Чому бізнес відмовляється працювати легально, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич.
Така кількість бізнесу в тіні є рекордною для України?
– Мене, як і більшість фахівців, вражає популізм та непрофесіоналізм сьогоднішніх керівників, зокрема, представників Мінфіну. Заява про те, що інформація отримана на якийсь індустріальній платформі легкої промисловості, м’яко кажучи, є непрофесійною. За якою методикою був проведений розрахунок? Це був мікрометод, макрометод? Все це звучить смішно. Щодо платників податків, то, дійсно, в державі існує величезна проблема – податки ніхто не платить. Не платять олігархічні структури, що мають величезний штат юристів, у який є можливість мінімізувати податки, є політичне лобі. Також існує гніздо корупції – державний апарат, представники якого як не декларували, так і не декларують свої реальні доходи, що провокує розвиток тіньової економіки. Скільки саме підприємств знаходиться в тіні, показують різні розрахунки. Ми визнаємо, що зараз це більша половина економіки. Однак цифра в 67% ріже слух, і за неї потрібно відповідати. Згідно з останніми розрахунками міжнародних інститутів, в тіні знаходяться 52% бізнесу.
Звідки така велика цифра?
– Що зробила наша влада для бізнесу? Може, утримала національну валюту для планової роботи бізнесу та економіки? Або тримала в стабільному руслі банківську систему? Може, провела реформи, поборола корупцію в державному апараті? Бізнес – це похідна від загальних державних проблем. На сьогоднішній день немає дієвої програми в уряді, яка б стимулювала розвиток бізнесу. Нестабільна банківська система, знецінення національної валюти – все це погіршує ситуацію. Є страшні цифри – 78% спад промислового виробництва. Але чомусь про них пані Макеєва не говорить. Фактично, ми перетворюємося на економіку споживання, і про це потрібно бити в усі дзвони, але міністр фінансів чомусь не звертає уваги. Спад роздрібної торгівлі, за даними Держстату, – 25%. А що таке роздрібна торгівля? Це двигун економіки. Фактично, 25% грошей вилучено з обігу. Це вказує не тільки на критичну, але вже вбивчу ситуацію в економіці. Банківська сфера взагалі не викликає довіри, йде відтік капіталів в ту ж тінь. І в даному випадку порахувати і визначити чітку цифру, яка з кожним днем зростає, вкрай важко.
Скільки підприємств перебували в тіні рік тому?
– Згідно з нашими опитуваннями, після Майдану в тіні захотіли залишитися тільки 15% бізнесу. Була довіра до влади, бізнес сказав: тепер ми живемо за правилами. Однак після крива знову пішла вниз.
У чому полягала головна помилка з боку керівництва країни?
– Реальні зміни в системі замінили декларації. Спершу бізнес відгукнувся, відгукнулися іноземні та вітчизняні інвестори, проте влада не здійснила жодної реформи, немає реформ у податковій системі. Те, що зараз декларує пані Макеєва про нав’язування касових апаратів, – це псевдореформи, вчорашнє століття. Немає подолання корупції, немає прозорості процедур. Бізнес відчуває, що з ним грають нечесно, і, відповідно, відходить у тінь.