Верховна Рада прийняла Закон (законопроект № 6134), який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та суб’єктами господарювання незалежно від форми власності, які виробляють, продають товари чи харчові продукти, виконують роботи чи надають послуги, встановлює права споживачів, а також визначає механізми їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
«Зазначений законодавчий акт спрямований на наближення національного законодавства про захист прав споживачів до законодавства Європейського Союзу та гармонізації системи захисту прав споживачів в Україні з принципами, підходами та практиками ЄС», – прокоментували у прес-службі Апарату Верховної Ради України.
Прийнятий Закон дасть змогу:
– імплементувати у вітчизняне законодавче поле директиви та регламенти ЄС у сфері захисту споживачів;
– поширити дію Закону на сферу харчової продукції в частині економічних прав споживача;
– визначити права та обов’язки споживачів в електронній торгівлі;
– запровадити Єдиний державний веб-портал для споживачів у сфері електронної комерції;
– визначити перелік інформації про продукцію та суб’єкта господарювання, яку він повинен надавати при здійсненні електронної торгівлі та відповідальність за відсутність такої інформації, крім того, відповідальність суб’єкта господарювання, що надає послуги торговельного електронного майданчику (маркетплейса) для розміщення товарів для продажу інших суб’єктів господарювання.
Держпродспоживслужба отримає право звертатися до провайдера інтернет-послуг щодо обмеження доступу до веб-сайтів (частини веб-сайту, програмного забезпечення) суб’єктів господарювання, які використовують нечесну підприємницьку практику та порушують законодавство про захист прав споживачів тощо.
Водночас, визнано такими, що втратили чинність з дня набрання чинності цим Законом:
– Закон України «Про захист прав споживачів»;
– Постанову Верховної Ради Української РСР «Про порядок введення в дію Закону Української РСР «Про захист прав споживачів».
Закон набирає чинності через один рік з дня його опублікування, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану (з винятками).
Джерело: Lexinform