12 грудня 2016 року в конференц-залі НБУ Програма USAID ЛЕВ провела круглий стіл для представників основних інституцій, які або готують статистику діяльності бізнесу України, або нею активно користуються.

На круглому столі «МСП України: якісні та кількісні показники розвитку сектору» виступали представники Держстату – центрального та регіональних відділень, МЕРТУ, НБУ, ДФС, голова ДРСУ, а також представники Програми USAID ЛЕВ.

Головною ідеєю круглого столу було визначити основні джерела та види даних, якими можна користуватися для дослідження сектору МСП, подивитися на вагомі прогалини у статистиці та основні проблеми її збору. Крім цього, учасники мали зробити спільні пропозиції стосовно того, як можна покращити якість даних та синергію роботи основних стейкхолдерів.

Представники НБУ та Держстату розповіли про свої плани. З 2017 року НБУ планує публікувати дані про кредити надані МСП. А з 2016 року державна служба статистики у співпраці з іншими відомствами розпочала вести статистику МСП у вигляді Індексу малого та середнього підприємництва (SMEI). Уже розроблюються такі показники, як «демографічні характеристики», «інноваційна політика», «інтернаціоналізація».

Голова ДРСУ Ксенія Ляпіна, розповіла про те, що для роботи регуляторної служби, статистики Держстату не завжди достатньо. «Ці дані безперечно важливі для стратегічних документів, але для М-тесту, який став основою діяльності ДРСУ, потрібно більш динамічна та свіжа інформація – щоб кожна регуляція встановлювалася для чітко визначеної цільової категорії та мала чітко визначений наперед вплив», – розповіла пані Ксенія Ляпіна.

Програма USAID ЛЕВ також готує статистичні дані, але використовує для цього не лише звітування бізнесу державним органам чи вибіркові статистичні обстеження. «Щорічна оцінка ділового клімату» (ABCA) Програми ЛЕВ містить репрезентативні опитування сектору МСП та «якісні» дані», – розповіла Оксана Кузяків, експерт Програми USAID ЛЕВ та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Дані ABCA, на відміну від офіційної статистики, показують демографічний портрет бізнесу, його очікування, поведінку тощо. Крім цього, такий підхід дозволяє виміряти такі чутливі показники, як, наприклад, «корупція».  Крім поєднання репрезентативних опитувань та «якісних» показників, Програма USAID ЛЕВ також бере до уваги зворотній зв’язок з бізнесом та існуючу державну статистику. При розробці регіональних профілей МСП для Тернопільської, Херсонської областей, експерти Програми ЛЕВ використали поєднання «якісних» даних, даних Держстату та зворотній зв’язок з підприємствами області.

 

На завершення, учасники круглого столу погодились, що між відомствами повинен існувати обмін даними. Важливим питанням залишається хто буде координувати постачання спільної статистики – чи це буде новостворена Агенція МСП, яка передбачається проектом нової Національної Стратегії МСП, чи це буде інший, існуючий зараз орган? Хто б це не був, таким планам заважає і заважатиме здійснитися низька довіра МСП до держави. Підприємці не хочуть ділитися інформацією, яка може бути використана проти них, та й для збільшення масиву статистики бізнесу доведеться витрачати багато часу для заповнення нових звітностей. Питання довіри без сумніву не менш важливе, ніж питання слабкої комунікацій між основними сейкхолдерами, які готують дані для сектору МСП.

Джерело: lev.org.ua

You may also like

Leave a reply