Як створити нові ланцюжки доданої вартості, налагодити канали збуту с\г продукції, куди повинні бути спрямовані зусилля держави, інвесторів і донорів для того, щоб їх вплив був максимально ефективним – на ці питання дають відповідь рекомендації на основі дослідження, проведеного Проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

27 липня 2017 р у Києві був організований круглий стіл для обговорення цих питань за участі представників Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Луганської та Донецької обласних державних адміністрацій, фермерських асоціацій, торгових палат, малих і середніх с/г підприємств, кооперативів, переробників с/г продукції, громадських і донорських організацій та журналістів.

Учасники обговорили результати «Дослідження аграрних ринків Донецької, Луганської і прилеглих районів Запорізької області», що проводилося Проектом USAID у квітні-червні 2017 року і погодили концепцію дорожньої карти з налагодження каналів збуту сільськогосподарської продукції в цих регіонах. Дорожня карта буде взята за основу для розробки детального плану дій з вдосконалення ланцюгів доданої вартості сільськогосподарської продукції в Донецькій та Луганській областях.

Дослідження допомогло оцінити сучасний стан розвитку регіонального аграрного ринку і спроможність місцевих малих і середніх сільгоспвиробників наповнити ринок продукцією, виявило наявні перешкоди та можливі шляхи їх подолання.

Зокрема, дослідження виявило такі напрями для подальшої роботи:

  • До 63% домогосподарств та до 58% представників малого та середнього бізнесу орієнтуються переважно на збут продукції безпосередньо кінцевим роздрібним споживачам, що не дозволяє їм збути увесь свій урожай. В усіх цих випадках реалізується сировина, і у регіоні не формується повний ланцюг доданої вартості.
  • Наявна суттєва диспропорція між обсягами виробництва с/г продукції та можливостями її переробки в рамках області. Лише 26% виробленого молока в Донецькій області і близько 50% на Луганщині надходить на відповідні обласні переробні підприємства. З плодоовочевою продукцією ситуація складається ще складніша через обмежені можливості для переробки.
  • Виділені території/райони для консолідації виробників та створення майбутніх переробних підприємств в рамках кожної області за видами продукції, що дозволить побудувати оптимальні ланцюги збуту в межах областей.

Учасники круглого столу погодили пропозиції, спрямовані на реструктуризацію зруйнованих унаслідок конфлікту та створення нових ланцюгів доданої вартості і збуту с/г продукції, відродження і розбудову зв’язків між виробниками та споживачами, зокрема:

  • Сфокусувати зусилля на побудові ланцюгів доданої вартості в межах кожної області для оптимізації затрат по основним категоріям с/г продукції (м’ясо, молоко, фрукти та овочі), включаючи вдосконалення логістичної складової (сортування, тара, зберігання, холодний ланцюг тощо).
  • Розвивати диверсифікацію каналів постачання та збуту продукції, заохочувати виробників нішевих продуктів (як приклад, м’ясне вівчарство, вирощування кролів) з доволі високим рівнем рентабельності виробництва.
  • Сприяти створенню центрів первинної переробки продукції (забійні цехи, консервування, молокопереробка тощо).
  • Оцінити потенціал та сприяти розвитку діючих підприємств щодо розвитку виробничих/переробних потужностей із організованим переробним процесом готових до споживання продуктів у рекомендованих районах Донецької та Луганської областей.

Проект USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» в рамках своєї діяльності буде і надалі допомагати підприємтвам Донецької та Луганської областей у розбудові м’ясомолочних та плодоовочевих ланцюгів доданої вартості .

***

Дослідження проводилося на замовлення Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» у квітні-червні 2017 року компанією Synergy Development Consulting LLC в консорціумі з ТОВ «Бізнес-акселератор Агрочелленж» та ТОВ «МЛС груп». Результати дослідження опубліковані на сторінці Проекту USAID: https://www.facebook.com/usaid.ards.

***

Проект «Підтримка аграрного і сільського розвитку» – це проект USAID, що реалізується компанією Кімонікс і ставить за мету сприяння всеохоплюючому і стійкому економічному зростанню шляхом розвитку аграрного сектора і створення більш привабливих умов проживання в сільській місцевості України. Проект триватиме до липня 2020 року. Докладніша інформація про проект: https://www.facebook.com/usaid.ards .

***

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. В Україні Агентство США з міжнародного розвитку надає технічну та гуманітарну допомогу починаючи з 1992 року. За додатковою інформацією про програми USAID в Україні звертайтеся до Відділу USAID із зв’язків із громадськістю за телефоном +38 (044) 521-5741 або на сторінку у соціальній мережі Фейсбук: www.facebook.com/USAIDUkraine.

You may also like

Leave a reply