25 січня 2021 сталася історична подія – укладання кредитної угоди між Міністерством фінансів, IFC, членом Групи Світового банку та Укргазбанком з можливістю конвертації кредитних коштів у статутний капітал банку.

Урочистий захід підписання Угоди!

П’ять років тому команда Укргазбанку, заснованому в 1993 році, шукала своє унікальне, що вирізнятиме серед інших українських банків.

Тоді розпочався шлях перетворення на перший в Україні банк з питань клімату.

«Зелений банкінг дав нам унікальну можливість стати першопроходцем на нерозвиненому ринку у царині зелених фінансів», – коментує Андрій Кравець, голова правління Укргазбанку.

У 2019 році Euromoney визнав Укргазбанк найкращим банком Центральної та Східної Європи для стійкого фінансування.

Міжнародна фінансова корпорація (IFC) прийняла рішення посилити місію Укргазбанку та інвестувала в банк 30 мільйонів євро (орієнтовно 36 мільйонів доларів) з можливістю конвертації власного капіталу в банк у січні 2021 року.

Дохід від позики буде використаний для фінансування прийнятних проектів зі стійкої енергетики в Україні.

Дане фінансування має допомогти Україні збільшити частку зеленої енергії в енергетичному комплексі та підвищити енергоефективність кінцевого споживання в різних галузях.

Підтримка IFC сприятиме подальшій приватизації Укргазбанку. Це може стати першою приватизацію великого державного банку в Україні та прикладом майбутньої приватизації в банківському секторі країни.

Вже зараз IFC співпрацює з Укргазбанком щодо посилення складу наглядової ради. Впроваджуються управлінські інструменти, що сприяють структурованому формуванню стратегії та нагляду, чітко визначених процесів затвердження, покращення інформування про інвесторів та зацікавлених сторін, посилення контролю та управління ризиками для узгодження практики банку зі стандартами приватного сектору.

«Наша співпраця з Укргазбанком доводить, що зелене фінансування – це гарний бізнес, – каже Вітторіо Ді Белло, регіональний керівник галузі фінансових установ IFC у Європі та Центральній Азії. “Це є прикладом для багатьох інших фінансових установ у регіоні”

Взаємодія МФК (IFC) з Укргазбанком є частиною Програми МФК щодо сталого енергетичного фінансування в Україні, яка реалізується у партнерстві з Федеральним міністерством фінансів Австрії та Міністерством економіки та кліматичної політики Нідерландів.

IFC запропонував дорадчі послуги Укргазбанку, щоб допомогти банку досягти своїх амбіційних цілей. Як результат, банк почав співпрацювати з компаніями, зацікавленими у стійкій енергетиці, енергоефективності та кліматичних технологіях.

Пізніше банківські консультації МФК щодо малого та середнього бізнесу у партнерстві з швейцарським Державним секретаріатом з економічних питань SECO допомогли банку розширити свої пропозиції.

За сприяння МФК Укргазбанк включив Стандарти ефективності МФК до угод про отримання зелених позик. Cтав першим українським банком, який включив у свою діяльність систему управління навколишнім середовищем та соціальними ризиками, суттєві зміни в свою практику корпоративного управління та заснував команду зелених фінансів.

IFC надала підтримку банку, запровадивши маркетингові та комунікаційні практики, посиливши розбудову потенціалу та навчання персоналу, впровадивши новий підхід до оцінки інвестиційних проектів та розвинувши відносини зі світовими кліматичними установами.

Оскільки банк змінив свою місію та пропозиції, він увішов до п’ятірки національних банків за активами, а також як банк, що надає послуги малому та середньому бізнесу, і як банк номер один у торговому фінансуванні в Україні.

З 2016 року банк виділив близько 500 позик для середніх і великих кліматичних проектів та  зелених позик на 1 млрд доларів.

У сукупності, проекти, які фінансує Укргазбанк, повинні запобігти викидам близько 1,4 мільйона тонн вуглекислого газу на рік.

Інші великі банки наслідували приклад Укргазбанку, створюючи власні продукти фінансування клімату в Україні та в усьому регіоні.

Укргазбанк встановив стандарт зеленого фінансування як частину свого зобов’язання допомогти уряду.

Це особливо нагально, оскільки Україна є однією з найбільш енергоємних економік світу, частково через велику промислову базу з технологіями виробництва, які потребують модернізації. Країна також покладається на енергетику ядерної, вугільної та газової енергії.

Споживання енергії в країні на 1000 доларів ВВП є одним з найвищих у світі, але застаріла інфраструкура свідчить про те, що середній українець використовує втричі більше, ніж середній європейський.

