Ще 23 лютого кожен українець жив своїм звичним життям та будував плани на майбутнє, але 24 лютого час зупинився…прийшла війна.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну пройшло вже більше 90 днів. Громадяни України вчяться жити в нових умовах, тому питання купівлі житла знову з’являється в тих регіонах, де відносно спокійно на сьогоднішній день.

Address.ua тісно спілкується з забудовниками України, тому вирішили запитати у них, який стан справ у девелоперів, коли відновиться будівництво та продажі первинної нерухомості, на що очікувати в найближчому майбутньому, та що буде з цінами на житло.

Парковий квартал Місто квітів, ЖК UNO City House – це проекти будівельної компанії ОБРІЙ. Що з цими проєктами, про поточну ситуацію в компанії та про плани на майбутнє ми поговорили з Олесею Перчак, заступником директора з комерційних питань ІБК ОБРІЙ.

НА ЧОМУ ЗУПИНИЛИСЬ?

На початок 2022 р проектний портфель компанії складався з:

– 2 об’єктів (Парковий квартал Місто квітів та ЖК UNO City House), які були введені в експлуатацію у 4 кв. 2021 р і по яким був запущений процес отримання поштової адреси;

– 2 об’єктів (невеликі житлові комплекси нового формату під парасолькою ТМ ПРОСТІР), які були на фінальних стадіях отримання дозвільної документації, та по яким проводились підготовчі будівельні роботи (за наявності дозволу на це);

– по 3 об’єктам житлових будинків проводились початкові роботи по проектуванню та отриманню дозвільної документації.

Але під час війни стратегічне планування розвитку компанії скоріше перейшло у операційну побудову завдань для швидкого реагування та втілення.

ПРІОРІТЕТИ

Наразі пріоритети у компанії наступні:

  1. Закрити зобов’язання компанії перед інвесторами щодо видачі пакета документів для оформлення права власності. І саме на проекті UNO City House ця процедура розпочалась з 24 травня. Особливо сьогодні важливість отримання документа, який засвідчує права власності, важко переоцінити.
  2. Спеціалісти компанії продовжують працювати і над питанням завершення процесу присвоєння адреси для останньої черги Паркового кварталу Місто квітів. Сподіваюсь, що найближчим часом, ми зможемо порадувати наших клієнтів з цього проекту, гарною новиною.

Повертаються колеги з профільних відділів на оновлення/ продовження робіт щодо отримання дозвільних документів по всіх проектах, які зазначалися вище.

ВІДНОВЛЕННЯ БУДІВНИЦТВА

Щодо будівельних робіт, то в нашій компанії було прийняте рішення розпочинати їх після більш чіткої стабілізації ситуації на воєнному фронті, що обов’язково відобразиться на стані ринку нерухомості.

За нашими очікуваннями, це повинно статися ближче до осені 2022 року.

ЗМІНИ В ПРОЕКТНІЙ ДОКУМЕНТАЦІЇ

Ми, в першу чергу, уважно слідкуємо за нормативними змінами, а також постійно у тісному діалозі з архітекторами та конструкторами переглядаємо розроблені проекти, і в разі потреби готові вносити зміни, які можуть стати необхідними, як реакція на події, які переживає країна.

РОЗШИРЕННЯ ГЕОГРАФІЇ БУДІВНИЦТВА

Якщо до 24 лютого 2022 року для нашої компанії географія пріоритету була окреслена лише столицею, зараз ці кордони стали ширшими. Ми зараз аналізуємо і західну частину України, але поки це лише підготовча маркетингова робота, в портфелі проектів поки ділянки у зазначеному регіоні ще не з’явилися.

ВІДБУДОВА КРАЇНИ

Як і багато інших столичних будівельних, девелоперських  компаній, ми уважно стежимо за розвитком питання участі у відновленні чи будівництві житла та об’єктів інфраструктури, які постраждали під час військових дій. Досвід роботи та практичні досягнення у будівництві технічно складних об’єктів у колег з напрямку будівництва, дозволяє кваліфіковано підійти у вирішенні цього загального питання.

ЩО З РИНКОМ?

Ринок житлової нерухомості у столиці на  сьогодні поки відсутній. Бо, поки відсутні сформовані поняття ринку, такі як пропозиція (на кінець травня 2022 тільки біля 15% проєктів офіційно відновили продажі), попит (офіційний показник кількісті угод можна назвати нульовим), питання незрозумілої цінової політики, як наслідок відсутніх об’єктивних показників собівартості для проєктів особливо, які знаходяться на початкових етапах будівництва.

За нашими прогнозам, при умові стабільності положення у столичному регіоні, для «формування»/ адаптування ринку необхідні будуть 2-3 місяця. Минулі політичні, економічні кризи та ковідно-карантійний період навчили до оперативного відновлення на ринку.

ПЕРІОД АДАПТАЦІЇ

Безумовно, в період адаптації (2-3 місяці), угоди на ринку будуть відбуватися, але їх кількість буде зовсім незначна. В цей період цінова пропозиція буде найбільше приваблива, оскільки вона поки буде без змін (в гривневому еквіваленті) у порівнянні з початком 1 кв. 2022 р.

Але в подальшому варто очікувати гарантоване подорожчання ціни м2, питання лише у розмірі. Діапазон у 15-20% в осінній період вважаю цілком реальним сценарієм в наших умовах.

СПРОБА ЗАГЛЯНУТИ В МАЙБУТНЄ  

Ринок нерухомості буде відновлюватися поступово, зі змінами гравців на цьому ринку. На щастя, багато компаній вже підтвердили свої наміри продовжувати діяльність на території України та столиці. В першу чергу добудовувати будуть об’єкти з високим ступенем готовності, але ці проєкти не зможуть запропонувати великої /достатньої кількості квартир.

Попит у столиці буде формуватися за рахунок переселенців з областей, які вже зазнали серйозних руйнацій, також на другому етапі будуть знов таки з’являтися інвестиційні угоди.

На етапі відновлення ринку первинної нерухомості з’явиться велика різниця у ціні на ранніх етапах (великі ризики для інвестора, для забудовника велика необхідність залучення додаткових коштів) і готового продукту. Ціна може буде відрізнятися на 65% і більше від старту до фінішу. Швидкість будівництва прогнозовано може впасти (з стандарту 1,5-2 роки до 2,5-3 років ).

Вам також може сподобатися

Новини компаній

Благодійний фонд ПриватБанку “Допомогати просто!” обладнав опорні лікарні Дніпропетровської області сучасними наркозними станціями

Опорні лікарні Нікополя та Кам’янського отримали дві сучасні наркозні станції по програмі Допомога шпиталям та ...

Comments are closed.