Упродовж 2017-2019 років, Програма DOBRE надала підтримку для комплексного переоблаштування  приміщень сесійних зал у громадах та приміщень, які виділила громада під ці цілі, з метою покращення умов роботи органів місцевого самоврядування. Деякі громади взагалі не мали відповідного приміщення. Депутати ради збирались в кабінеті голови, будинку культури, школі тощо. Відтак, 62  громади зробили сучасні ремонти і встановили обладнання, яке забезпечує виконання наступних функцій:

  1.  робити відео-запис засідань органів місцевого самоврядування;
  2. організовувати Скайп-наради із використанням камери та проектора;
  3. здійснювати аудіо-супровід засідань ради ОТГ завдяки системі гучномовців із  звукопідсилювачем та мікрофонами;
  4. демонструвати відео-інформацію, презентаційні слайди, інфографіки, статистичні дані, робочі документи із   виведенням їх на екран під час сесії та/або Скайп-дискусії;
  5. проводити електронне голосування та підводити його підсумки.

Громади-учасниці Програми DOBRE радо діляться набутим досвідом і  демонструють гарні приклади роботи із сучасним обладнанням і розширення можливостей представників місцевих рад у взаємодії із мешканцями.

Нижньовербізька громада (Івано-Франківська область)

На початку 2018 р. облаштовано зал для проведення засідань Нижньовербізької сільської ради ОТГ, для проведення тренінгів та семінарів для різних груп населення, які виявляють бажання. Сільська рада провела капітальний ремонт приміщення, у якому розташована зала для засідань. Програма DOBRE закупила обладнання для зали та профінансувала придбання будівельних матеріалів.

Фото 1.  Приміщення у Нижньовербізької  ОТГ до облаштування

Завдяки реалізації проекту покращилася взаємодія влади та громади: місцеві жителі беруть участь у засіданнях ради. Тут також проводять збори громадигромадські слухання; зустріч педагогічних працівників закладів освіти із заступником управління Державної служби якості освіти; тренінг «Управління твердими побутовими відходами в громадах»; зустріч з експертами ГО «Центр політичних студій»;  зустріч із посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області із питань захисту прав споживачів.

Фото 2.  Сесійна зала у Нижньовербізької   ОТГ після  облаштування

Встановлення відеопроектора у залі засідання забезпечило мультифункціональність для проведення і нарад апарату сільської ради. Голови всіх прикарпатських ОТГ зустрілись з новообраними депутатами Верховної Ради України в округах Івано-Франківської області, у рамках заходу «Історія успіху Нижньовербізької ОТГ – від становлення до зростання».

Фото 3. Зустріч голів всіх прикарпатських ОТГ з новообраними депутатами Верховної Ради України у Нижньовербізький ОТГ

Пізніше, Молодіжна рада громади перемогла на конкурсі антикорупційних проектів, організованному Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) із проектом «Голос громади». Проект-переможець дозволив установити систему електронного голосування «Голос» у залі засідань та надати індивідуальні планшети для голосування депутатам ради. Внеском громади у проекті стала закупівля ще 5 планшетів, ноутбука; виготовлення інфо-буклетів про проект. Запровадження електронної системи голосування значно спростило процедуру проведення сесій із поіменним голосуванням під час них. Також система дозволяє виводити аналітичну інформацію про роботу кожного депутата (приклад за посиланням).

Як підкреслив Ярослав М’якущак, голова ОТГ: «В рамках конкурсу, який ми ініціювали «Майбутня громада очима дітей», дітки нашої громади зобразили своє бачення нашої громади. І саме ці малюнки ми розмістили в залі засідання, де найчастіше обговорюються питання розвитку та майбутнього громади. Ці малюнки стануть візуалізацією та нагадуванням того, що всі рішення, що будуть прийняті в цій залі мають бути з думкою про бачення наших дітей. Але саме головне, що малюнки – це відображення Стратегії розвитку, якою ми керуємося в нашій роботі».

Підволочиська громада (Тернопільська область)

Відтепер, Підволочиська селищна рада має сесійну залу, оснащену найсучаснішим обладнанням. Зала стала центром громади. Тут створені всі комфортні умови для різноманітних заходів: пленарних засідань сесії селищної ради; засідань робочих груп; презентацій, зустрічей із гостями і мешканцями громади. Зала стала комфортним громадським простором і для молоді: Молодіжна рада та дитяче шкільне місцеве самоврядування проводять засідання тут.

Фото 4. Сесійна зала у Підволочиській ОТГ після облаштування

Завдяки отриманому обладнанню проводяться Скайп-конференції. Система голосування «Рада» оптимізувала процес прийняття рішень місцевими депутатами. Важливим чинником системи «Рада» стала прозорість, оперативність, відкритість проектів рішень не лише для посадовців, депутатів, але і для мешканців, які беруть участь у життєдіяльності громади. Налагодження здобули і якісні комунікації між представниками влади, населенням та громадськими активістами ОТГ.

