Від 24 лютого 2022 року війна, більшою чи меншою мірою, торкнулася 41-го мільйона українців — саме таку кількість населення було зафіксовано в Україні станом на 1 січня 2022 року, за даними Євростату.

Незалежно від того виїхала людина, залишилася, пішла воювати чи перемістилися всередині країни — стрес постійно з нею, оскільки війна є надпотужним випробування на витривалість і вона триває.Триває довго, вже понад рік повномасштабно. Висотує сили й виснажує ресурси: економічні, політичні, моральні та, звісно, фізичні. Усе це невідворотно спричиняє вигорання.

Мене, насамперед як лікаря, зараз дуже хвилює підтримка фізичних ресурсів — здоров’я. Адже це питання збереження країни і нації. Від здоров’я українців і того, як ми його підтримуємо нині, залежить напряму наше завтра. Що ми маємо сьогодні? Можемо спиратися на дані дослідження серед українців від Gradus Research, які для кращої наочності переведемо з відсотків у кількість осіб:

  • 19,5 млн практично перестали піклуватися про власне здоров’я;
  • понад 28 млн розуміють, що перебувають у постійному стресі;
  • понад 20 млн живуть із безперервним відчуттям тривоги.

Ці цифри просто вражають! А якщо врахувати, що кожен з нас, на жаль, живе у стресі та із перманентним відчуттям тривоги, просто не всі це усвідомлюють і відстежують наразі за зовнішніми ознаками, то ситуація вимальовується катастрофічна.

Наслідки стресу війни

Вигорання і як наслідок зниження енергійності й працездатності — один із маркерів, що варто приділити увагу собі. Українці вже постарішили на 10–15 років і, за прогнозами МОЗ, найближчим часом слід очікувати стрімке омолодження різноманітних хронічних хвороб, а також інсультів, інфарктів, передчасне згасання репродуктивних функцій. А це негативно позначиться на демографії та кількості працездатного населення в Україні. Якщо не допомогти собі зараз, стрес і далі завдаватиме нищівних ударів по всіх системах організму. А це часто, на жаль, незворотні процеси. 

Допомогти собі можна

Якщо ви відчуваєте вигорання, постійну втому, втрату працездатності, розлади сну, переважно пригнічений настрій то ось мої поради як лікаря.

  1. Насамперед перегляньте свої побутові та харчові звички, щоб вони відповідали ЗСЖ: 
  • приберіть зі свого раціону все шкідливе та зайве:  легкозасвоювані вуглеводи, зайві калорії та всі перекуси;
  • регулярно навантажуйте себе фізично в спортивному залі чи на фізкультурному майданчику, (щонайменше три години на тиждень);
  • гігієна сну (лягайте спати в один час, бажано до 23:00, не їжте за чотири години до сну та відкладіть усі гаджети, краще почитайте паперову книгу чи прогуляйтеся на свіжому повітрі).

За декілька місяців ваш стан гарантовано стане кращим.

  1. Перевірте стан гормонів, адже саме від їх балансу залежить увесь організм і його здорове функціонування, а значить і ваше гарне самопочуття. І дізнайтеся про дефіцити вітамінів і мінералів. Сьогодні це можна зробити просто в режимі онлайн безплатно в інтернеті, відповівши на 70 запитань “Брюссельського консультативного протоколу” — одного з інструментів діагностики новітньої превентивної медицини або ейдж-менеджменту. 

Що таке ейдж-менеджмент? Це набір інструментів для керування віком, на основі медичних знань про організм людини. За допомогою інструментів ейдж-менеджменту, таких як “ЗОЖ 2.0” й інноваційна фарма: BHRT (Bioidentical Hormone Replacement Therapy) + суплементи (вітаміни, мінерали, передгормональні препарати) + BigPharma та ін. — можна реально керувати своїм віком: виглядати, почуватися та мати біологічні показники за роками менше, ніж у вашому паспорті на 15–20 років.

Попіклуйтеся про себе, усвідомте і прийміть всю відповідальність за власне здоров’я, щоб почуватися добре незалежно від віку.

Євгеній Шагов MD, PhD, перший ейдж-менеджер країни, ідеолог і гарант в клубній клініці керування віком — AM System, голова освітньої вебплатформи Global Age Management Academy, керівник гуманітарного проєкту UAHEALTHSUPPORT та онлайн-центру новітньої превентивної медицини GAMA CONSULTING.

You may also like

Comments are closed.