Рейтингове агентство Moody’s заявило, що ймовірність проблемної реструктуризації державного боргу, а відтак дефолту за держборгом становить практично 100%.
Як пояснює Moody’s, вирішальним чинником для зниження довгострокового боргового та емітентного рейтингів України до рівня Са став план уряду з реструктуризації більшості єврооблігацій, так само як і решти зовнішнього боргу державного сектору.
Крім того, рейтингове агентство висловлює очікування, що приватні кредитори зазнають значних економічних втрат унаслідок реструктуризації держборгу України. «Боргова операція спрямована на забезпечення 15,3 млрд дол. протягом чотирьох років, 40 млрд дол. зовнішнього фінансування, узгодженого з МВФ та іншими багатосторонніми і двосторонніми кредиторами», — ідеться в поясненні Moody’s.
І хоча виконавча рада МВФ затвердила пакет фінансової допомоги 11 березня, а переговори щодо конкретних деталей реструктуризації тривають, Moody’s вважає, що «ймовірність проблемного обміну, а відтак дефолту за державним боргом становить практично 100%».
«Відновна вартість облігацій буде визначатися відповідно до умов обміну боргу і наразі обговорюється з кредиторами. Умови можуть передбачати пільговий період щодо погашення основної суми боргу протягом терміну дії програми МВФ, скорочення відсотків за купонними виплатами, які зараз становлять в середньому 7,1%, а також відтермінування виплати боргу», — зазначає Moody’s.
Агентство нагадує, що основною метою запропонованого обміну боргу є зниження зовнішнього боргу уряду та його обслуговування до більш прийнятних рівнів. Саме на це працюватимуть економічна, бюджетно-боргова і грошово-кредитна реформи, які проводить новий уряд у зв’язку з програмою МВФ. Як зазначає Moody’s, ці комплексні галузеві реформи, а також судова та соціальна реформи спрямовані на стабілізацію та зростання економіки.
«Тим не менш, державний і зовнішній борг України залишаться на дуже високому рівні, навіть якщо ці реформи будуть успішними, і попри зниження рівня заборгованості унаслідок реструктуризації зовнішнього боргу», — стверджує рейтингове агентство, пояснюючи свою підтримку негативного прогнозу щодо України проблемами платоспроможності.
Що може підвищити/знизити рейтинг України
Moody’s розгляне питання про зміну прогнозу щодо рейтингу України на «стабільний» після реструктуризації боргу, якщо побачить нормалізацію геополітичної ситуації у східній Україні, а також поліпшення зовнішньої позиції ліквідності країни.
«Для підвищення рейтингу, швидше за все, буде потрібно декілька додаткових чинників, у тому числі позитивна динаміка структурних реформ, покращення перспектив зростання (економіки) і позитивна динаміка заборгованості», — зазначає агентство.
І, навпаки, Moody’s знизить рейтинг України, якщо власники облігацій зазнають більших втрат, ніж це передбачає рейтинг Ca, після запланованої реструктуризації боргу чи будь-якого іншого дефолту уряду.