Війна, яку розпочала росія проти України, завдає страждань та знищує все на своєму шляху. Вона живе не лише на фронтових територіях або в місцях ракетних ударів, але й в головах кожного українця і українки. Повномасштабне вторгнення залишить відбиток на кожному з нас. А тим паче — на психологічному здоровʼї. Українці/-ки звикли ігнорувати свій психологічний стан, і часто це роблять саме чоловіки. Розгляньмо цю ситуацію детальніше.

Фізичне та психологічне здоровʼя

Говорячи про здоров’я, ми часто фокусуємося саме на фізичному, забуваючи, що воно тісно взаємоповʼязане з ментальним. Здоров’я — це більше, ніж відсутність хвороби; це гармонія на всіх рівнях життя. Стурбованість, стрес, тривога, депресія та інші психологічні проблеми рано чи пізно призводять до зниження продуктивності, конфліктів з оточенням та загалом негативно впливають на самопочуття.

Як чоловіки ставляться до психологічної допомоги

Згідно з дослідженням Офісу Першої леді, понад 90% українців переживають принаймні один симптом тривожних розладів, а понад 50% — в зоні ризику погіршення свого психологічного стану. Близько 40-50% громадян та громадянок України відчувають потребу у психологічній підтримці.

Повномасштабна війна, однаково, вплинула на всіх громадян/-ок. Попри те, що війна вплинула на всіх громадян однаково, велика кількість чоловіків і досі вважає, що повинна розв’язувати свої проблеми самостійно. Згідно з результатами опитування серед чоловіків, проведеного UNFPA, Фондом ООН у сфері народонаселення в Україні у 2022 році, 90% респондентів не мали жодного досвіду звернення за професійною психологічною підтримкою. Водночас майже кожен третій чоловік переживає значний дистрес, що не дозволяє адаптуватись до стресових ситуацій та їх наслідків.

Як зрозуміти, що час звернутися до психолога

В умовах війни важливо розуміти, коли можна самостійно впоратися з погіршенням психологічного стану, а коли краще звернутися до професіонала. Існують певні ознаки, які можуть сигналізувати про необхідність консультації психолога/-ині:

 • Тривалий смуток або пригніченість навіть без видимих причин.
 • Постійні зміни настрою, від яскраво позитивного до різко негативного.
 • Велика тривога та хвилювання при зіткненні зі стресовими подіями та невеликими труднощами.
 • Періодичні вибухи гніву та агресії.
 • Поява суїцидальних або нав’язливих думок.
 • Проблеми зі сном: неможливість заснути або виспатись.
 • Відчуття втрати часу.
 • Постійна фізична втома, незалежно від активності.
 • Погіршення стосунків з рідними та друзями.
 • Фізичні симптоми, такі як потовиділення, нудота, прискорене серцебиття чи утруднене дихання.
 • Втрата інтересу до речей, які колись приносили радість.

Якщо хоча б одна з цих ознак вас турбує, варто звернутися до фахівця/-чині у сфері психологічної підтримки. Спеціаліст/-ка допоможе вам не уникнути проблем, а зрозуміти їх природу, знайти причини та шляхи вирішення.

Як чоловікам отримати допомогу

З жовтня минулого року в Україні працює безплатна Лінія психологічної підтримки для чоловіків. Зателефонувати на Лінію можна з будь-яких питань, що викликають стрес: проблеми на роботі чи в стосунках, переживання через війну, складнощі з контролем гніву тощо.

Оператори/-ки Лінії — висококваліфіковані психологи/-ні з багаторічним досвідом роботи. Лінія отримала понад 7500 дзвінків від чоловіків. Звернутися можна за номером 2345. Гаряча лінія безплатна, анонімна та працює цілодобово.

Памʼятайте, що звернення по допомогу — це прояв турботи про себе, свою сімʼю та оточення загалом. Не знецінюйте своїх проблем і не соромтеся звертатися до професіоналів/-ок.

Лінія психологічної підтримки для чоловіків реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні за підтримки уряду Великої Британії у співпраці  з ГО «Інноваційні соціальні рішення».

You may also like

Comments are closed.