Такий проект створює позитивний ефект не лише для безпосередніх користувачів сесійної зали, та й усіх мешканців громади. Адже, сучасні комфортні умови мотивують працювати краще.

Станіславська громада (Херсонська область)

Фото 5. Сесійна зала у Станіславський ОТГ до облаштування

Для ефективної роботи, прозорості та своєчасного оприлюднення інформації про перебіг засідань, прийняті рішення та проведені заходи у Станіславській громаді, у рамках проекту облаштовано сесійну залу та створено комфортні умови для роботи. Доступна можливість відео-супроводу через відео-запис засідань, Скайп-зв’язку із використанням камери та проектора.

Забезпечено аудіо-супровід засідань через влаштування системи гучномовців із підсилювачем та мікрофонами. У ході різних виступів та доповідей можливим стало висвітлення інфографіки та наочної інформації на екрані, швидкому доступу до інформації у мережі інтернет. Онлайн-трансляція сесій сільської ради дає можливість більшій кількості населення громади мати доступ до інформації та досягнутих рішень, ознайомлювати їх через розміщення відео- і аудіо-файлів в Інтернет, і суттєво зекономити час.

Фото 6. Оновлена сесійна зала у Станіславській ОТГ

Залу оснащено мобільними меблями, що дозволяє швидко змінити та розставити їх відповідно формату проведення заходів, круглих столів, засідань, тренінгів, навчань, командної роботи.Протягом 5 місяців із часу облаштування зали здійснено більше 10 різноманітних масштабних заходів, без урахування регулярних засідань комісій та робочих груп.

Як громади працюють дистанційно в умовах COVID-19 карантину?

У межах поточної надзвичайної ситуації – епідемії та карантину у зв’язку із високим рівнем поширення захворювання на короновірус COVID-19, сучасне телекомунікаційне обладнання можна використовувати для проведення онлайн-конференцій та Скайп-нарад, для налагодження постійного зв’язку із представниками державної та обласної влади, з іншими громадами; для трансляцій засідань з усіх важливих питань для мешканців, для звернень до громадян, запрошення спеціалістів для надання профілактичних порад та рекомендацій громадам.

Фото 7. Громади у Івано-Франківській області тримають зв’язок через Скайп-семінари 

 

Фото 8. Громади діляться інформацією, як промотувати краще туристичні маршрути у Івано-Франківській області

Тобто життя у громадах не завмерло, активно продовжується, хоча і в інший «віртуальний» спосіб.   Громади організовують Скайп-спілкування і обговорюють проекти, які допоможуть відновити економічний розвиток після зняття карантину. Наприклад, Нижньовербізька, Ланчинська та Печеніжинська громади–партнери Програми DOBRE та Коломийська ОТГ Івано-Франківської області «зустрілися» через Скайп-  та Фейсбук на семінарі  «Фомування туристичних маршрутів\продуктів. Створення спільного туристичного маршруту» для обговорення майбутнього туристичного маршруту між Коломийською, Печеніжинською, Нижньовербізькою та Ланчинською ОТГ. Громади активно розробляють проект міжмуніципального співробітництва із туризму, який подаватимуть на однойменний конкурс проектів.

26 березня, громади із Київської, Миколаївської, Тернопільської, Івано-Франківської, Запорізької, Дніпропетровської, Харківської, Кіровоградської, Львівської та Черкаської областей брали участь у Міжнародній онлайн-конференції «Забезпечення організації життєдіяльності громади в умовах карантину: український та закордоний досвід», яка проводилася, щоб надати громадам практичні рекомендації стосовно ефективної організації роботи в умовах карантину у зв’язку із COVID-19 від українських та закордонних представників органів місцевого самоврядування (ОМС), асоціацій та спеціалістів із комунікацій. Громади «зустрілися» із представниками ОМС Швеції, Словакії, США, Чехії, Польщі, Канади, Латвії, і почули їх досвід у боротьбі із коронавірусом та корисні поради. Крім того, віртуально спілкувалися зі своїми колегами з України (Іванівської, Байковецької, Новоукраїнської ОТГ; із Асоціації об’єднаних територіальних громад; Асоціації міст України; ІТ-організації  SocialBoost) та представниками міжнародних донорських організацій; задавали важливі запитання та отримували змістовні та виважені відповіді (посилання). Кількість переглядів склала близько 9,500.

Як підсумок, експерти Програми DOBRE проводять Скайп-консультації: діляться знаннями, разом із громадами аналізують стан справ, надають практичні рішення із бюджетних питань, надання послуг, регуляторних актів, міжмуніципального співробітництва. Навчання у форматі вебінарів активно розробляються також.

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців Програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії, Польща (FRDL/FSLD), Малопольска школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Національний Демократичний Інститут (NDI).

You may also like

Leave a reply