Чи доречно згадувати про свічки розжарювання тільки взимку? Як розпізнати несправності та проблеми в їх роботі? Як правильно обслуговувати та робити заміну? Відповідають експерти компанії Bosch. 

 • Відігріти «замерзлий» дизель – не єдине завдання, яке вирішують свічки розжарювання;
 • Ознаки, що вказують на несправність однієї або декількох свічок;
 • Візуальний огляд: на що варто звернути увагу;
 • Чому вигідно міняти свічки розжарювання комплектом.

На відміну від бензину, дизель запалюється при значно вищій температурі. Зазвичай для його розігріву достатньо дії законів фізики: поршні сильно стискають повітря в циліндрах, виділяється тепло, відбувається впорскування пального – і воно загоряється. Але іноді цього недостатньо. Відігріти «замерзлий» дизель – завдання, яке саме вирішують свічки розжарювання.

До речі, «замерзнути» дизельний двигун може не лише взимку. Допомога в прогріванні пального може знадобитися і при інших варіантах «холодного» запуску. Наприклад, після довгого простою. Вмикати чи ні нагрівання камери згоряння свічками розжарювання (а якщо вмикати, то до якого рівня), сьогодні все частіше вирішує електронний блок керування.

Ще одне важливе завдання, яке допомагають вирішувати свічки розжарювання, стосується ефективності згоряння дизельного пального. Чим вища його температура, тим менше утворюється диму (а відповідно, шкідливих вихлопів) і сажі, яка негативно впливає зокрема й на стан двигуна.

Залежно від конструкції і матеріалу (метал або кераміка) свічки розжарювання служать від 50-60 до 80-100 та навіть 160 тис. км пробігу. Суворого регламенту їх заміни немає – все залежить від умов експлуатації, а вони в кожному конкретному випадку можуть сильно відрізнятися. Тому особливо важливо вчасно перевіряти стан свічок розжарювання та звертати увагу на ознаки, що вказують на несправність однієї або декількох з них.

На несправності свічок розжарювання можуть вказувати:

 • посилене димоутворення (особливо при «холодному» запуску);
 • підвищений шум і вібрація від двигуна до досягнення робочої температури;
 • нерівномірна робота прогрітого двигуна;
 • втрата потужності;
 • збільшена витрата пального.

Втім, навіть за відсутності явних ознак порушення роботи свічок розжарювання, періодично (приблизно раз на рік) їх все одно рекомендується викручувати або принаймні послаблювати з’єднання, а потім закручувати в попереднє положення. Робити це потрібно з використанням динамометричного ключа, щоб дотримати силу крутного моменту, зазначеного виробником, і знизити ризик пошкодження свічок.

Навіщо потрібні подібні маніпуляції? Вони допоможуть уникнути ще однієї поширеної проблеми – через постійний контакт з пальним і продуктами його згоряння в умовах екстремально високих температур свічки можуть закипіти намертво. Якщо це станеться, витягти їх буде непросто навіть в умовах СТО. Доклавши надто багато зусиль, кінчик свічки можна просто зламати, і він застрягне в різьбовому отворі. В цьому випадку запускати двигун категорично забороняється доти, поки не буде знята головка блоку циліндра та не буде вилучений уламок.

Отже, ви вирішили влаштувати свічкам розжарювання перевірку та викрутили їх з двигуна (до речі, робити це «на холодну» не можна: мотор попередньо необхідно прогріти).

На що варто звернути увагу при візуальному огляді? Які ознаки можуть вказувати на проблеми та необхідність звернутися на автосервіс?

 1. Деформація контактного стрижня. Це свідчить про те, що під час встановлення свічка була «перетягнена», тобто рекомендованого виробником крутного моменту не було дотримано. Ось чому при заміні свічок краще озброїтися необхідним обладнанням або звернутися до професіоналів, у яких воно точно є.
 2. Деформація нагрівального стрижня (він може бути зруйнований, оплавлений, роздутий) може свідчити про різні проблеми – від перевищення робочої напруги через неправильний вибір свічки до несправностей у роботі генератора або форсунок. Вихід у цій ситуації може бути тільки один: якомога швидше звернутися на кваліфікований автосервіс для діагностики та подальшого ремонту автомобіля.
 3. Шар нагару. Ця «дрібниця» може свідчити про такі проблеми, як використання неякісного пального, некоректне встановлення свічок або несправність форсунок. Точну причину допоможе встановити візит на СТО (наприклад, у Бош Авто Сервіс) за кваліфікованою допомогою.

