28 березня під час брифінгу, який відбувся у прес-центрі КМУ, Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна та Голова Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук презентували нові регуляторні он-лайн інструменти, які дозволять просто та ефективно проводити аналіз регуляторного впливу (АРВ) та розрахунок витрат на запровадження державного регулювання (М-тест). Скористатись сервісом може кожен бажаючий зайшовши на портал www.regulation.gov.ua
«Ми створили новий, сучасний електронний інструмент, який повинен допомогти розробникам регуляторних актів виконати своє завдання ефективно та якісно», – зазначила Ксенія Ляпіна та додала, що це дозволить не тільки готувати аналіз регуляторного впливу, а й залучити бізнес і громадськість до підготовки та оцінки регуляторних актів, сприятиме комунікації між бізнесом та розробниками регуляторних актів.
«Панель презентованих інструментів це лише частина Платформи ефективного регулювання PRO, яку ми наразі запускаємо спільно з Державною Регуляторною Службою та Мінекономрозвитку. Вона має на меті перевести в онлайн процеси підготовки нових регуляцій та налагодити комунікації з бізнесом», – сказав Олексій Гончарук.
Нагадаємо, аналіз регуляторного впливу як вимога до регуляторних актів існує з 2004 року. Тим не менше, органи державної влади і місцевого самоврядування часто використовують цей інструмент формально. Часто АРВ являє собою не оцінку потенційного впливу, а набір загальних фраз і даних, спрямованих виправдати той чи інший проект документу. ДРС постійно стикається з низькою якістю АРВ. До 2016 року ДРС відмовляла у погодженні кожному п’ятому регуляторному акту. А після набуття чинності у березні 2016-го року удосконаленої Методики АРВ з більш строгими вимогами до його обчислення – ДРС була змушена відмовити у погодженні більш як третині усіх поданих проектів нормативних актів.
Щоб вирішити цю проблему, Державна регуляторна служба України провела десятки тренінгів та майже дві сотні консультацій, навчаючи регуляторів проводити АРВ та М-тест. Проте, за результатами моніторингу дотримання центральними органами виконавчої влади вимог оновленої Методики проведення аналізу регуляторного впливу, на рівні центральних органів виконавчої влади лише 38 відсотків АРВ відповідали вимогам оновленої Методики.
- Зокрема, 32% АРВ взагалі не містили жодних економічних розрахунків витрат, яких зазнають суб’єкти господарювання внаслідок дії регулювань.
- 32% АРВ не містили оцінки бюджетних витрат на впровадження запропонованих регулювань у дію, що в умовах економічної кризи також має ключове значення.
- у 54% АРВ до проектів, які потребували вимірювання впливу на суб’єктів малого підприємництва, був відсутній М-тест.
Завдання ДРС – підняти якість регуляторних актів і регуляторної політики в цілому. Інструменти, розроблені за допомогою BRDO, будуть корисними усім регуляторам та бізнес-асоціаціям для ведення предметної дискусії, що базуватиметься на підрахунках.
Джерело: drs.gov.ua