За допомогою інструменту YC.Market аналітики R&D центру YouControl з’ясували, що станом на грудень 2024 року в Україні працюють 228 юросіб та 353 фізособи-підприємці за основним КВЕДом 32.40 “Виробництво ігор та іграшок”. З-поміж 75 фірм, що подали фінансову звітність за 2023 рік, найбільше заробило “ТОВ Інтелком” — 310,7 млн грн. Серед виробників іграшок троє зареєстровані в тимчасово окупованому Криму. Ще 2 компанії мають в структурі власності громадян Білорусі. Детальніше — у дослідженні YouControl.

Іграшки та “ворожий слід”

Троє виробників іграшок, що зареєстровані в тимчасово окупованому Криму, ймовірно перереєстровані за законодавством держави-агресора: ТОВ “Євпаторійська фабрика іграшки “Топтижка”, ТОВ “Субаш” та ТОВ “Фірма “Лайн”. Учасниця ТОВ “Субаш” Антоніна Михайлівна Тимченко знаходиться під дією санкцій, введених Указом Президента України №280/2023

Ще 5 компаній з проаналізованого переліку мають у складі учасників фізичних осіб, що є громадянами або зареєстровані на території російської федерації:

  • ТОВ “БЛЕСК-9” — компанія зареєстрована на тимчасово окупованій території Луганської області, а учасником (100% статутного капіталу) є громадянин росії Євгеній Мєссєрман.
  • ТОВ “ВИДАВНИЦТВО “ТРЕТЯ ПЛАНЕТА” — юридична особа з місцем реєстрації у Києві має у складі учасників двох громадян росії: Сергія Мачіна та Євгена Туловського, які спільно володіють 50% статутного капіталу компанії. 
  • ТОВ “ДУБЛЬ Д” — власником 50% статутного капіталу компанії є громадянин рф Дмитро Москальов. Відповідно до рішення Господарського суду міста Києва від 06.06.2023 у справі № 910/2565/23, компанія до 2023 року мала укладений ліцензійний договір з АТ “Антонов” на виготовлення іграшок-літаків, що повторювали модель літака, яку розробляє це держпідприємство. Цей договір було розірвано судом, а з ТОВ “ДУБЛЬ Д” на користь АТ “АНТОНОВ” стягнуто штраф 260 тис. грн за його порушення.
  • ТОВ “СІТІ ТОЙЗ” — керівником та учасником компанії є громадянин рф Юрій Астахов.
  • ТОВ “СПІЛКА ВИРОБНИКІВ ІГРАШОК” — учасником компанії, що зареєстрована на Кіровоградщині, є громадянин рф Олексій Серебряков.

Ще 2 компанії мають в структурі власності громадян республіки Білорусь — ТОВ “МЕДЖІТ” (учасник громадянин рб Євген Мендес) та ТОВ “СМАРТ КОАЛА ТРЕЙДИНГ” (учасник громадянин рб Віталій Кутько).

Учасником виробника іграшок ТОВ “МТМ ГОЛДЕН ГАН” є громадянин Ірану з пропискою у Київській області — Сафіхані Мехді Реза. Іран є однією з країн-союзників російської федерації та підтримує її військову агресію проти України.

Виробництво іграшок та мільйонні тендери

Майже 33%, тобто 75 фірм, з проаналізованих юридичних осіб, зареєстровані у Києві. У Львівській та Харківській областях прописані 25 і 24 компанії відповідно. У всіх інших регіонах зареєстровано від 1 до 16 компаній. До складу ФПГ в системі YouControl входять 4 компанії з вибірки — ТОВ “ТОП МАСТЕР”, ТОВ “МІНІЛЕНД.УА”, ТОВ “АДЕЙ ПРОМОУШНЗ” та ТОВ “ПЛЕЙ ВУД”.

  • Як зазначено на офіційному сайті компанії, ТОВ “ПЛЕЙ ВУД” є виробником дерев’яних конструкторів та працює у Харкові. Хоча саме підприємство зареєстровано у Києві. Одним з учасників компанії є Гарі Корогодський — засновник благодійного фонду “Життєлюб”, співвласник ТРЦ Dream Town та ключова особа однойменного ФПГ у системі Youcontrol.
  • ТОВ “МІНІЛЕНД.УА” входить до фінансово-промислової групи “СЛАВ груп”, яка працює переважно у сфері будівництва. Як зазначено на офіційному сайті Miniland.ua, компанія виробляє та продає моделі залізничного, автомобільного транспорту, будівель та інше. Ця фірма у 2023 році перевищила показник виручки за 2022 рік в більш ніж 10 разів. У 2023-му підприємство заробило майже 5 млн грн, а виручка за 2022 рік склала 473,8 тис. грн.

Найбільша кількість приватних підприємців серед зареєстровано у столиці — 62 ФОПи та у Київській області — 34 фізичних осіб-підприємців. У сфері виробництва іграшок також залучено 40 ФОПів з Дніпропетровщини, по 36 — у Харківській і Львівській областях. 61 ФОП з вибірки брали участь та ставали переможцями процедур публічних закупівель. 

Згідно з даними модулю bi.prozorro, найбільша кількість (понад 600) переможних процедур за період 2001-2024 рр. на загальну суму понад 40 млн грн у ФОП Панасюк Віталій Васильович. Електронна поштова адреса, що вказана у документах ФОПа Віталія Панасюка з публічних закупівель, збігається з адресою, зазначеною на сайті виробника навчального, ігрового та реабілітаційного обладнання для дітей “Альва”. Згідно з даними модулю bi.prozorro, ще 2 підприємці, що мають основний КВЕД “Виробництво ігор та іграшок”, є переможцями процедур публічних закупівель: Юрій Боков — більш ніж 280 процедур на суму понад 60 млн грн та Оксана Клименкова — понад 150 переможних процедур на суму 15 млн грн. Зауважимо, що у Віталія Панасюка предметом закупівлі переважно є іграшки й дитяче обладнання, а у Юрія Бокова та Оксани Клименкової — навчальне обладнання та засоби для кабінету з предмета “Захист України”.

Хто найбільше заробляє з виробників іграшок

Лише 75 компаній з досліджуваної вибірки подали фінзвітність за 2023 рік. Сукупна виручка цих компаній склала майже 2 млрд грн. 

П’ятірка компаній за сумою виручки за 2023 рік така:

  • ТОВ “ІНТЕЛКОМ” з оборотом 310,7 млн грн. За інформацією з їхнього офіційного сайту, компанія виготовляє пластикові іграшки під ТМ “ТехноК”. Учасниками компанії є Володимир Окрепкий, Віктор Швець та Степанида Славатинська.
  • Виручка ТОВ “ЮКРЕЙНІАН ГЕАРС” у 2023 році склала 243,6 млн грн. На їхньому офіційному сайті йдеться про те, що компанія виготовляє механічні 3Д-пазли з фанери та інші іграшки. Учасником компанії є Геннадій Шестак.
  • ТОВ “ОКТО ФЕМІЛІ ГРУП” заробила у 2023 році 176,4 млн грн. Як зазначено на їхньому офіційному сайті, фірма виробляє набори творчого ліплення та сенсорного розвитку під ТМ OKTO. Власницею компанії є Катерина Лібман. Виручка порівняно з 2022 роком збільшилась вдвічі.
  • Оборот ТОВ “ДРІМ ГРУП ТОЙЗ” за 2023 рік склав 169,5 млн грн. На офіційному сайті компанії зазначено, що вони працюють на ринку як інтернет-магазин TooToo.com.ua. 95% статутного капіталу належить Ірині Опанасенко з Києва. Показник виручки підприємства  у 2023 році втричі більший ніж у 2022-му.
  • Виручка ТОВ “ТИГРЕС- ЛЮКС” у 2023 році склала 138,9 млн грн. Учасниками компанії є Галина та Сергій Падука. За інформацією видання “Конкурент”, ТОВ “Тигрес Люкс” виготовляють пластмасові іграшки.

У 2022 році фінансову звітність подали трохи менше компаній, ніж у 2023-му, а саме 72. Їхня сукупна виручка склала 1,7 млрд грн. При цьому, три компанії з п’ятірки найбільших за виручкою за 2023 рік також були у лідерах у 2022-му: ТОВ “ІНТЕЛКОМ”, ТОВ “ЮКРЕЙНІАН ГЕАРС” та ТОВ “ТИГРЕС- ЛЮКС”. А от ТОВ “ОКТО ФЕМІЛІ ГРУП” у 2022 році зайняла почесне 6 місце із виручкою в 76,5 млн грн.  ТОВ “ІРЕНА КО” та ТОВ “ВІП-ТОЙС”, що посіли 4 та 5 місце у п’ятірці найбільших за виручкою у 2022 році, у 2023-му зайняли 6 і 9 сходинку із показниками виручки у 113,9 млн грн та 59,8 млн грн відповідно.

ТОВ “ІРЕНА КО” займається виробництвом скляних ялинкових прикрас — про це йдеться в матеріалі видання “Погляд”. А в статті delo.ua вказано, що ТОВ “ВІП-ТОЙС” виготовляє пластмасові іграшки для дітей під ТМ Doloni-Toys.

Повна версія дослідження на сайті YouControl

You may also like

Comments are closed.