26 січня 2021 Growford Institute презентував важливе для країни дослідження «Пріоритети податкової політики держави у 2021 році».

Суть представлених пропозицій дослідження полягає у трансформації податкової політики держави, спрямованої на формування в Україні такої системи оподаткування, яка сприятиме довготерміновому, збалансованому, інклюзивному економічному зростанню і забезпечувати достатній рівень доходів держави для виконання своїх функцій.

В середньостроковій перспективі, на думку Growford Institute, варто організувати загальний перерозподіл податкового навантаження – застосування переліку податків та складових елементів (платники, об‘єкти, база, пільги, ставки тощо).

Це призведе  до усунення диспропорцій самої податкової системи України, вплине на структурну модернізацію вітчизняної економіки у довгостроковому періоді та зростанню рівня добровільності сплати податків.

Пропозиції про зміни структури податкової системи та елементів податків, і не стосуються відповідних змін в системі їх адміністрування, оскільки це предмет окремої дискусії.

У цьому документі у параграфі І сформульовано мету і завдання податкової політики держави з огляду на соціально-економічні проблеми, що потребують вирішення, у параграфах ІІ – ІІІ представлені факти, аргументи, висновки з власних досліджень, досліджень українських та міжнародних експертів, розрахунки, які пояснюють сформульовані пропозиції, представлені в параграфах ІV та V цього документу.

«Ми розуміємо три основні стимули економічного зростання: інвестиції, монетарна політика, фіскальна політика», – коментував Віталій Ломакович, засновник Growford Institute, радник Міністра фінансів України, член Ради Національного банку України 2014-2015 років.

«Сприяють економічному розвитку критерій ефективності чи мінімізація деформацій, критерій справедливості податкової системи і прогресивної шкали доходів, критерій простоти, критерій трансперентності для платників податків, критерій гнучкості, критерій адекватності, зменшення корупції у податкових і митних органах», – додала  Тетяна Богдан, директор з наукової роботи Growford Institute, доктор економічних наук.

Нерівність зростає в зв’язку з пандемією ковід. Тіньова економіка складає вагому частину сектору.

Податковий коефіцієнт 37, відповідає розвиненим країнам, але рівень доходу населення в рази нижчий.

В Україні скорочується чисельність населення і найманих працівників. Кількість працюючого населення з 20 мільйонів скоротилося до 11 мільйонів.

ПДВ – в тому вигляді як існує сьогодні – становить загрозу не лише для економічного розвитку. Величина відшкодування – 13 років. Основний фактор відшкодування – імпортний ПДВ.

Недоліки ПДВ:

  • ПДВ не відповідає функціонуванню економіки.
  • Не відповідає соціально-економічним умовам. В 2021 році відповідно до досліджень найкраще рішення – це зменшення ПДВ ставки з 20 до 15 відсотків.

Данило Гетьманцев, юрист, політик, науковець: «Кожен відсоток ПДВ – це 23-24 мільярди в бюджет. ПДВ є бюджетоутворюючим податком. Тобто ми маємо знайти ті гроші, які б не були стимули для бізнесу, бо держава має виконати обов’язки перед законом. В січні цього року ми матимемо істотне перевищення – це 36 мільярдів, порівняно з минулим –  24 мільярдів. Зробити істотні зміни досить важко, зважаючи істотне значення цього податку для держбюджету.

Економічні прогнози – це штука дуже важлива, класна, потрібна, але вони не завжди справджуються. Коли ми рахуємо зменшення оподаткування для бізнесу – певні умовності.

Правління НБУ підвердило облікову ставку в 6 відсотків. Це повинно підштовхнути розвиток бізнесу в сфері кредитування.

Я би пропонував три завдання: детінізація, компенсатори».

Віталій Ломакович, засновник Growford Institute, радник Міністра фінансів України, член Ради Національного банку України 2014-2015 років: «Зменшення ставки до 6 відсотків не призвело до кредитування. Якби не урядова програма 5-7-9, ми би побачили зменшення кредитування. Чому ми не могли перейти до від’ємних ставок НБУ у 2020 році, а лише – в 2021 році?»

Тетяна Богдан, директор з наукової роботи Growford Institute, доктор економічних наук:

«Україна є найбіднішою країною Європи. Але за рівнем навантаження – на рівні країн розвиненого світу. Податкова система  є гальмівним механізмом розвитку економіки».

За матеріалами Growford Institute

You may also like

Аналітика

Механізми та статистика працевлаштування випускників вищих учбових закладів України та країн Вишеградської групи (або куди діваються випускники українських вишів)

На, здавалось би, просте питання: куди працевлаштовуються випускники вузів України, не так легко знайти відповідь, ...

Leave a reply