9 вересня на засіданні Уряду прийнято постанову КМУ, яка вносить зміни до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
«Покарання за самовільне використання земель має стримувати потенційних порушників, а не смішити їх. На жаль, і досі ймовірний прибуток від використання самовільно захоплених земельних ділянок був більшим, ніж санкція, передбачена законом за такий тип порушень. Розмір завданих збитків не переглядався останні 13 років. Настав час це змінити» – написав на своїй сторінці у Facebook Голова Держгеокадастру Роман Лещенко.
Постановою передбачено збільшення розмірів:
- сум середньорічного доходу від використання земель за цільовим призначенням;
- середньорічного додаткового доходу, отриманого внаслідок фактичного використання земельних ділянок не за цільовим призначенням;
- нормативних втрат від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, які використовуються при розрахунку розміру шкоди спричиненої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Для прикладу, шкода, яку нараховують за самовільне захоплення 1 гектару ріллі в Київській області, до недавнього часу оцінювалась у майже 2 тис. гривень. Відтепер розмір штрафу становитиме близько 9 тис. грн за гектар. Збільшення штрафних санкцій – це давно очікуваний та необхідний крок.
Реалізація постанови передбачає збільшення розмірів штрафів за порушення земельного законодавства при використанні земель (які не переглядалися з 2007 року) у 4–5 разів, що сприятиме зменшенню кількості правопорушень у сфері охорони та використання земель та збільшенню обсягів надходжень до державного та місцевих бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації та від сплати платежів за землю.