Держава отримала майже 3,5 млрд грн за 20 найдорожчих лотів за стартовою ціною, проданих до введення в Україні воєнного стану. А після 24-го лютого загальна вартість проданих інших 20 лотів склала 1,7 млрд грн. Найдорожчою за останні 6 років стала “Калуська теплоелектроцентраль — нова”, підприємство придбали за 801 млн грн. Аналітики R&D центру YouControl проаналізували 40 найдорожчих лотів Фонду державного майна за стартовою ціною і виявили пов’язаність переможців з фінансово-промисловими групами та появу нових цікавих тенденцій. Детальніше — в новому дослідженні.
Нежитлові приміщення, заводи та готелі: що приватизували до та після введення в Україні воєнного стану
Угоди по 11 лотам, проданим до початку повномасштабного вторгнення, були підписані у 2021 році, 5 — у 2020 році, 3 — у 2019 році та 1 — у 2018 році. За цей час продали 4 державні пакети акцій підприємств, 5 єдиних майнових комплексів держкомпаній, цілісний майновий комплекс “Одесавинпром”. А також низку окремих об’єктів нерухомості, серед яких частини приміщень заводу “Арсенал”, адміністративна будівля поруч із торговим центром “Ocean Plaza”, будівля готелю “Рассвет” у Дніпрі та ін. У столиці знаходяться 9 проданих лотів, 2 — на Львівщині та по одному — у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Хмельницькій та Черкаській областях. Від продажу проаналізованих 20 об’єктів, що реалізовані до 24.02.2022 року і мали найвищу стартову ціну, держава отримала майже 3,5 млрд грн.
Угоди по 11 лотам після введення в Україні воєнного стану, були підписані у 2023 році, 5 — у 2022 році та 4 — у 2024 році. За цей період продано 4 державні пакети акцій підприємств, зокрема, акції двох ювелірних заводів, 12 єдиних майнових комплексів держкомпаній, як-от: “Морський торговельний порт Усть-Дунайськ”, ”Готель “Козацький”, “Електронмаш” та 4 окремих об’єкти нерухомості ДП “Укрспирт”. У Києві знаходяться 5 з проданих лотів, 4 — у Львівській області, 3 — в Одеській, по 2 компанії на Тернопільщині та Дніпропетровщині. І по одній — у Вінницькій, Волинській, Рівненській та Сумській областях. Загальна вартість лотів, проданих після початку повномасштабного вторгнення, які мали найбільшу стартову ціну, склала 1,7 млрд грн.
Переважна більшість з проаналізованих 40 лотів, продані за ціною, що перевищує стартову. Проте є 4 лоти, що реалізовані державою за стартовою ціною через викуп за ціною, запропонованою учасником. А також 2 об’єкти, що віддали за нижчою вартістю через аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій.
До 24.02.2022 року найдорожчим за ціною продажу та приростом від стартової вартості став “Готель “Дніпро” на Хрещатику. За результатами аукціону, ціна зросла в понад 13 разів і склала 1,1 млрд грн, також у цих торгах взяла участь найбільша кількість учасників — 29.
Після початку повномасштабного вторгнення найбільший приріст — більш ніж в 5 разів від стартової ціни до ціни продажу об’єкта, відбувся під час реалізації єдиного майнового комплексу (далі — ЄМК) “Київського експериментального протезно-ортопедичного підприємства”, за який змагалися 13 учасників. Сума продажу склала 165 млн грн при стартовій ціні в понад 31 млн грн. А найдорожчим проданим лотом за цей період став ЄМК ДП “Готель “Козацький” поруч із Майданом Незалежності. Його продали за 400 млн + 1 тис. грн при стартовій вартості в 155,5 млн грн.
З 40 проаналізованих юридичних осіб, що придбали державне майно, 19 з них входять/пов’язані або мають відношення до 20 ФПГ в системі YouControl. При цьому є компанії, що одночасно присутні в складі кількох ФПГ: ТОВ “ІНКОМ РЕНТ” та ТОВ “ЛВН ЛІМІТЕД”. А також 2 компанії, що пов’язані з однією фінансово-промисловою групою: ТОВ “ІНКОМ РЕНТ” та ТОВ “АГРОБІОСТАНДАРТ” відносяться до ФПГ “Група братів Супруненко”.
