Ситуація з електроенергією в країні критична. Поки влада робить усе можливе, аби захистити об’єкти енергетичної інфраструктури від ударів та відновити уражені ділянки, громадські активісти пропонують альтернативні варіанти вирішення проблеми з енергопостачанням.

Останніми тижнями українці дуже гостро відчувають наслідки атак Росії на об’єкти енергетичної інфраструктури. Руйнація енергетичних об’єктів почалася ще з перших місяців війни — усього ворог випустив по ним близько 85 ударів, а найбільшу кількість уражень зафіксували у Донецькій, Сумській, Дніпропетровській і Львівській областях. Але саме у середині жовтня російська армія почала атакувати об’єкти критичної інфраструктури та цілеспрямовано влучати по лініях розподілу електропередач. З міркувань безпеки влада не називає точні локації і обсяги руйнувань, але відомо, що постраждали близько 30 — 40% інфраструктури. Аварійні та планові відключення світла гальмують роботу багатьох підприємств, у тому числі шкіл та лікарень.. Необхідно бути готовими до того, що ворог не зупиниться і продовжить тероризувати енергетичні об’єкти України — а тому Energy Act for Ukraine Foundation пропонує власне рішення до енергетичної кризи, яке забезпечить функціонування критичної соціальної інфраструктури.

Використання відновлювальних енергетичних ресурсів, набуття енергетичної незалежності та свідоме споживання — ключові цінності фонду, який розпочав свою діяльність у квітні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії. “Допомагай тим, що вмієш найкраще”— таким принципом керується засновниця фонду, Юліана Оніщук, яка багато років працює з темою відновлюваної енергетики та навіть має власну промислову сонячну електростанцію. На її думку, диверсифіковане енергопостачання із залученням відновлюваних джерел (води, сонця, вітру)  — це запорука енергетичної незалежності України.

В умовах війни також важлива децентралізація енергопостачання соціально значимих об’єктів — наприклад, якщо на даху лікарні є сонячна станція, то навіть в умовах відключення світла її робота може продовжуватися. До того ж, це суттєво знижує витрати на оплату комунальних рахунків. Але оскільки будівництво сонячних станцій — це досить тривалий і дорогий процес, паралельно з цим фонд займається постачанням лікарням генераторів, а також надає допоміжне обладнання меншої потужності, на кшталт мобільних сонячних станцій, польовим шпиталям у прифронтовій зоні. Ці системи слугують альтернативою генераторам — вони неважкі та прості у використанні. Мобільні сонячні станції мають системи збереження і, за потреби, можуть заряджатися від мережі, якщо сонця недостатньо. Такі системи дуже допомагають мобільним операційним, адже для функціонування медичних апаратів необхідне безперебійне електропостачання. Усього Energy Act for Ukraine Foundation надав уже 12 таких систем польовим шпиталям у Донецькій, Дніпропетровській та Харківській областях.

Другий фокус Energy Act For Ukraine Foundation — школи. У рамках проєкту “100 сонячних шкіл” фонд планує забезпечити сонячними панелями 100 українських навчальних закладів у деокупованих та прифронтових регіонах. Завдяки цьому, школи будуть незалежні від аварійних чи планових відключень.

Цей проєкт сприятиме не лише забезпеченню шкіл постійним енергопостачанням, а й виховуватиме культуру свідомого споживання енергетичних ресурсів у дітей та молоді. У довгостроковій перспективі окрім встановлення сонячних панелей, фонд планує проводити для школярів факультативні заняття з відновлюваної енергетики, розповідати дітям про сталий розвиток, принципи роботи станції та догляду за нею. Таким чином, діти якомога раніше почнуть розуміти, чому енергоефективність — це важлива складова у боротьбі з кліматичними змінами. На думку Юліани Оніщук, після перемоги Україна має пріоритезувати нові, більш прогресивні цінності — свідоме споживання енергоресурсів та відповідальне ставлення до природних ресурсів.

Плани на майбутнє у фонду амбітні — Energy Act For Ukraine Foundation хоче не лише допомогти об’єктам соціальної інфраструктури пристосуватися до воєнного стану, а й змінити культуру енергоспоживання в Україні. Поки що Energy Act For Ukraine Foundation є приватною ініціативою, яка співпрацює з державою для отримання актуальної інформації по енергетичним потребам шкіл та лікарень. Набагато тісніше фонд взаємодіє з обласними адміністраціями, мерами та керівництвом установ, яким вони допомагають, а також донорами, які інвестують фінансові ресурси у їх проєкти.  Стратегія фонду на найближчі 5 років передбачає забезпечення 100 шкіл і 50 лікарень сонячними панелями — віримо, що Energy Act For Ukraine Foundation вдасться виконати цю місію.

You may also like

Суспільство

Історія родини переселенців з Харкова, які виховують дитину у спектрі аутизму: «Ми розуміємо цінність того року, який втратили через страх визнати діагноз»

Діагноз РСА (розлад спектра аутизму) у дитини може стати справжнім випробуванням для батьків і найближчого ...

Comments are closed.