Заміна гальмівної рідини – важливий етап обслуговування автомобіля. Особливо для сучасних моделей з інтегрованими функціями ABS і ESP®. Адже обидві системи активної безпеки – і антиблокувальна, і система курсової стійкості –чутливі як до її стану, так і до якості. Як правильно обрати гальмівну рідину для сучасних авто?
- Система курсової стійкості ESP® відзначає своє 25-річчя;
- З 2016 року компанія Bosch налагодила випуск інноваційних гальмівних рідин ENV6 і ENV4, які є оптимальним вибором для автомобілів з системами ABS і ESP®;
- В’язкість гальмівної рідини – критично важливий показник для роботи ESP®;
- Висока температура кипіння – параметр, який відрізняє якісну гальмівну рідину.
Головна причина того, що гальмівна рідина періодично потребує заміни, – її гігроскопічність. З часом вона вбирає вологу з повітря, і це викликає відразу дві проблеми: волога знижує температуру кипіння і тим самим погіршує характеристики рідини; при випаровуванні вологи утворюється “парова пробка”. В результаті гальма гірше реагують на натискання педалі, а це вже аварійно небезпечна ситуація.
Гальмівні системи з ESP® мають ще більш жорсткі вимоги до гальмівних рідин: для них необхідно поєднання зниженої в’язкості з вищою температурою кипіння і високою змащувальною здатністю.
Система курсової стійкості ESP відзначає 25-річчя
Цікавий факт: обидві системи активної безпеки – ABS і ESP® – є розробками компанії Bosch. Перша розроблена на основі патенту, отриманого ще в 1936 році і вперше запущена в серійне виробництво в 1978 році; друга – система курсової стійкості ESP® – відзначає своє 25-річчя: вона була представлена в 1995 році.
Такий помітний внесок у розвиток систем активної безпеки закріпив за компанією Bosch статус світового лідера в цій сфері. А оскільки робота цих систем багато в чому залежить від гальмівної рідини, не дивно, що цей продукт теж опинився у фокусі уваги Bosch. З 2016 року компанія налагодила випуск інноваційних гальмівних рідин ENV6 і ENV4. У порівнянні з аналогами стандарту DOT вони відрізняються зниженою в’язкістю і вищою температурою кипіння, а значить, є оптимальним вибором для автомобілів з системами ABS і ESP®.
Чому в’язкість і висока температура кипіння гальмівної рідини важливі для роботи ESP®?
Від в’язкості гальмівної рідини безпосередньо залежить час спрацьовування системи ESP®. Чим нижче в’язкість, тим більше швидкість, з якою гальмівна рідина прокачується по гідроприводу, а значить – тим швидше спрацьовує ESP®. В’язкість гальмівної рідини ENV в середньому зменшилася на 9% в порівнянні з рідинами DOT4 – до рівня нижче 700 мм2/с.
З настанням зими знижена в’язкість гальмівної рідини для системи ESP® набуває особливого значення: по-перше, чим нижче температура повітря, тим густіше рідина; по-друге, погодні умови взимку змушують ESP® постійно бути “напоготові”.
Ще один параметр, який відрізняє якісну гальмівну рідину і критично важливий для роботи ESP®, – висока температура кипіння. Чим вона вища, тим менше ризик утворення бульбашок пари при роботі гальмівної системи. А саме вони є основною причиною відмови гальм: адже, на відміну від гальмівної рідини, пара стискається і заважає передачі тиску на гальмівні циліндри, а значить, і ефективному уповільненню обертанню коліс. В результаті електронній системі стає складніше розрахувати необхідні дії, оскільки у своїй роботі вона орієнтується на нормальні значення.
Вже протягом першого року експлуатації гальмівної рідини в ній може накопичитися до 2% вологи, за два роки цей параметр збільшується до 3,5%, а за три – аж до 5%. Тому розрізняють температуру кипіння “сухої” (нової і ще без зайвої вологи) та “зволоженої” гальмівної рідини (за точку відліку береться вміст води на рівні 3,5%). Так, вже при 3% вмісті води температура кипіння стандартної гальмівної рідини падає з 330 до 165°С.
