Гальмівна система – ключовий елемент безпеки на дорозі. Саме тому потребує регулярного обслуговування.
Що саме потрібно робити, щоб гальма не підвели в найвідповідальніший момент?
- Ключова складова безпеки гальмівної системи – це гальмівна рідина;
- Найбільша небезпека несвоєчасної заміни гальмівної рідини – ризик утворення так званої «парової пробки»;
- Як вибрати та замінити гальмівну рідину;
- Гальмівні рідини, сумісні з системою ESP®, продовжують еволюціонувати.
Гальмівна рідина – ключова складова безпеки гальмівної системи
Саме вона допомагає перетворити натискання на педаль гальма в силу, яка уповільнює або зупиняє автомобіль навіть на найбільшій швидкості. Саме від її якості та стану залежить, наскільки безвідмовною буде робота гальмівних колодок, а також інших пристроїв, відповідальних за безпеку автомобіля – антибуксувальної системи TCS, системи допомоги при старті вгору, а також системи динамічної стабілізації автомобіля ESP. Тим часом згідно зі статистикою, кожен третій автомобіль пересувається з гальмівною рідиною, що виробила свій ресурс.
Найбільша небезпека несвоєчасної заміни гальмівної рідини – ризик утворення «парової пробки»
Вміст води у відпрацьованій гальмівній рідині стає надто високим, і її температура кипіння знижується. Серед можливих наслідків – більш тривалий хід педалі гальма, слабке гальмування, а в гіршому випадку навіть повна відмова гальм.
І якщо про «парову пробку» чули багато, то ось про те, що гальмівна рідина – єдина мастильна рідина в транспортному засобі, яка з часом роз’їдає та руйнує гідравлічні компоненти, замислюються набагато рідше. Як і про те, що вигідніше та дешевше вчасно замінити гальмівну рідину, ніж витрачати значно більшу суму на ремонт або заміну гідравлічного блоку. Фахівці Bosch рекомендують міняти гальмівну рідину кожні 2 роки або кожні 30-40 000 км.
Два методи заміни гальмівної рідини
Якщо автомобіль не оснащений ESP® або ASR, проводиться стандартне прокачування гальмівної системи. Якщо автомобіль оснащений системою ESP® або ASR, важливо використовувати для прокачування спеціальний діагностичний інструмент. Інакше частина відпрацьованої рідини залишиться в гальмівній системі та зіпсує нову.
Як вибрати гальмівну рідину
Найкраще дотримуватися інструкцій з технічного обслуговування від автовиробників. Але деякі практичні рекомендації ми все-таки можемо надати.
- Майже всі сучасні автомобілі працюють з гальмівними рідинами на основі гліколю, відомими як гальмівні рідини DOT. Є й винятки, коли гальма працюють на гідравлічних рідинах. Тому перевірте, чи сумісна ваша гальмівна система з DOT.
- Має значення і рік випуску автомобіля. Так, наприклад, найпопулярніша на нашому ринку гальмівна рідина DOT 4 вже не відповідає поточним потребам європейського ринку. Річ у тому, що вона підходить для автомобілів, оснащених ABS першого покоління без ESP®. Але в листопаді 2014 року ESP® стала обов’язковою в Євросоюзі. Тому якщо автомобіль випущений після цієї дати, краще використовувати гальмівну рідину з низьким рівнем в’язкості (наприклад, Bosch DOT4HP), яка підходить для перших поколінь ESP®.
- Більша цифра в маркуванні гальмівної рідини зовсім не означає, що сама рідина краща або сучасніша. Як приклад можна привести DOT 5.1. Так, вона дійсно забезпечує більший запас міцності, оскільки має вищу температуру кипіння порівняно з DOT 4. Але досягається це завдяки високій в’язкості, а для автомобілів, оснащених ESP ®, такий варіант не підходить. Ця гальмівна рідина призначена для відносно важких транспортних засобів (малотоннажних авто, фургонів, автомобілів з причепами тощо).
Гальмівні рідини, сумісні з системою ESP ®, продовжують еволюціонувати
Яскравий приклад – ENV6, нова розробка компанії Bosch. ENV6 відрізняється відмінними мастильними характеристиками, що входять до переліку вимог автовиробників до гальмівних рідин. Виведена на ринок автозапчастин у 2017 році, ENV6 перевищує вимоги нового стандарту ISO DOT4 Class7 з липня 2020 року. Вона поєднує високу температуру кипіння з дуже низькою в’язкістю, тому ідеально підходить для найвимогливіших систем. Крім того, інтервал заміни ENV6 становить три роки – на рік більше, ніж у стандартних рідин. Тож застосування сучасних гальмівних рідин виправдано не тільки з точки зору їх характеристик, а й з огляду на економію.
Але головною запорукою безпеки як і раніше залишається відповідальність автовласника: найкраще буде працювати та гальмівна система, в якій вчасно міняють гальмівну рідину.
Bosch Group є провідним постачальником технологій та послуг у світі. У компанії працює близько 394 500 працівників (станом на 31 грудня 2020 року). Продажі компанії у 2020 році за попередніми оцінками склали 71,6 млрд. євро. За видами діяльності, компанія поділяється на чотири бізнес-сектори: Рішення для мобільності, Промислові технології, Споживчі товари та Енергетика та Будівельні технології. Як провідний постачальник IoT, Bosch пропонує інноваційні рішення для «розумних будинків», промисловості 4.0 та автомобілів з Інтернет-підключенням. Компанія використовує свій досвід і знання у сфері сенсорних технологій, програмного забезпечення та послуг, а також власний хмарний сервіс, щоб стати єдиним постачальником мережевих і багатопрофільних рішень для клієнтів. Стратегічною метою групи компаній Bosch є забезпечення життя людей підключеними до Інтернету продуктами і рішеннями, які або містять штучний інтелект (AI), або були розроблені та виготовлені з його допомогою. Bosch покращує якість життя в усьому світі за допомогою інноваційних і надихаючих продуктів та послуг. Компанія Bosch створює технології, які «винайдені для життя». До складу Bosch Group входить компанія Robert Bosch GmbH та близько 440 дочірніх та регіональних компаній у 60 країнах. Світова мережа виробничих, інженерних та торгових мереж Bosch охоплює майже всі країни світу. Основою для майбутнього зростання компанії є її інноваційний потенціал. У 126 підрозділах компанії Bosch по всьому світу працюють 72 600 співробітників у галузі досліджень та розробок, а також близько 30 000 розробників програмного забезпечення.
Компанію заснував Роберт Бош (1861-1942) у 1886 році у Штутгарті як «Майстерню точної механіки та електротехніки». Особлива структура власності Robert Bosch GmbH гарантує Групі компаній Bosch підприємницьку свободу, що дозволяє здійснювати довгострокове планування і використовувати значну частку коштів для інвестування, забезпечуючи їй надійне майбутнє. 94% акціонерного капіталу Robert Bosch GmbH належить благодійному фонду Robert Bosch Stiftung GmbH. Контрольним пакетом акцій володіє Robert Bosch Industrietreuhand KG і виконує функції власника на підставі довірчого управління. Інша частина акцій належить родині Бош і Robert Bosch GmbH.
Додаткова інформація доступна онлайн на сайтах: : www.bosch.ua, www.bosch.com.