У п’ятницю, 22 червня 2018 року, історик, письменник, старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету та Центру європейських досліджень Гарвардського університету Ніл Фергюсон прочитав публічну лекцію на тему «Площа та вежа: мережі, ієрархії, інновації та революція». Він відвідав Київ на запрошення Фонду Віктора Пінчука в рамках програми «Публічні лекції».
У події взяли участь українські студенти, науковці, лідери думок, експерти, а також стипендіати освітніх програм «Завтра.UA» та «Всесвітні студії»Фонду Віктора Пінчука.
Відкриваючи дискусію та представляючи спікера, Віктор Пінчук, бізнесмен і філантроп, сказав: «Наш фонд продовжує цикл публічних лекцій з найяскравішими політиками, бізнес-лідерами та інтелектуалами. Сьогодні у нас зустріч з великим другом України. Ніл – це історик і одночасно селебріті, він потужний інтелектуал нашого часу. У нас є унікальна можливість послухати одного з найпотужніших інтелектуальних лідерів сучасності».
Протягом лекції Ніл Фергюсон розповів про соціальні процеси в інтерпретації взаємодії між ієрархічними системами та трансверсальними мережами, і поділився своїм баченням певних правил, що в сукупності переформатують всю історію сучасного світу.
Пояснюючи тему лекції та метафору, використану при написанні своєї останньої книги – «Площа та вежа» – пан Фергюсон зазначив: «Вона про мережі та ієрархії. Я вирішив використати мову площ та веж для того, щоб пояснити це явище. Площа – це місце, де відбувається суспільне життя. Вежа – місце, де вершиться влада. Переважна частина історії людства може розглядатись як взаємодія між площами та вежами, між соціальними мережами та ієрархічними організаціями. Ви перебуваєте у соціальних мережах, але водночас ви і належите до якоїсь ієрархії. Ми всі розуміємо з нашого власного досвіду різницю між мережами та ієрархіями. Вам більше, ніж багатьом людям у світі, знайома сила площі як театру революції, де прості люди змогли повалити корумповану владу. За останні роки ніщо не надихало мене у моєму житті так, як те, що відбувалось на Майдані. Це стало результатом найшляхетнішого руху в історії людства. Проте, коли ми з захватом озираємось на успішну революцію, нам слід бути обережними. Нам не слід вважати, що площа завжди тріумфуватиме над вежею. Нам не слід бути такими наївними та вважати, що інтернет у поєднанні зі смартфоном несуть собою загрозу авторитаризму і штовхають демократію вперед, оскільки це не так».
Відповідаючи на запитання аудиторії, пан Фергюсон прокоментував проблему відповідальності, яку нинішні покоління мають взяти на себе стосовно майбутнього: «Я дійсно серйозно вважаю, що суспільний договір насправді має існувати між мертвими, живими і ненародженими. Ми у боргу перед мертвими – ми їм винні певної шани, і ми повинні розглядати час, що відведено для нас на Землі, як час відповідального управління, оскільки ми повинні передати її цілою і неушкодженою наступним поколінням. Ми припинили звертатись до інтересів майбутніх поколінь, і вдались до політик, що є егоїстичними і не йдуть на користь майбутнім поколінням. Ми живемо за рахунок майбутнього. Ми, що живемо зараз, повинні змінити конфігурацію часового горизонту політики таким чином, аби інтереси ненароджених, що не можуть голосувати і в яких неможливо спитати їх думки, все ж були представлені. Те, що ми робимо зараз, має свої наслідки поміж різних поколінь. Нам всім слід змінити те, як ми думаємо, аби ми думали про тих ще ненароджених дітей, країну та світ, які вони успадкують».
На завершення лекції Ніл Фергюсон подякував аудиторії за дискусію: «Я хочу подякувати вам всім. Іноді, досить нечасто, коли ти виступаєш публічно, тобі трапляється ще й публічно вдатись до роздумів. І ви допомогли мені зробити це сьогодні, я завжди буду вам за це вдячний».
Крім того, в цей же день Ніл Фергюсон став спеціальним гостем 11-го Щорічного молодіжного форуму стипендіальних програм «Завтра.UA» та «Всесвітні студії» Фонду Віктора Пінчука, де він виступив з промовою на урочистій церемонії нагородження стипендіатів.
В рамках проекту «Публічні лекції», починаючи з 2006 року, Фонд Віктора Пінчука регулярно запрошує до України провідних мислителів, політиків та громадських діячів, щоб обговорити виклики, що постають перед світом та Україною. Організація такого діалогу між світовими лідерами та українськими студентами дозволяє Фонду вже впродовж десятиріччя робити внесок у виховання нового покоління відповідальних лідерів.
У попередні роки з лекціями, зокрема, виступили Тоні Блер, Прем’єр-міністр Великобританії (1997–2007); Джиммі Вейлз, засновник Вікіпедії та фонду Вікімедіа; Джеймс Вулфенсон, 9-й Президент Світового банку;Руді Джуліані, 107-й мер Нью-Йорка; Ньют Гінгріч, 50-й Спікер Палати представників США; Мічіо Каку, професор теоретичної фізики ім. Генрі Семата; Девід Камерон, Прем’єр-міністр Великобританії (2010-2016);Джон Керрі, 68-й Державний секретар США; Білл Клінтон, 42-й Президент США; Колін Пауелл, 65-й Державний секретар США; Шимон Перес, 9-й Президент Ізраїлю; Кондоліза Райс, 66-й Державний секретар США; Хав’єр Солана, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки (1999-2009) та Генеральний секретар НАТО (1995-1999); Домінік Стросс-Кан, директор-розпорядник МВФ (2007-2011);Йошка Фішер, Віце-канцлер Німеччини (1998-2005); Томас Фрідман, журналіст New York Times, трикратний лауреат Пуліцерівської премії;Френсіс Фукуяма, професор міжнародної політекономії Університету Джонса Гопкінса; Мухаммад Юнус, Лауреат Нобелівської премії миру 2006 року та інші.
Довідка:
Фонд Віктора Пінчука – це незалежна приватна міжнародна благодійна організація в Україні. Був створений 2006 року бізнесменом та філантропом Віктором Пінчуком з метою надання можливості новим поколінням змінити країну та світ. Для її реалізації Фонд розробляє проекти та розбудовує партнерства як в Україні, так і поза її межами. З 2006 року у трансформацію України Фондом було інвестовано понад 125 млн. доларів США.
Серед проектів Фонду Віктора Пінчука: всеукраїнська мережа центрів допомоги новонародженим «Колиски надії»; найбільша в Україні приватна стипендіальна програма «Завтра.UA»; стипендіальна програма із навчання закордоном для українських студентів «Всесвітні студії»; PinchukArtCentre – найдинамічніший арт-центр в Україні та східноєвропейському регіоні, що надає вільний доступ до сучасного мистецтва аби надихати молоде покоління мислити по-новому. Фонд підтримує міжнародну мережу YES (Ялтинська Європейська Стратегія) – провідний форум, де обговорюється європейське майбутнє України та світу.
Фонд підтримує краудфандингову платформу «Українська біржа благодійності», покликану сприяти розвитку благодійності в українському суспільстві. Він є членом Європейського центру фондів і Українського форуму грантодавців. Фонд співпрацює з Атлантичною радою, Інститутом Брукінгса, Інститутом глобальних змін Тоні Блера, Радою з міжнародних відносин, Фондом Amicus Europae та іншими неурядовими організаціями.