В країні триває боротьба з нелегальною зайнятістю. Завершився другий місяць оголошених Мінекономіки інспекційних перевірок, які проводять працівники Державної служби України з питань праці спільно з представниками деяких інших служб з метою виявлення роботодавців, що використовують незадекларовану працю, та стимулювання їх до формальних трудових відносин. Фахівці державної служби зайнятості надають інформаційно-консультаційні послуги.
За даними Держстату, нині у м. Києві 173,3 тис. громадян віком 15-70 років працюють без офіційного оформлення трудових відносин. Неформальною зайнятістю в столиці охоплені 12,8 відсотків зайнятого населення віком 15–70 років. Кількість працівників, які працюють в «тіні», поступово зменшується, але все ще залишаючись значною.
«Від незадекларованої праці програють усі: суспільство, наймані працівники, роботодавці. Бюджет недоотримує кошти, вкрай потрібні на пенсії, зарплати, соціальні виплати, ту ж саму допомогу по безробіттю. Працівники, які погоджуються на такий «компроміс» – неофіційну зайнятість, фактично, позбавляють себе надійного соціального захисту: права на нормований робочий день, безпечні умови праці, лікарняні та відпустку, гідне пенсійне забезпечення на старість. Зрештою, і роботодавці помилково вважають, що використовуючи незадекларовану працю, вони оптимізують свої витрати – а натомість отримують великі фінансові ризики», – підкреслив директор Київського міського центру зайнятості Віктор Білич.
Варто зауважити, що за порушення законодавства про працю – фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору – роботодавець сплачує штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, що наразі становить 60 000 грн. Вчинення такого порушення повторно протягом двох років з дня виявлення порушення обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, що складатиме 180 000 грн. Недопуск інспектора до перевірки тягне за собою накладення штрафу у розмірі 16 мінімальних зарплат – 96 000 грн.
Київський міський центр зайнятості постійно проводить з роботодавцями інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на легалізацію трудових відносин. Протягом січня – серпня 2021 року фахівці столичної служби зайнятості відвідали близько 500 підприємств м. Києва. З початку року проведено 232 семінари з питань легалізації зайнятості, в яких взяли участь 1264 роботодавці, 3 засідання «круглих столів» та наради за участю 58 роботодавців, на яких наголошувалося на необхідності легального оформлення трудових відносин. КМЦЗ отримав від головного управління Держпраці у Київській області інформацію про 67 виявлених під час перевірок на підприємствах міста осіб, які працюють без оформлення трудових відносин.
«Тема легалізації трудових відносин повинна стати спільною справою всього суспільства. Тільки в цьому разі можна буде вивести економіку з «тіні», що позитивно вплине на життя кожного громадянина», – наголосив Віктор Білич.
Київський міський центр зайнятості сьогодні це:
- Найбільша база можливостей
- Безкоштовні послуги для безробітних та роботодавців