Такі значні виклики стимулювали цілі уряду, які включають збільшення частки відновлюваних джерел у загальному виробництві енергії в країні з 8 до 17 відсотків до 2030 року .

Зосередження уваги на зеленому фінансуванні особливо актуальне для малих та середніх підприємств України, оскільки вони починають бачити потенційні затрати та економію енергії, які можуть запропонувати проекти, пов’язані з кліматом.

Укргазбанк хотів би, щоб приблизно половина його кредитного портфеля складалася із зелених позик. Це дозволить запобігти викиду 1,9 мільйона тонн вуглекислого газу на рік протягом наступних п’яти років.

Після ребрендингу “Укргазбанку” як “зеленої” фінансової установи він взяв на себе керівну роль у кліматично-фінансовому секторі.

У 2018 році банк став першою фінансовою установою з України, яка виступила активним партнером у Коаліції з ціноутворення на вуглець,.

«Ми вдячні IFC за багаторічне партнерство і високо цінуємо рішення стати нашим інвестором. Це важливий крок у процесі приватизації Укргазбанку та в напрямі скорочення частки держави в банківському секторі», — сказав Андрій Кравець, Голова Правління АБ «Укргазбанк».

«Вихід держави з капіталу Укргазбанку є одним із завдань Міністерства фінансів в рамках реалізації стратегії реформування державного банківського сектору. Сьогодні ми зробили один з ключових кроків для досягнення цієї цілі. Крім того, реалізація даної транзакції є виконанням одного із зобов’язань України в рамках спільної з МВФ програми Stand-by. Це також стане потужним сигналом для всіх інвесторів, що країна виконує свої зобов’язання з реформування банківського сектору України та побудови сталої банківської моделі, заснованої на кращих світових практиках», – зауважив Міністр фінансів України Сергій Марченко.

Стефані фон Фрідербург, виконуюча обов’язки Керуючого директора та Виконавчого віце-президента IFC, коментує: «Ми раді продовжувати багаторічне партнерство з Укргазбанком та підтримати цей поворотний етап у банківському секторі України. Наше фінансування має на меті допомогти Укргазбанку підготуватися до приватизації та стати прикладом для наслідування у сфері зеленого фінансування. Водночас наші спільні зусилля сприятимуть стійкому відновленню України завдяки більш ефективним інституціям та збільшенню участі приватного сектора».

IFC

IFC, підрозділ Групи Світового банку, є найбільшим глобальним інститутом розвитку, діяльність якого сфокусована на приватному секторі ринків, що формуються. Ми працюємо у понад 100 країн, використовуючи наш капітал, експертизу та вплив для створення ринків та можливостей у країнах, що розвиваються. У 2020 фінансовому році ми інвестували $22 мільярди в приватні компанії та фінансові інститути країн, що розвиваються, посилюючи здатність приватного сектору подолати бідність та підвищити загальний добробут. Додаткова інформація: www.ifc.org.

Укргазбанк

Укргазбанк — це універсальний український банк із фокусом на зеленому фінансуванні, що має загальнонаціональну мережу з 270 відділень із понад 4 тисячами співробітників, які обслуговують більше ніж 2,2 мільйони фізичних осіб та понад 75 000 корпоративних клієнтів та МСП. Це четвертий найбільший банк України за обсягом активів із ринковою часткою 9%. Банк зосереджується на фінансуванні проєктів, які сприяють ефективному використанню ресурсів, скороченню викидів CO2 та розвитку відновлюваних джерел енергії. Наразі банк є лідером у фінансуванні об’єктів чистої енергетики в Україні, понад третину портфеля якого припадає на зелені позики. Зелені проєкти, що фінансуються банком, сприяють зменшенню викидів вуглецю більш як на 1,4 млн тонн на рік.

Голова Національного банку України Кирило Шевченко зазначив, що укладання цієї угоди є кроком до підвищення конкуренції та інвестиційної привабливості українських банків.

«Наше з урядом спільне завдання на найближчі роки — подальше впровадження кращих практик корпоративного управління. Це в свою чергу дозволить підвищити інвестиційну привабливість наших державних банків та створить можливість для входу якісних інвесторів в їхній капітал. І я впевнений, ми будемо в цьому успішні», — продовжив Голова НБУ.

За матеріалами IFC, Укргазбанк, КМУ

You may also like

Економіка

Інструменти регулювання господарської діяльності переглядатимуть у прискореному режимі

Кабінет Міністрів створив Міжвідомчу робочу групу з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності, основними завданнями ...

Leave a reply