Чи можуть довершені процеси допомогти в розробці лікарських препаратів? Так, якщо ми говоримо про новий інноваційний центр лідера фармринку України – «Фармак». Компанія налаштована максимально вдосконалити роботу, надати персоналу зручні офісні приміщення, але головне – розширити можливості свого R&D-комплексу (від англ. Research and Development).
R&D у фармацевтиці – це науково-дослідні комплекси для розробки і випробування ліків завтрашнього дня.
За розробкою сучасних препаратів майбутнє, саме тому «Фармак» уже більше ніж 20 років веде активну діяльність у цьому напрямі. Варто додати, що підприємство щорічно вкладає в розвиток не менше ніж 90% прибутку, тільки останніми 10 роками в наукові дослідження та розробки інвестували 100 мільйонів доларів. Новий центр обійдеться «Фармак» у більш ніж 30 мільйонів євро, його відкриють 2023 року.
Для чого потрібен новий центр
За словами виконавчого директора компанії Володимира Костюка, рішення про будівництво прийняли ще кілька років тому. Компанія розширює географію присутності, портфель лікарських препаратів, тому ресурсів наявного R&D просто не вистачає. Наразі продукція компанії представлена більш ніж у 30 країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, СНД, Близького Сходу й Азії.
У новому центрі зосередять аналітичні лабораторії, у них буде близько сотні рідинних і газових хроматографів та ряд ультрасучасних приладів для розробки й тестування лікарських засобів. А також технологічна лабораторія зі складним обладнанням для розробки готових лікарських препаратів з різними способами їх доставляння в організм людини і впровадження протоколів персоналізованої медицини XXI століття.
Крім цього, у комплексі автоматизують процеси: від отримання сировини, матеріалів і стандартних зразків АФІ (активних фармацевтичних інгредієнтів) та домішок до збирання і зберігання результатів аналітичного контролю на всіх етапах фармацевтичної розробки.
У новому R&D-центрі планують продовжити роботу у трьох основних напрямах: готові лікарські форми, власні активні фармацевтичні інгредієнти (АФІ), а також інноваційний напрям, у якому «Фармак» працює від 2015 року – біотехнологічні АФІ. Усі процеси оцифрують, і вони відповідатимуть сучасним регуляторним вимогам.
Нові можливості для молодих учених
На базі нового комплексу обладнають спеціальну локацію, де талановиті молоді фахівці, які не є співробітниками компанії, зможуть займатися науковою діяльністю і створювати прототипи ліків. Аналоги таких закладів поширені за кордоном, і «Фармак» хоче впровадити подібний досвід в Україні.
За планом у будівлі буде центральний коридор, з якого можна спостерігати за лабораторними дослідженнями наживо. Тож відвідувачі зможуть наблизитися на крок ближче до світу розробок, нехай навіть і в ролі спостерігачів.
Концепт-дизайн комплексу розроблений Makhno Studio.
Довідка про компанію
«Фармак» – лідер фармацевтичного ринку України*. У продуктовому портфелі компанії близько 200 брендів. Серед основних напрямів – ендокринологічні, гастроентерологічні, кардіологічні, неврологічні, протизастудні та інші препарати.
Компанія щорічно реінвестує в розвиток до 90% прибутку. Загалом з 1995 року було інвестовано в модернізацію виробництва понад 310 млн доларів США. Щорічні інвестиції в наукові дослідження та розробки становлять приблизно 15 млн доларів США. Виробничі потужності, дослідницька база, лабораторно-технічний комплекс підприємства мають міжнародну сертифікацію та відповідають високим вимогам європейських стандартів GMP.
У 2020 році «Фармак» збільшив експортні постачання на 40%. Сьогодні продукція компанії представлена у понад 30 країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, СНД, Близького Сходу, Азії та ін.
«Фармак» входить до ТОП-25 найінноваційніших компаній, визнаний найбільшим платником податків серед фармвиробників України та кращим роботодавцем**.
* за обсягами продажу лікарських засобів у грошовому вираженні, за даними Proxima Research
** за даними рейтингів видання «Власть денег» (2020 р.), «РЕЙТИНГ. Бізнес в офіційних цифрах» (2021 р.), «ТОП-100. Рейтинги крупнейших» (2020 р.).