За матеріалами biz.nv.ua.
Виходячи з будинку можна буде перевіряти тільки наявність телефону. Без гаманця можна буде обійтися.
З 12 липня Кабінет Міністрів України прибрав бар’єри для розвитку ринку мобільних платежів. За оцінками Офісу ефективного регулювання (BRDO) вже через два роки обсяг цього ринку досягне 17 млрд грн.
У половині країн світу мобільний рахунок може бути використаний для оплати товарів і послуг, а також для грошових переказів. Наприклад, проїзд у метро в Празі можна оплатити за допомогою СМС. За сервіси Apple ви теж можете розрахуватися в Сінгапурі без банківської карти – достатньо лише мобільного телефону. І так далі.
В Україні ця сфера абсолютно не розвинена не через небажання операторів, а через регуляторні бар’єри. До недавнього часу через недосконалість законодавства кошти з мобільного рахунку фактично можна було використовувати тільки на послуги зв’язку.
Причиною цього були:
– порядок сплати 7,5% пенсійного збору з мобільного зв’язку (сплачувався, навіть якщо кошти не йшли на мобільний зв’язок);
– необхідність особистого візиту абонента в офіс оператора для здійснення операції (зобов’язання ідентифікуватися при поверненні коштів).
Фактично ці дві норми (при тому підзаконні) блокували появу цілого ринку.
4 липня 2017 року уряд прийняв Постанову №462, яка прибрала зазначені два бар’єри (вступила в законну силу 12 липня).
У найближчі місяці для українців стане реальністю:
– оплата в магазині і транспорті за допомогою SMS/QR-коду/USSD,
– переказ грошей з мобільного рахунку на банківську карту.
Залишилося лише почекати, коли оператори мобільного зв’язку налагодять відповідні процеси. А вони обіцяють зробити це якомога швидше. Більше того, вони в цьому зацікавлені, адже як результат у них виросте середній дохід на абонента (який в Україні дуже низький).
Варто також підкреслити, що мобільні платежі будуть доступні абонентам без смартфонів. За допомогою SMS або USSD навіть у глухому селі без 3G і смартфона можна буде розрахуватися без гаманця – за допомогою звичайного телефону.
Це особливо актуально для розвитку безготівкових платежів в Україні, оскільки в Україні на майже 30 тисяч населених пунктів лише 11 тисяч банківських відділень.
Мобільні платежі будуть корисні для багатьох українців, так як в Україні лише 53% населення мають банківський рахунок (у сусідній Польщі ця цифра 78%). У них з’явиться ще один зручний спосіб розрахунків.
Проект Постанови №462 готував BRDO разом з представниками Мінекономрозвитку. Після прийняття Постанови було проведено круглий стіл, в якому взяли участь представники трьох операторів, Мінекономрозвитку, НБУ, Регуляторною служби і т.д.
За підсумками обговорення було виділено наступні регуляторні питання, які потребують врегулювання для сталого розвитку ринку мобільних платежів:
– випуск електронних грошей небанківськими фінансовими установами;
– можливість дистанційної ідентифікації;
– електронний фіскальний чек;
– ліміти на операції з електронними грошима.
Їх вирішення дозволить говорити не просто про ринок платежів, а про комплексний ринок мобільних фінансових сервісів (що включає в себе кредитування і т.д.).
Джерело: brdo.com.ua