Перевіряти та робити заміну свічок розжарювання виключно в умовах СТО варто власникам сучасних дизельних автомобілів. «Підручними» засобами можна вивести з ладу важливе та технічно складне обладнання, наприклад, електронний блок керування. Експерименти та бажання заощадити може коштувати надто дорого, тому краще звернутися до професіоналів автосервісу.

Єдиний безпечний і надійний спосіб перевірити свічки розжарювання власноруч – скористатися амперметром. Якщо свічка справна, опір, який покаже прилад, буде прагнути до нуля. Якщо ж, навпаки, прагне до нескінченності, таку свічку необхідно замінити. Вибирати краще деталі з тривалим терміном служби (металеві Bosch Duraterm або керамічні Bosch DuraSpeed).

Оскільки за виходом з ладу однієї свічки розжарювання часто слідують і всі інші, фахівці рекомендують заміняти їх комплектом: це дозволить розв’язати можливі проблеми без повторних звернень на СТО і тим самим збереже час і гроші.

Bosch Group є провідним постачальником технологій та послуг у світі. У компанії працює близько 394 500 працівнииків (станом на 31 грудня 2020 року). Продажі компанії в 2020 році за попередніми оцінками склали 71,6 млрд. євро. За видами діяльності, компанія поділяється на чотири бізнес-сектори: Рішення для мобільності, Промислові технології, Споживчі товари та Енергетика та Будівельні технології. Як провідний постачальник IoT, Bosch пропонує інноваційні рішення для «розумних будинків», промисловості 4.0 та автомобілів з Інтернет-підключенням. Компанія використовує свій досвід і знання у сфері сенсорних технологій, програмного забезпечення та послуг, а також власний хмарний сервіс, щоб стати єдиним постачальником мережевих і багатопрофільних рішень для клієнтів. Стратегічною метою групи компаній Bosch є забезпечення життя людей підключеними до Інтернету продуктами і рішеннями, які або містять штучний інтелект (AI), або були розроблені та виготовлені з його допомогою. Bosch покращує якість життя в усьому світі за допомогою інноваційних і надихаючих продуктів та послуг. Компанія Bosch створює технології, які «винайдені для життя». До складу Bosch Group входить компанія Robert Bosch GmbH та близько 440 дочірніх та регіональних компаній у 60 країнах. Світова мережа виробничих, інженерних та торгових мереж Bosch охоплює майже всі країни світу. Основою для майбутнього зростання компанії є її інноваційний потенціал. У 126 підрозділах компанії Bosch по всьому світу працюють 72 600 співробітників у галузі досліджень та розробок, а також близько 30 000 розробників програмного забезпечення.

Компанію заснував Роберт Бош (1861-1942) у 1886 році у Штутгарті  як «Майстерню точної механіки та електротехніки». Особлива структура власності Robert Bosch GmbH гарантує Групі компаній Bosch підприємницьку свободу, що дозволяє здійснювати довгострокове планування і використовувати значну частку коштів для інвестування, забезпечуючи їй надійне майбутнє. 94% акціонерного капіталу Robert Bosch GmbH належить благодійному фонду Robert Bosch Stiftung GmbH. Контрольним пакетом акцій володіє Robert Bosch Industrietreuhand KG і виконує функції власника на підставі довірчого управління. Інша частина акцій належить родині Бош і Robert Bosch GmbH.

Додаткова інформація доступна онлайн на сайтах: : www.bosch.ua, www.bosch.com.

You may also like

Новини компаній

Клієнти ПриватБанку у прифронтових регіонах зможуть отримувати банківські послуги за допомогою мобільного банкомату

ПриватБанк стартував проект унікального в Україні мобільного банкомату, який буде обслуговувати клієнтів там, де немає ...

Leave a reply