Температура кипіння “вологої” гальмівної рідини Bosch ENV6 становить 185°С. Це створює “запас міцності”, що дозволяє знизити ризик утворення пари в гальмівній системі й тим самим зробити її на 50% безпечнішою – просто за рахунок використання певної марки гальмівної рідини.
Температура кипіння “вологої” рідини ENV4 також перевищує стандартні характеристики й становить 175°С.
Корисна універсальність
Якщо ENV4 застосовується для систем DOT 4, то ENV 6 є найбільш універсальною, тобто може замінити собою будь-які гліколеві DOT.
Подібна універсальність позбавляє водія або механіка від “помилкового” заливу і є корисною підмогою для СТО і торгових організацій в роботі з асортиментом такої витратної запчастини як гальмівна рідина: вони можуть використовувати один тип замість трьох або навіть чотирьох, якщо враховувати наявні класи DOT4.
Ще одним важливим критерієм вибору гальмівної рідини є термін експлуатації. Гальмівні рідини стандарту DOT 4 підлягають повній заміні кожні два роки. Унікальні властивості Bosch ENV6 забезпечують інтервал заміни понад 3 роки або 60 тис. км.
Група компаній Bosch є провідним світовим постачальником технологій і послуг. У компанії працює близько 403 000 співробітників по всьому світу (дані на 31 грудня 2019 р.). У 2019 році оборот компанії становив 77,9 млрд євро. Діяльність Групи компаній Bosch ведеться з чотирьох бізнес-напрямків: Рішення для мобільності, Промислові технології, Споживчі товари, Будівельні технології та Енергетика. Як лідер у сфері Інтернету речей, Bosch пропонує інноваційні рішення для розумного будинку, розумного міста, автомобілів з Інтернет-підключенням і промисловості 4.0. Компанія використовує свій досвід і знання в сфері сенсорних технологій, програмного забезпечення та послуг, а також власний хмарний сервіс, щоб стати для клієнтів єдиним постачальником мережевих і багатопрофільних рішень. Стратегічною метою Групи компаній Bosch є створення інноваційних продуктів і послуг у сфері Інтернету речей для поліпшення рівня життя по всьому світу. Компанія Bosch підвищує якість життя завдяки розробці передових технологій з широким спектром можливостей і надихаючих рішень, «розроблених для життя».
До Групи компаній Bosch входять Robert Bosch GmbH і більше 440 дочірніх підприємств і регіональних компаній приблизно в 60 країнах. Разом з партнерами в сфері продажів і обслуговування, інженерами, виробничими майданчиками, а також розгалуженою мережею продажів компанія Bosch представлена майже в кожній країні світу. Інноваційна сила компанії є основою її процвітання в майбутньому. У 125 філіях компанії Bosch по всьому світу працюють близько 72 000 співробітників, які займаються науковими дослідженнями і розробками.
Компанія була заснована в Штутгарті в 1886 р. Робертом Бошем (1861-1942) як «Майстерня точної механіки та електротехніки». Особлива структура власності Robert Bosch GmbH гарантує Групі компаній Bosch підприємницьку свободу, що дозволяє здійснювати довгострокове планування та використовувати значну частину коштів для інвестування, забезпечуючи їй надійне майбутнє. Дев’яносто два відсотки акціонерного капіталу Robert Bosch GmbH належить благодійному фонду Robert Bosch Stiftung GmbH. Контрольним пакетом голосуючих акцій володіє Robert Bosch Industrietreuhand KG і виконує функції власника на підставі довірчого управління. Інша частина акцій належить родині Бош і Robert Bosch GmbH.
Додаткову інформацію можна отримати на сайтах: www.bosch.com, www.bosch.ua, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPresse