За останніми даними Держстату, у першому півріччі 2020 року в Києві 182,6 тис. громадян працювали без офіційного оформлення трудових відносин. Неформальною зайнятістю в столиці були охоплені трохи більше 13 відсотків населення.

 «Погоджуючись на нелегальну зайнятість, працівник, фактично, добровільно дозволяє «обкрадати» себе, позбавляючи низки соціальних гарантій: оплати листків непрацездатності, виплати відпускних, права на гідну пенсію у старості, дає несумлінному роботодавцю можливість звільнити без попередження або оштрафувати без пояснення причин. Водночас, і роботодавець, який використовує незадекларовану працю, втрачає можливість отримати допомогу служби зайнятості в підборі працівників потрібного фаху, значно ускладнює для себе можливість отримання кредиту в банку та ризикує сплатити багатотисячний штраф за порушення трудового законодавства. Висновок: нелегальна зайнятість не вигідна обом сторонам трудових відносин», – зауважив директор Київського міського центру зайнятості Віктор Білич.

Період карантину показав, що найбільше постраждали саме неоформлені працівники – втративши роботу через зупинку бізнесу, вони залишились і без допомоги по безробіттю.

Столична служба зайнятості проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на легалізацію трудових відносин. З метою інформування роботодавців щодо законодавства про зайнятість та легалізацію трудових відносин за 9 місяців 2020 року було проведено 186 семінарів на тему: «Загальні засади співпраці служби зайнятості з роботодавцями, в т.ч. особливості працевлаштування осіб з інвалідністю», в яких взяли участь 1037 роботодавців. Фахівці районних філій КМЦЗ відвідали 1275 роботодавців. Під час карантину спеціалісти столичної служби зайнятості проводили онлайн заходи: презентації роботодавця, вебконференції, де особлива увага акцентувалась на темі легалізації трудових відносин.

З початку вересня 2020 року КМЦЗ, спільно з інспекторами Державної служби України з питань праці, на платформі ZOOM запровадив онлайн консультації для роботодавців, під час яких вони отримували інформацію про послуги служби зайнятості та недопущення використання незадекларованої праці. На сьогоднішній день проведено 22 такі консультації.

«Наше завдання – не спіймати когось за руку на порушенні, а його попередити. Як би банально це не звучало, але високих стандартів якості життя, гідних зарплат, нормальних умов праці та високих темпів зростання, можна досягти лише дотримуючись цивілізованих відносин. В будь-якому випадку, починати завжди треба з себе. Декларуючи свою працю сьогодні, ви забезпечите собі соціальний захист і впевненість завтра», – підкреслив Віктор Білич.

Водночас, згідно зі ст. 265 Кодексу законів про працю України, роботодавці, які використовують найману працю, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), несуть відповідальність у вигляді штрафу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника (на сьогодні сума такого штрафу становить 50 тис. грн.). Крім того, згідно зі ст.41 Кодексу про адміністративні правопорушення, фактичний допуск до роботи  працівника без оформлення трудового договору (контракту), тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємства від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян  – від 8500 грн до 17000 грн.

Київський міський центр зайнятості сьогодні це:

  • Найбільша база можливостей
  • Безкоштовні послуги для безробітних та роботодавців

You may also like

Leave a reply