічні дослідження, кліматичні інновації та навколишнє середовище, охорона здоров’я, транспортна сфера, альтернативна енергетика, сільське і лісове господарство.
Кожні два роки формується робоча програма, де описані пріоритети, проекти і бюджети на цей період. У 2017 році Євросоюз витратить приблизно 176 млн євро. Програма на 2018 і 2019 роки буде опублікована в третьому кварталі поточного року.
Що може дати українському бізнесу “Горизонт 2020″?
Близько 20% бюджету “Горизонту 2020″ йде на підтримку малого і середнього бізнесу (МСБ). Стартап або підприємство може отримати фінансування на будь-який етап свого розвитку. Наприклад, необхідно провести маркетингове дослідження, щоб зрозуміти ринок, на який хоче вийти бізнес, або ж потрібні кошти для створення прототипу.
Програма передбачає три фази підтримки МСБ. На етапі розробки концепції і планування бізнес-ідеї підприємець може отримати до 50 тисяч євро, на етапі виконання бізнес-плану – від 0,5 до 2,5 млн євро. А на стадії комерціалізації Горизонт допомагає знаходити інвесторів і клієнтів.
Крім, власне, фінансування підприємці отримують коучинг. Експертів можуть вибрати з бази самостійно, а можуть же пропонувати Єврокомісії свого кандидата.
“Я б не недооцінював коучингову допомогу, – каже директор з розвитку бізнесу Borsch Ventures Святослав Святненко, який супроводжує стартап Polyteda Cloud, який привернув 1,2 млн євро через” Горизонт 2020 “. – Ми вибрали з бази двох експертів, і один уже вивів нас на великого клієнта”.
Серед українських підприємств і організацій, які залучили фінансування від “Горизонт 2020″, фармакологічна компанія “Фармак” та Інститут органічної хімії Академії наук. Вони приєдналися до консорціуму, який отримав грант в розмірі 900 тис. Євро, який займається розробкою наноструктур для лікування раку та інфікованих паразитами клітин. Ще один проект, який отримав фінансування від Євросоюзу, передбачає розробку бізнес-плану для створення терапевтичних ігор для дітей, які страждають на церебральний параліч. Цей проект в Україні має намір реалізувати Міжнародна клініка відновного лікування в Трускавці.
Але найбільший обсяг фінансування – 1,2 млн євро – вдалося залучити українському стартапу Polyteda Cloud. Його проект передбачає розробку програмного забезпечення для перевірки інтегральних мікросхем перед їх виробництвом. Продукт Polyteda Cloud в результаті повинен бути інтегрований в системи як мінімум трьох європейських заводів напівпровідників.
Як взяти участь і перемогти?
Програма “Горизонт 2020″ є досить конкурентною: лише 14% заявок отримують фінансування. Що стосується МСБ, то Єврокомісія підтримує ще меншу кількість проектів – тільки 5-6%.
При цьому “Горизонт 2020″ може покрити не більше 70% бюджету проекту. Іншу частину підприємець повинен профінансувати сам. Це можуть бути як кредит, так і власні заощадження. Проекти ж у сфері охорони здоров’я є винятком з правил і можуть отримати фінансування від Єврокомісії до 5 млн євро, що покриває всі 100% бюджету.
Які проекти зараз готова профінансувати Єврокомісія, можна дізнатися на порталі учасника.
Щоб зацікавити “Горизонт 2020″, каже Святослав Святненко, необхідно запропонувати дійсно інноваційну ідею.
“Учасники повинні запропонувати щось нове. Але рішення також не може фокусуватися тільки на українському ринку. Цінність повинна бути і для Європи. Своїм рішенням ви повинні вирішувати якісь глобальні виклики: економічні, індустріальні, соціальні”, – говорить директор з розвитку бізнесу Borsch Ventures.
Деякі проекти передбачають, що в них можуть брати участь тільки об’єднання підприємств або організації. Тому слід уважно читати умови і в разі потреби знайти європейських партнерів з необхідним рівнем компетенції.
Крім того, важливо правильно оформити заявку. Для першої фази підтримки МСБ заявка повинна бути оформлена приблизно на 10 сторінках, для другої – на 30-50 сторінках. Але головне, щоб написане дійсно стосувалося проекту. Вже через 6-8 тижнів підприємство отримає вердикт від Єврокомісії. У разі успіху проекти тривають 12-24 місяці.
Джерело: Національна платформа МСБ