Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку добровільної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування платниками єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України» від 20 грудня 2024 р. № 1496.
Згідно із затвердженим Порядком, Платники єдиного внеску, які прийняли рішення про добровільну сплату єдиного внеску, передбаченого Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»:
1) зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у розмірі, встановленому ст. 8 Закону, до визначеної ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску;
2) на підставі обчислених та сплачених сум єдиного внеску зобов’язані подавати звітність у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) (далі – звітність) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.
Добровільно сплачені суми платниками єдиного внеску зараховуються у порядку календарної черговості виникнення відповідних зобов’язань, у тому числі за період до дати початку тимчасової окупації, встановленої ч. 2 ст. 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.
Добровільно сплачені суми платниками єдиного внеску поверненню не підлягають, крім надміру та/або помилково сплачених сум. Повернення помилково та/або надміру сплачених сум єдиного внеску здійснюється на рахунки, відкриті на іншій, крім окупованої, території України, у встановленому порядку.
У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) платника єдиного внеску з тимчасово окупованої території на іншу територію України до такого платника єдиного внеску не застосовуються положення цього Порядку.
Особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, у яких місце проживання є на тимчасово окупованій території, мають право подати до податкового органу на іншій території України заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у паперовій або електронній формі технічними засобами електронних комунікацій через електронний кабінет з дотриманням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” з урахуванням абзаців другого і третього частини третьої ст. 10 Закону.
Податковий орган, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, подання документів, що підтверджують зазначені у заяві відомості.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, податковим органом в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з урахуванням вимог ст. 10 Закону.
Джерело: Lexinform