Покупці держвласності та їх зв’язок з PEPs
До початку повномасштабного вторгнення до 20 найдорожчих за стартовою ціною лотів увійшло 4 об’єкти нерухомості, що знаходяться за однією адресою в центрі Києва. Їхніми власниками стали:
- ТОВ “СУЧАСНИЙ МИСТЕЦЬКИЙ ЦЕНТР” (ТОВ “СМЦ”) — 5097,6 кв. м за 181 млн грн
- ТОВ “ФІН ЕКСПЕРТ ПРОДЖЕКТ” — 5245,6 кв. м за 172,2 млн грн
- ГО “ЦЕНТР ПАМ’ЯТКООХОРОННИХ ТА МІСТОБУДІВНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ” — 3599,5 кв. м за 126,8 млн грн
- ТОВ “БУДТРАНСЕРВІС” — 2 761,66 кв. м за 77,7 млн грн
Учасником ТОВ “СМЦ” є АТ ЗНВКІФ “ГЛОБАЛ ТРЕНД” (24,9%), бенефіціаром якого є Степан Черновецький — президент Chernovetskyi Investment Group (CIG). За даними інформації про Степана Черновецького в Forbes Ukraine він згадується як син ексмера Києва Леоніда Черновецького. За даними ЄДР, внесеними до системи YouControl, до липня 2024 року одним з бенефіціарів ТОВ “СМЦ” був екснародний депутат України 4-7 скликань, засновник та мажоритарний акціонер інвестиційної групи UFuture — Василь Хмельницький.
Ще однією учасницею ТОВ “СМЦ” (24,9%) є Рузан Мікаелян. Вона є співвласницею (50%) ТОВ “ФІН ЕКСПЕРТ ПРОДЖЕКТ”.
Голова ГО “ЦЕНТР ПАМ’ЯТКООХОРОННИХ ТА МІСТОБУДІВНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ” — Антон Колєсніков. Особа з ідентичним ПІБ є керівником ТОВ “КМЦ “СУЧАСНІСТЬ”, одним з учасників якого є вищезгадана Рузан Мікаелян, а також ТОВ “РАФ ПІПЛ”. Бенефіціарами останньої виступають Василь Хмельницький та його бізнес-партнер Андрій Іванов.
Одним з бенефіціарів ТОВ “БУДТРАНСЕРВІС” є Руслан Брицький — чоловік колишньої заступниці начальника ГУ ДПС у м.Києві Лесі Брицької.
Одним з найбільших лотів за стартовою ціною до введення в Україні воєнного стану став державний пакет акцій у розмірі 99,9906% АТ “Київпассервіс”. Його виставляли на продаж за 195,9 млн грн. Переможцем аукціону стало ТОВ “БАСТІОН-ГРУП”. Учасником компанії є чеське АТ “ІМАГРАПЕРА А.С.”. Під час приватизації АТ “Київпассервіс”, учасником ТОВ “БАСТІОН-ГРУП” був Володимир Івчун з Київщини. Особа з ідентичним ПІБ очолювала ТОВ “МОСТИСЬКИЙ ХАБ” у січні 2023 — серпні 2024 рр. Саме в цей період бенефіціаром компанії був Олег Міщенко — ключова особа “Групи родини Міщенко”. Пан Міщенко є бенефіціаром ТОВ “АС КИЇВПАССЕРВІС”, назва якої співзвучна із назвою об’єкта приватизації. Під час перевірки аукціону Антимонопольний комітет виявив ознаки змови в інших двох учасників торгів з придбання акцій “Київпассервісу” ТОВ “БАРВІНОК-ІНВЕСТ” та ТОВ “ОКТАН О”. В результаті ТОВ “БАРВІНОК-ІНВЕСТ” оштрафували на 64 млн грн. ТОВ “ОКТАН О” припинило свою діяльність в березні 2023 року, що дозволило йому уникнути штрафу Антимонопольного комітету. При перевірці зв’язків в YouControl, фірма “ОКТАН О” ймовірно має відношення до групи “Приват”.
Після лютого 2022 року найдорожчим лотом за стартовою ціною в 190,2 млн грн був єдиний майновий комплекс ДП “Волиньторф”. Об’єкт придбаний компанією ТОВ “АГРОБІОСТАНДАРТ” за 254,7 млн грн. Бенефіціаром компанії є Вячеслав Супруненко — особа з ідентичним ПІБ є колишнім депутатом Київської міськради, та братом екснардепа Олександра Супруненка. Ще одна компанія, що має відношення до “Групи братів Супруненко” — ТОВ “ІНКОМ РЕНТ” стала переможцем аукціону з купівлі єдиного майнового комплексу ДП “Електронмаш”. Бенефіціарами “ІНКОМ РЕНТ” є Олег Магаляс, Людмила Яковлєва та Володимир Сєкарєв. Згідно з публікацією видання “Бізнес.Цензор”, Олег Магаляс пов’язаний із колишнім депутатом Київради Ігорем Баленком. В матеріалі Forbes Ukraine, зазначається, що Людмила Яковлєва у березні 2023 року придбала на торгах кредитну лінію з правом вимоги на завод “Росинка” в Києві, власником якого врешті став ексдепутат Київради Вячеслав Супруненко. Також у 2015 році вона була у складі акціонерів “Асвіо-банку”, що підконтрольний братам Супруненко.
