Білоцерківська міська громадська організація «Правова єдність» із липня 2023 року розпочала впроваджувати проєкт «Громадський центр правосуддя на Київщині» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Ініціатива охоплює дев’ять населених пунктів Білоцерківського, Фастівського та Обухівського районів Київщини.
«В умовах війни доступ до правосуддя, робота суду, місцевої влади переважно залежать від того, яка ситуація склалась в громаді. Як там працює місцева демократія, чи є у громаді розвинені альтернативні (позасудові способи) доступу до правосуддя в тому числі й для вразливих груп населення. Хоча все більше і більше судів адаптуються до функціонування в умовах воєнного стану, але й надалі актуальною залишається проблема оперативного та фахового вирішення правових та інших проблем і потреб для більшості громадян. Накопичення невирішених правових проблем великої кількості внутрішньо переміщених осіб, та загалом постраждалих від війни посилюють дисбаланс у суспільстві. Це змушує шукати моделі доступу до правосуддя у громадах через недержавні інституції. Наша ініціатива «Громадський центра правосуддя на Київщині» пропонує саме такі моделі», — зазначає керівниця проєкту Інна Малишко.
У межах роботи Громадського центру правосуддя (ГЦП) передбачається запровадити модель взаємодії органів влади, місцевого самоврядування, суду з активною громадськістю через призму інклюзії внутрішньо переміщених осіб (ВПО), людей з інвалідністю та молоді.
Протягом року команда проєкту:
- надаватиме якісні правові, соціальні, психологічні та інші комплексні послуги для ВПО, вразливих груп, постраждалим від війни як «єдиного вікна» у форматі роботи ГЦП. «Єдине вікно» — це впровадження принципу організаційної єдності, коли всі можливі послуги надаються в одному приміщенні;
- проведе інформаційно-роз’яснювальну кампанію про роботу та послуги ГЦП серед населення громади;
- створить для молоді «Школи майбутнього судді» на базі Білоцерківського міськрайонного суду та Молодіжного центру;
- підготує професійних присяжних для громади завдяки каскадному навчанню, що посилить інститут присяжних у громаді для вирішення питань опікунства, усиновлення тощо;
- розбудує мережі громадських мирових радників (парамедіаторів) з-поміж ВПО, а також надасть послуги медіації, примирення, запровадження відновних практик для ВПО;
- налагодить взаємодію Центру пробації та ГЦП й залучить суб’єкти пробації до соціалізації у громаді;
- дослідить вплив повномасштабної війни на систему локальної демократії, доступ до правосуддя у позасудовий спосіб й до адміністративних та інших послуг.
Увесь цей досвід та кращі практики роботи ГЦП планує розповсюдити для використання у сільських громадах області.
Сьогодні майже завершилась робота щодо напрацювання стандартів та процедур роботи ГЦП. Створено Програмну раду для здійснення нагляду й громадського контролю за діяльністю Громадського центру правосуддя.
Із 1 серпня 2023 р. ГЦП розпочала прийом в офісі за адресою: м. Біла Церква, проспект Незалежності (колишня Леваневського), 55 (приміщення філії бібліотеки №8), понеділок-четвер з 10.00 до 16.00.
Можливий запис за телефонами: +380 958 38 55 01, +380 972 33 44 90.
Варто зазначити, що впровадження проєкту «Громадський центр правосуддя на Київщині» для ГО «Правова єдність» — це продовження і масштабування того досвіду, який організація вже мала кілька років тому з урахуванням контексту повномасштабної війни.
«У квітні 2020 року ми створили у Білій Церкві Громадський центр правосуддя, — зазначає Інна Малишко. — Він став мультифункціональним майданчиком для налагодження взаємодії між місцевою владою та мешканцями білоцерківської громади задля вирішення їхніх щоденних правових потреб та забезпечення доступу до правосуддя. Центру вдалося впровадити «єдине вікно» доступу людей до правових, адміністративних та соціальних послуг і стати діалоговим майданчиком у спілкуванні громади з органами влади та суду для спільного вирішення проблем у громаді. Тож і за нинішніх обставин воєнного стану його значення і користь теж зростуть».
Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Погляди авторів, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.
Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікації проєкту «Громадський центр правосуддя на Київщині»