Європейський зелений курс – слова, які все більше звучатимуть з вуст українських урядовців і українських промисловців. Спільне в цих словах – відзначення великого впливу, який матиме зелений курс ЄС на українську економіку. Різниця – в оцінці. Урядовці вже обіцяють європейцям, що Україна в числі перших прийме нові правила. Промисловці кажуть, що уряд в гонитві за піаром може сильно нашкодити ключовим українським індустріям і вимагають від чиновників розумної переговорної позиції.
Необдумана імплементація зеленого курсу ЄС призведе до значних втрат української економіки і зменшення робочих місць в Україні. Про це заявив заступник голови парламентського Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський під час виступу на круглому столі «Зміна клімату: Європейський зелений курс і міжнародні зобов’язання, пріоритети та можливості для України». Обговорення відбулося 13 жовтня 2020 року в режимі відеоконференції.
На думку посадовця, часові рамки і моделі фінансування екологічної модернізації мають стати ключовими умовами в перемовинах України з ЄС по імплементації зеленого курсу та у відповідній внутрішній дискусії в Україні.
“Євросоюз вимагатиме від своїх виробників зменшити навантаження на навколишнє середовище. Розуміючи, що це значні додаткові витрати європейських виробників, ЄС ймовірно запровадить обмеження імпорту, які будуть мотивовані екологічними міркуваннями. Європейські підприємства при цьому отримають від урядів своїх країн значні фінансові стимули для здійснення екологічної модернізації. Ця політика є яскравим прикладом неопротекціонізму з боку ЄС: скрите субсидування своїх виробників і одночасне обмеження імпорту”, – зазначив Дмитро Кисилевський.
На думку депутата, українські експортери ймовірно отримають черговий торговельний бар’єр на додачу до багатьох вже діючих мит та інших перешкод, які є в торгівлі з Євросоюзом.
“На жаль, в українських чиновників є давня хвороба. Її симптомом є жертвування економічними інтересами заради політичних. Значна частина українських міжнародних угод є яскравими прикладами цього”, – акцентував депутат.
В якості прикладу нардеп навів ситуацію з імплементацією норми законодавства про зелену металургію. “Єдиною стимулюючою нормою для промисловості, яка мотивує виробників знижувати викиди до значень Європейського зеленого курсу, є норма про зелену металургію в нещодавно прийнятих змінах до закону про зелений тариф. Її реалізацію уряд саботує”.
Заступник голови Комітету економічного розвитку зауважив, що необдумана імплементація зеленого курсу ЄС призведе до значних втрат української економіки.
“Є висока ймовірність, що уряд спробує покласти весь тягар екологічної модернізації на бізнес. Цього не можна допустити”. На думку депутата, бізнес розуміє необхідність і важливість екологічної модернізації. Тож завдання уряду – шукати час і механізми фінансування екологічної модернізації. І запроваджувати стимули, які б заохочували бізнес до реального зниження викидів.
Кисилевський закликав чиновників, які ведуть перемовини, чесно розповісти українським виробникам, що саме держава обіцяє європейським партнерам і що вони обіцяють Україні.