“Якщо ми проаналізуємо рівень інтернаціоналізації українських компаній, а саме суб’єктів МСБ, то ми побачимо наступну картину: Україна за рівнем інтернаціоналізації є найгіршою країною в Європі” – саме такого висновку дійшла команда EasyBusiness після проведеного дослідження про рівень інтернаціоналізації МСБ в Україні.
Тільки не подумайте, що на такій невтішній ноті закінчилась наша аналітична робота. Як проходила реалізація проекту і який результат ми отримали на виході читайте нижче.
З чого все починалося?
“В Україні МСБ забезпечують понад 70% зайнятості та генерують понад 60% доданої вартості всередині країні. Але, незважаючи на таку важливість, рівень інтернаціоналізації МСБ є найгіршим серед показників OECD SME Policy Index” – цікава невідповідність, вирішенням якої вирішила зайнятися команда EasyBusiness.
Саме з такої глобальної ідеї і розпочався довгий і насичений шлях реалізації проекту “Інтеграція українського МСБ в ланцюги доданої вартості ЄС”, який був підтриманий Європейським Союзом та Міжнародним Фондом «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія».
Етап 1: Розробка аналітичного звіту
Першим і найважливішим етапом роботи над проектом було проведення клопіткого аналітичного дослідження задля повного розуміння стану розвитку МСБ в Україні, який, за нашими припущеннями, не повністю використовує свій потенціал.
На даний момент Україна має ряд економічних передумов, що здатні сприяти поглибленню процесів інтернаціоналізації.
Разом з тим, використання бізнес-стратегій інтернаціоналізації є мало поширеним серед українського МСБ у порівнянні з українськими великими підприємствами та МСБ країн Європи, що може бути пов’язано із наявністю ряду бар’єрів в межах регуляторного і нерегуляторного середовища. І незважаючи на проведення ряду реформ, що покращили регулювання діяльності МСБ, та активне впровадження ініціатив, спрямованих допомогти малим та середнім підприємцям, проблема залишається невирішеною.
Така ситуація вимагала від нас активних дій щодо вирішення поточних проблем, які стають на заваді малим підприємцям. Для надання рекомендацій уряду України з приводу покращення середовища функціонування МСБ та сприяння його подальшому розвитку та інтернаціоналізації було проаналізовано кращі міжнародні практики. В обраних країнах був проведений огляд регуляторного середовища за п’ятьма ключовими напрямками, пов’язаними із інтернаціоналізацією МСБ. Крім того, було проаналізовано ініціативи, що були впроваджені в цих країнах для стимулювання розвитку МСБ, за трьома напрямками.
У результаті було сформовано рекомендації та оцінено їх економічний ефект: очікується зростання показників інтернаціоналізації України від 0.45 балів у 2015 році до 0.73 балів у 2020 році, де 1 є максимальний рівнем інтернаціоналізації МСБ, а 0 – мінімальним. Отриманий результат дозволить піднятися Україні на третє місце серед країн Європи за сприятливістю середовища для інтернаціоналізації МСБ.
Про рекомендації, які повинні принести такий ефект, та про інші питання, що стосуються стану розвитку МСБ в Україні, ви можете детальніше дізнатися у нашому аналітичному звіті натиснувши на фото нижче.
Етап 2: Розробка практичного посібника
Ключовою метою реалізації проекту, з самого початку, була допомога МСБ. Формуючи аналітичний звіт, ми розуміли, що запропоновані рекомендації будуть втілені не одразу. Самі ж підприємці зможуть тільки через певний час відчути реальний вплив змін.
Для того, аби максимізувати користь для бізнесу якнайшвидше, ми вирішили сформувати практичний посібник, який має на меті надати максимум інформації про те, як вийти на ринки ЄС.
Документ дає відповідь підприємцям на питання готовності експортувати, повністю описує процес експорту до Європейського союзу, зокрема які документи потрібно оформлювати та які процедури потрібно пройти. Крім того, у посібнику подається вичерпний список ініціатив, якими може скористатися підприємець для вдосконалення своєї діяльності.
Етап 3: Проведення тренінгів
Крім того, ми розуміли, що процес інформування в Україні відбувається досить повільно, враховуючи рівень обізнаності про поточні ініціативи. З метою популяризації проведеної роботи серед населення та підвищення отриманої користі для МСБ, команда EasyBusiness провела тренінги у 4 містах України.
Майже 60 підприємців мали змогу послухати про можливості, які відкриваються перед ними в результаті активної діяльності міжнародних та вітчизняних організації. Крім того, вони могли дізнатися будь-яку необхідну інформацію в експертів з команди EasyBusiness, напряму запитавши в них про всі нюанси експорту до ЄС.
Етап 4: Круглий стіл на тему “Як Україні посісти третє місце в Європі за рівнем інтернаціоналізації МСБ”
Коли малий та середній бізнес отримав всю необхідну інформацію, ми почали планувати захід, який би популяризував рекомендації EasyBusiness серед людей, які можуть напряму вплинути на впровадження актуальних змін у середовищі функціонування МСБ.
26 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі громадською організацією EasyBusiness був проведений круглий стіл. У рамках заходу був представлений аналітичний звіт «Інтеграція Українського МСБ в ланцюги доданої вартості ЄС», а також проведено дискусію щодо кроків, які необхідно зробити уряду для підвищення рівня інтернаціоналізації МСБ в Україні.
Після презентації дослідження було обговорено поточний стан інтернаціоналізації МСБ та рекомендації, розроблених EasyBusiness. В обговоренні взяли участь представники органів виконавчої влади, суспільства та бізнесу. Учасники дискусії погодились, що попри значні кроки, які вже були зроблені, бізнес-середовище в Україні все ще є недостатньо сприятливим для інтернаціоналізації бізнесу.
Етап 5: Подальші кроки
Питання інтернаціоналізації МСБ не залишилось осторонь авторитетних українських медіа-видань, зокрема Економічної Правди, на якій були опубліковані дві статті про результати аналітичного дослідження та подальші кроки для покращення поточної ситуації.
Крім того, проблемою по-справжньому зацікавилися органи виконавчої влади та інші проактивні стейкхолдери, які погодилися надати рекомендації стосовно покращення аналітичного звіту, що сприятиме пришвидшенню процесу імплементації запропонованих рекомендацій.
Дослідження команди EasyBusiness викликало зацікавленість у міжнародних та вітчизняних організацій. Зокрема представників EasyBusiness було запрошено до участі у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Мале та середнє підприємництво: проблеми і перспективи розвитку в Україні” для презентації дослідження “Як Україні стати третьою в Європі за рівнем інтернаціоналізації МСБ?”, яка відбулася 15-16 листопада.
До того ж, представники EasyBusiness взяли участь у засіданні комітету підприємців МСБ при Торгово-промисловій палаті України, що відбулося 22 листопада. Головною метою заходу було ознайомлення членів Комітету, керівників бізнес-асоціацій, підприємців, роботодавців з питаннями, що стосуються використання різних форм стратегії інтернаціоналізації українського бізнесу. Під час події було представлено розроблені EasyBusiness аналітичні матеріали, а саме практичний посібник “Вихід українського МСБ на ринки ЄС”.
Далі буде…
Команда EasyBusiness висловлює особливу подяку Європейському Союзу та Міжнародному Фонду «Відродження», завдяки підтримці яких вдалося реалізувати цей проект.
Проект «Інтеграція українського МСБ в ланцюги доданої вартості ЄС» здійснюється громадською організацією EasyBusiness за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія»