26 січня 2021 Growford Institute презентував важливе для країни дослідження «Пріоритети податкової політики держави у 2021 році».
Суть представлених пропозицій дослідження полягає у трансформації податкової політики держави, спрямованої на формування в Україні такої системи оподаткування, яка сприятиме довготерміновому, збалансованому, інклюзивному економічному зростанню і забезпечувати достатній рівень доходів держави для виконання своїх функцій.
В середньостроковій перспективі, на думку Growford Institute, варто організувати загальний перерозподіл податкового навантаження – застосування переліку податків та складових елементів (платники, об‘єкти, база, пільги, ставки тощо).
Це призведе до усунення диспропорцій самої податкової системи України, вплине на структурну модернізацію вітчизняної економіки у довгостроковому періоді та зростанню рівня добровільності сплати податків.
Пропозиції про зміни структури податкової системи та елементів податків, і не стосуються відповідних змін в системі їх адміністрування, оскільки це предмет окремої дискусії.
У цьому документі у параграфі І сформульовано мету і завдання податкової політики держави з огляду на соціально-економічні проблеми, що потребують вирішення, у параграфах ІІ – ІІІ представлені факти, аргументи, висновки з власних досліджень, досліджень українських та міжнародних експертів, розрахунки, які пояснюють сформульовані пропозиції, представлені в параграфах ІV та V цього документу.
«Ми розуміємо три основні стимули економічного зростання: інвестиції, монетарна політика, фіскальна політика», – коментував Віталій Ломакович, засновник Growford Institute, радник Міністра фінансів України, член Ради Національного банку України 2014-2015 років.
«Сприяють економічному розвитку критерій ефективності чи мінімізація деформацій, критерій справедливості податкової системи і прогресивної шкали доходів, критерій простоти, критерій трансперентності для платників податків, критерій гнучкості, критерій адекватності, зменшення корупції у податкових і митних органах», – додала Тетяна Богдан, директор з наукової роботи Growford Institute, доктор економічних наук.
Нерівність зростає в зв’язку з пандемією ковід. Тіньова економіка складає вагому частину сектору.
Податковий коефіцієнт 37, відповідає розвиненим країнам, але рівень доходу населення в рази нижчий.
В Україні скорочується чисельність населення і найманих працівників. Кількість працюючого населення з 20 мільйонів скоротилося до 11 мільйонів.
ПДВ – в тому вигляді як існує сьогодні – становить загрозу не лише для економічного розвитку. Величина відшкодування – 13 років. Основний фактор відшкодування – імпортний ПДВ.
Недоліки ПДВ:
- ПДВ не відповідає функціонуванню економіки.
- Не відповідає соціально-економічним умовам. В 2021 році відповідно до досліджень найкраще рішення – це зменшення ПДВ ставки з 20 до 15 відсотків.
Данило Гетьманцев, юрист, політик, науковець: «Кожен відсоток ПДВ – це 23-24 мільярди в бюджет. ПДВ є бюджетоутворюючим податком. Тобто ми маємо знайти ті гроші, які б не були стимули для бізнесу, бо держава має виконати обов’язки перед законом. В січні цього року ми матимемо істотне перевищення – це 36 мільярдів, порівняно з минулим – 24 мільярдів. Зробити істотні зміни досить важко, зважаючи істотне значення цього податку для держбюджету.
Економічні прогнози – це штука дуже важлива, класна, потрібна, але вони не завжди справджуються. Коли ми рахуємо зменшення оподаткування для бізнесу – певні умовності.
Правління НБУ підвердило облікову ставку в 6 відсотків. Це повинно підштовхнути розвиток бізнесу в сфері кредитування.
Я би пропонував три завдання: детінізація, компенсатори».
Віталій Ломакович, засновник Growford Institute, радник Міністра фінансів України, член Ради Національного банку України 2014-2015 років: «Зменшення ставки до 6 відсотків не призвело до кредитування. Якби не урядова програма 5-7-9, ми би побачили зменшення кредитування. Чому ми не могли перейти до від’ємних ставок НБУ у 2020 році, а лише – в 2021 році?»
Тетяна Богдан, директор з наукової роботи Growford Institute, доктор економічних наук:
«Україна є найбіднішою країною Європи. Але за рівнем навантаження – на рівні країн розвиненого світу. Податкова система є гальмівним механізмом розвитку економіки».
За матеріалами Growford Institute