В этом году уже не первый раз ГФС Украины по-своему трактует нормы Налогового кодекса Украины и подзаконных актов. Вначале это касалось заполнения строки 10.7 декларации об имущественном состоянии и доходах, теперь заполнения налоговой декларации по плате за землю.
Так, согласно пп. 271.1.1 ст. 271 НКУ базой налогообложения земельным налогом является нормативная денежная оценка земельных участков с учетом коэффициента индексации.
Форма налоговой декларации по уплате земельного налога утверждена приказом Минфина от 16.06.2015 г. № 560. (Налоговая декларация по плате за землю представлена в разделе «Бланки».) Инструкция по заполнению декларации отсутствует.
Графа 9 раздела I декларации по уплате земельного налога называется «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки». Прочитав название, без сомнения понимаешь, что в ней необходимо указать нормативную денежную оценку всего земельного участка, на который и рассчитывается налог на землю. Уверенность в правильном прочтении подтверждается тем, что графа 10 этого же раздела называется «Нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області», т. е. в названии уточнено, что ней следует указывать нормативную денежную оценку (стоимость) 1 га. (Ранее такую точку зрения высказала ГФС Украины в Черкасской области в разъяснении о заполнении декларации по плате за землю от 21.01.2016 г.)
В статье «Предприниматель и отчет по земле на 2016 год», опубликованной в «Частном предпринимателе» № 3, автор, прочитав нормы НКУ и название графы 9, предлагает в примере указывать нормативную денежную оценку всего земельного участка.
Однако ГФС Украины читает эти буквы по-другому. Точка зрения ГФС Украины изложена в консультации в ОИР (категория 112.06), которая была обнародована 5 февраля 2016 года (после сдачи номера в печать). В ней налоговики предлагают в графе 9 раздела I декларации по уплате земельного налога указывать нормативную денежную оценку единицы площадиземельного участка. (Консультация приведена ниже.)
Який показник вказується у колонці 9 розділів І та ІІ Податкової декларації з плати за землю: нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки чи нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки?
Повна:
Відповідно до п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата).
Згідно з підпунктами 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 ПКУ базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розд. ХІІІ ПКУ, або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але п. 288.5 ст. 288 ПКУ встановлено мінімальні та максимальні межі розміру орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ).
Пунктом 286.2 ст. 286 ПКУ встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності (далі – Податкова декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560.
У розділі І Податкової декларації здійснюється розрахунок суми земельного податку, у розділі ІІ Податкової декларації – розрахунок суми орендної плати. Зокрема, річна сума земельного податку зазначається у колонці 12 розділу І Податкової декларації, річна сума орендної плати – у колонці 11 розділу ІІ Податкової декларації. Оскільки згідно з формою Податкової декларації для обчислення річної суми земельного податку та річної суми орендної плати враховується загальна площа земельної ділянки (колонка 8 розділів І та ІІ Податкової декларації), то для визначення розміру плати за землю (земельного податку, орендної плати) слід використовувати нормативну грошову оцінку одиниці площі земельних ділянок. Тобто у колонці 9 розділів І та ІІ Податкової декларації вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки.
Как видим, в консультации убедительные аргументы, почему необходимо указывать этот показатель, отсутствуют. Если руководствоваться логикой ГФС Украины, то алгоритм расчета налога на землю должен быть следующим: графа 8 х графа 9 х графа 11 = графа 12, – если в графе 9 будет указана нормативная денежная оценка 1 га. Отметим, что на сегодняшний день такой алгоритм применяется и в форме декларации, приведенной в программе представления отчетности. Не исключена вероятность того, что до окончания срока представления данного отчета этот алгоритм будет изменен.
Источник: Газета «Частный предприниматель»