«Роль судів залишається незмінною як під час мирного періоду, так і під час війни: забезпечити шляхом здійснення якісного та своєчасного вирішення спорів оптимальні умови для ведення бізнесу», – таку думку висловив суддя Касаційного господарського суду Верховного Суду Валерій Картере на VIII Міжнародному форумі із захисту бізнесу.

Попри повномас штабне вторгнення рф в Україну судова система продовжує працювати в штатному режимі. Як зазначив у виступі суддя ВС, впродовж І півріччя 2023 року, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, спостерігається зростання кількості розглянутих господарськими судами справ за всіма категоріями спорів. Значно збільшилася кількість майнових, земельних, корпоративних спорів, справ, пов’язаних із банкрутством.

Повертаючись до ролі судової влади щодо захисту бізнесу, то суддя зауважив, що важливим елементом є не тільки своєчасне та якісне правосуддя, але й формування сталої судової практики та прогнозованості судових рішень. Під час свого виступу Валерій Картере також зосередився на особливостях банкрутства в умовах війни та розповів про напрацювання судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС. За його словами, профільна палата своєю практикою намагалася посилити складову відповідальності власників і керівників бізнесу за доведення до банкрутства або невчинення жодних дій у разі загрози неплатоспроможності.

Доповідач також проаналізував низку актуальних постанов КГС ВС і на конкретних прикладах розглянув основні підходи, зокрема щодо сплати судового збору за розгляд заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності на особу, винну в доведенні до банкрутства боржника (постанова КГС ВС від 20 жовтня 2022 року у справі № 911/3554/17(911/401/21)); щодо визначення кола суб’єктів солідарної відповідальності за правилами ч. 6 ст. 34 КУзПБ у разі зміни керівництва боржника (постанова КГС ВС від 4 липня 2023 року у справі № 911/293/21 (911/682/22)); щодо визначення порядку дій господарського суду під час розгляду заяв про відкриття провадження в справі про банкрутство різних кредиторів до одного й того самого боржника, поданих до різних господарських судів за правилами територіальної підсудності у зв’язку зі зміною місця розташування боржника (постанова КГС ВС від 26 квітня 2023 року у справі № 904/2154/22).

Не обійшов Валерій Картере увагою й питання застосування ст. 204 ЦК України в поєднанні з положеннями КУзПБ при розгляді заяви з кредиторськими вимогами за борговою розпискою та визнання кредиторських вимог (постанова КГС ВС від 1 березня 2023 року у справі № 902/221/22).

На юридичних викликах бізнесу під час війни в контексті судової практики господарської юрисдикції зупинився його колега, суддя-спікер КГС ВС Юрій Чумак. Він зокрема, акцентував увагу присутніх на особливостях господарського процесу в умовах воєнного стану. Зокрема, на питаннях щодо територіальної підсудності судових справ та належного повідомлення учасників судового процесу. Разом із тим суддя нагадав, що скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства заборонено законодавством, але є певні механізми, які існували ще до війни. Наприклад, проведення судового засідання в режимі відеоконференції. «Щоб якомога швидше й ефективніше захищати інтереси бізнесу в таких непростих умовах, необхідно використовувати увесь спектр сучасних технологій», – наголосив Юрій Чумак. На його думку, закон щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів у ЄСІТС допоможе поступово нівелювати зловживання процесуальними правами та забезпечити швидкий обмін документами. Юрій Чумак також звернув увагу на такі актуальні питання в умовах воєнного стану – захист права власності фізичних і юридичних осіб та відшкодування збитків, завданих країною-агресором.

Юрій Чумак навів позитивні приклади із судової практики господарської юрисдикції, де відповідачем визначено державу-агресора та стягнено заподіяну шкоду. Зокрема, Господарський суд міста Києва розглянув низку справ про стягнення шкоди заподіяною збройною агресією російської федерації проти України (рішення від 6 грудня 2022 року у справі № 914/1552/22, від 22 грудня 2022 року у справі № 910/10517/22). На завершення він ознайомив колег з актуальними кейсами щодо впливу війни на оренду державного та комунального майна та відповідальності за порушення господарських зобов’язань.

Джерело: Юридичний вісник України

You may also like

Comments are closed.