Власником єдиного майнового комплексу держпідприємства “Техніка” у Києві, стало ТОВ “ПРОФЕКОПРОДУКТ”, заплативши 72,4 млн грн. Керівником та учасником компанії виступає Тетяна Балясна. Вона до липня 2022 року була учасницею ТОВ “ПРОМЕТЕЙ-СЯЙВО”. В матеріалі видання “Київвлада”, вказано, що з діяльністю ТОВ “ПРОМЕТЕЙ-СЯЙВО” та Балясною пов’язані кілька скандалів із забудовою історичного центру Києва.
Найдорожчим за ціною реалізації 400 млн й 1 тис. грн серед двадцятки об’єктів приватизації за найвищою стартовою ціною став ЄМК ДП “Готель “Козацький”. Переможець аукціону — СТОВ “НАДІЯ”, керівником та учасником якого є Сергій Сподін. Пан Сподін є ключовою особою ФПГ “Група родини Сподін”, що об’єднує понад 280 компаній, які працюють в різних сферах: будівництво, нерухомість, виготовлення бетонних сумішей, торгівля, сільське господарство, ІТ та ін.
За 185 млн грн при стартовій ціні у 144 млн грн в жовтні 2022 року продали державний пакет акцій “Львівського ювелірного заводу”. Новим акціонером компанії стало ТОВ “ДЖІ ДІ СІ УКРАЇНА”. Її бенефіціаром є Павло Романович Зварич. За даними модулю перевірки фізосіб в YouControl, Павло Зварич був помічником екснародного депутата України 7-8 скликань Володимира Зубика. Згідно з даними публікації NGL.Media, група компаній “Інтергал-Буд” підконтрольна саме йому. Акції ще однією ювелірної компанії — АТ “ВІННИЦЬКИЙ ЗАВОД “КРИСТАЛ” придбані ТОВ “АРГОН ФУД”. Компанія входить до складу ФПГ “Гамма”, яку контролюють Борис Селезньов та ексдепутат Вінницької міськради Олександр Третяк. До складу групи зокрема входять оптовий постачальник харчових продуктів ТОВ-НВП “Гамма”, мережі продуктових магазинів “Грош”, “Корона”.
Покупцем єдиного майнового комплексу держпідприємства “ТВК”, що неподалік ринку “7 кілометр” біля Одеси, стало ПП “РЕНТСЕРВІС-МСЛ”. Учасником компанії виступає Тетяна Терновська. Ця ж фірма у серпні 2024 року стала переможцем аукціону на придбання ЄМК ДП “Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”. В матеріалі видання Mind.ua, компанію пов’язують із депутатом Одеської міськради Андрієм Терновським.
Ще один об’єкт на Одещині — “Морський торговельний порт Усть-Дунайськ”, що потрапив до двадцятки лотів за найвищою стартовою ціною та проданий на початку 2023 року. Переможцем аукціону стало ТОВ “ЕЛІКСИР УКРАЇНА”, що належить Валерію Віхренко — засновнику і власнику групи компаній “ВІМЕКСІМ”. Серед учасників торгів також було ТОВ “БАШТА ДЕВЕЛОПМЕНТ”, що належить Сергію Назаренку й брало участь в аукціоні на придбання вищезгаданого “Готелю “Козацький”. Сергій Назаренко — міноритарний учасник та керівник ТОВ “ЦИТАДЕЛЬ РІВЕРСАЙД” та ТОВ “ЦИТАДЕЛЬ ІННОВЕЙШНЗ“. Бенефіціаром останніх двох є підприємець Максим Кріппа, що є власником столичного БЦ “Парус”. У матеріалі “Економічної правди”, йдеться про те, що пан Кріппа придбав столичний БЦ “Парус” у нардепа Вадима Столара, а також є власником компанії, що розробляє комп’ютерні ігри GSC Game World та кіберспортивної організації Natus Vincere (NAVI) (ТОВ “НАВІ Ю.ЕЙ.”). Саме колишній бенефіціар ТОВ “НАВІ Ю.ЕЙ.” — Олександр Кохановський, в іншій публікації “Економічної правди”, називав себе і своїх партнерів покупцем готелю “Дніпро”. Однак власником акцій готелю, відповідно до результатів аукціону стало ТОВ “СМАРТЛЕНД”, учасниками якого є її директор Максим Терещук і ТОВ “АЙС ТАУН” Олексія Ігуніна.
У підсумку: до введення в Україні воєнного стану стартова вартість об’єктів державної приватизації була вищою. Крім того, серед двадцятки найдорожчих лотів, виставлених на продаж до 24.02.2022 року, було 6 єдиних майнових комплексів державних підприємств. Після початку повномасштабного вторгнення кількість таких лотів зросла вдвічі та становила 12.
Майже половина з проаналізованих об’єктів, що продані до 24.02.2022 року, розташовані у Києві. Після введення в Україні воєнного стану інтерес інвесторів змістився в інші області.
Більшість держпідприємств, чиї майнові комплекси були реалізовані державою, є і були збитковими. Приватизація державних об’єктів є одним із засобів додаткових надходжень до бюджету. Часто однією з умов приватизації є погашення заборгованості як перед бюджетом, так і по заробітній платі перед працівниками.