Від 24 лютого 2022 року війна, більшою чи меншою мірою, торкнулася 41-го мільйона українців — саме таку кількість населення було зафіксовано в Україні станом на 1 січня 2022 року, за даними Євростату.
Незалежно від того виїхала людина, залишилася, пішла воювати чи перемістилися всередині країни — стрес постійно з нею, оскільки війна є надпотужним випробування на витривалість і вона триває.Триває довго, вже понад рік повномасштабно. Висотує сили й виснажує ресурси: економічні, політичні, моральні та, звісно, фізичні. Усе це невідворотно спричиняє вигорання.
Мене, насамперед як лікаря, зараз дуже хвилює підтримка фізичних ресурсів — здоров’я. Адже це питання збереження країни і нації. Від здоров’я українців і того, як ми його підтримуємо нині, залежить напряму наше завтра. Що ми маємо сьогодні? Можемо спиратися на дані дослідження серед українців від Gradus Research, які для кращої наочності переведемо з відсотків у кількість осіб:
- 19,5 млн практично перестали піклуватися про власне здоров’я;
- понад 28 млн розуміють, що перебувають у постійному стресі;
- понад 20 млн живуть із безперервним відчуттям тривоги.
Ці цифри просто вражають! А якщо врахувати, що кожен з нас, на жаль, живе у стресі та із перманентним відчуттям тривоги, просто не всі це усвідомлюють і відстежують наразі за зовнішніми ознаками, то ситуація вимальовується катастрофічна.
Наслідки стресу війни
Вигорання і як наслідок зниження енергійності й працездатності — один із маркерів, що варто приділити увагу собі. Українці вже постарішили на 10–15 років і, за прогнозами МОЗ, найближчим часом слід очікувати стрімке омолодження різноманітних хронічних хвороб, а також інсультів, інфарктів, передчасне згасання репродуктивних функцій. А це негативно позначиться на демографії та кількості працездатного населення в Україні. Якщо не допомогти собі зараз, стрес і далі завдаватиме нищівних ударів по всіх системах організму. А це часто, на жаль, незворотні процеси.
Допомогти собі можна
Якщо ви відчуваєте вигорання, постійну втому, втрату працездатності, розлади сну, переважно пригнічений настрій то ось мої поради як лікаря.
- Насамперед перегляньте свої побутові та харчові звички, щоб вони відповідали ЗСЖ:
- приберіть зі свого раціону все шкідливе та зайве: легкозасвоювані вуглеводи, зайві калорії та всі перекуси;
- регулярно навантажуйте себе фізично в спортивному залі чи на фізкультурному майданчику, (щонайменше три години на тиждень);
- гігієна сну (лягайте спати в один час, бажано до 23:00, не їжте за чотири години до сну та відкладіть усі гаджети, краще почитайте паперову книгу чи прогуляйтеся на свіжому повітрі).
За декілька місяців ваш стан гарантовано стане кращим.
- Перевірте стан гормонів, адже саме від їх балансу залежить увесь організм і його здорове функціонування, а значить і ваше гарне самопочуття. І дізнайтеся про дефіцити вітамінів і мінералів. Сьогодні це можна зробити просто в режимі онлайн безплатно в інтернеті, відповівши на 70 запитань “Брюссельського консультативного протоколу” — одного з інструментів діагностики новітньої превентивної медицини або ейдж-менеджменту.
Що таке ейдж-менеджмент? Це набір інструментів для керування віком, на основі медичних знань про організм людини. За допомогою інструментів ейдж-менеджменту, таких як “ЗОЖ 2.0” й інноваційна фарма: BHRT (Bioidentical Hormone Replacement Therapy) + суплементи (вітаміни, мінерали, передгормональні препарати) + BigPharma та ін. — можна реально керувати своїм віком: виглядати, почуватися та мати біологічні показники за роками менше, ніж у вашому паспорті на 15–20 років.
Попіклуйтеся про себе, усвідомте і прийміть всю відповідальність за власне здоров’я, щоб почуватися добре незалежно від віку.
Євгеній Шагов MD, PhD, перший ейдж-менеджер країни, ідеолог і гарант в клубній клініці керування віком — AM System, голова освітньої вебплатформи Global Age Management Academy, керівник гуманітарного проєкту UAHEALTHSUPPORT та онлайн-центру новітньої превентивної медицини GAMA CONSULTING.