image-33512

Графік 1. Динаміка Індексу моніторингу реформ** Команда іМоРе вважає прийнятним темпом реформ рівень індексу 2 і вище


Індекс моніторингу реформ (іМоРе) дещо зріс завдяки суттєвим позитивним змінам у сфері дерегуляції. Оцінка прогресу реформ за період з 21 листопада по 4 грудня – +0,9 бала з +5,0 можливих. Драйвером зростання стали реформи бізнес середовища, деякі зрушення відбулися у державних фінансах та монетарній сфері.


Серед основних подій цього раунду – закон щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг та спрощення правил підключення до електромереж.

Також ухвалено низку нормативних актів, які зменшують регуляторний вплив на бізнес при проведенні нагляду, розширюють можливості банків з управління короткостроковою ліквідністю в іноземній валюті, визначають порядок залучення радників у процесі приватизації, посилюють незалежність регулятора у сферах енергетики та комунальних послуг.

Графік 2. Значення іМоРе та його компонентів у поточному раунді оцінювання**

i2

 

image-33513

 

** Назви компонентів було скорочено для зручності, але їхнє наповнення не змінилося

Найважливіші нововведення

  1. Закон щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг, +2,8 балів

Законодавство України змушувало експортерів послуг виконувати низку бюрократичних процедур, які значно ускладнювали їхню роботу. Зокрема, існували вимоги щодо укладання зовнішньоекономічного договору у письмовій формі, надання акту виконаних робіт, перекладу документів українською мовою, скріплення документів підписами і печатками.

Особливо обтяжливими ці вимоги були для дрібних та середніх підприємців та фрілансерів. Багато хто був вимушений працювати “в тіні”, оскільки для офіційного оформлення усіх необхідних документів було необхідно витрачати багато часу та ресурсів.

Закон № 1724-VIII від 03.11.2016 спрощує процедури укладення зовнішньоекономічних договорів, бухгалтерський облік та фінансову звітність, а також скасовує обов’язкові строки для повернення валютної виручки операцій з експорту послуг (крім транспортних і страхових).

Тепер експортери послуг зможуть укладати зовнішньоекономічні договори в електронній формі. Також закон дозволяє прийняття публічної оферти, обміну електронними повідомленнями або виставлення рахунку (інвойсу). Банкам заборонено вимагати переклад документів українською мовою у разі, якщо вони оформлені англійською. Акт виконаних робіт тепер не є обов’язковим документом як для зовнішньоекономічних операцій, так і всередині країни. Факт надання послуг підтверджують інвойси. Вони можуть бути підписані за допомогою особистого підпису, електронного підпису або електронного цифрового підпису. При цьому необхідним буде лише підпис експортера. Факт оплати нерезидентом виставленого рахунку визнаватиметься згодою з обсягом і якістю наданих послуг.

Коментар реформатора

“Закон є одним з проривних в сфері дерегуляції. Він має величезне значення, в першу чергу, для IT-спільноти в Україні, оскільки значно спрощує роботу фрілансерів, а також консультантів, бухгалтерів та юристів, які працюють з закордонними замовниками.

Відтепер експортні договори на послуги можна укладати не лише в письмовій, а і в електронній формі. Переклад документів з англійської на українську вже не є обов’язковим. Крім того, скасовується контроль за поверненням валютної виручки по відношенню до послуг.

Позитивний вплив цих нових, простих і прозорих правил гри українські експортери послуг відчують на собі вже найближчим часом.”

Максим Нефьодов,
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

Коментар експерта

“В Україні надзвичайно складні процедури обміну та транскордонного переказу валют застосовуються не лише щодо платежів за кордон, а й щодо отримання валютних надходжень від експорту, що є особливо відчутним для малих підприємців. Складності адміністрування також стосуються оподаткування та інших процедур, що пов’язані із необхідністю укладання зовнішньоекономічного договору у письмовій формі. Спрощення регулювання забезпечить не тільки додатковий притік іноземної валюти, а й створення нових робочих місць та зростання сукупного попиту всередині країни.

Закон має вирішити проблеми адміністрування експорту послуг для малого та середнього бізнесу. Зараз невеликі експортери можуть витрачати до 10% вартості контракту лише на виконання адміністративних вимог, кожен день затримки означає для них додаткові витрати.

Марія Репко,
Центр економічної стратегії

Графік 3. Події, що визначали значення індексу протягом 21 листопада – 4 грудня 2016 р., оцінка події є сумою її оцінок за різними напрямками, тому вона може перевищувати +5, або бути меншою за -5 )

i3

 

image-33514

 

  1. Спрощено правила підключення до електромереж, +2 бала.

Процедури підключення до електромереж є одним із визначальних факторів, що впливають на складність ведення бізнесу в країні. В Україні ці процедури є надто обтяжливими, а їх вартість є дуже високою. Рейтинг Doing Business свідчить, що Україна посідає 130 місце серед 190 країн за складовою “підключення до електромереж”.

Постановою № 1946 від 07.11.2016 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, внесла зміни до “Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж”. Тепер встановлено чітки вимоги до технічних умов щодо підключення споживачів до електромереж. Плата за приєднання буде розраховуватися за формулою, яка встановлена в методиці. Вона враховує потужність установки, вартість будівництва ліній електропередачі, коефіцієнт надійності тощо.

Коментар реформатора

Перший, але важливий крок по спрощенню підключень, що дозволить врегулювати питання їх вартості. Комісія буде контролювати виконання з боку обленерго та очікує зміни в законодавстві, що дозволять врегулювати інші питання, які безпосередньо не відносяться до повноважень Комісії, але впливають на загальний строк необхідний для того, щоб фактично отримати підключення.

Дмитро Вовк,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Коментар експерта

«Зазначені зміни упорядковують приєднання електроустановок потужністю від 160 кВт до 5000 кВт. Механізм оплати за стандартне приєднання не змінився. Для нестандартного приєднання створюється чіткий механізм оплати. Якщо раніше вартість приєднання розраховувалась індивідуально для кожного проекту, то тепер для нестандартного приєднання використовуватиметься формула.

Прийняття цих змін значно знижує можливість маніпулювання обленерго ціною приєднання до мереж і встановлює прозорі правила гри на ринку.

Слід зазначити, що прийняті зміни потребують відповідних змін Закону України «Про електроенергетику», згідно якого, наприклад, вартість нестандартного приєднання до електромереж визначається не формулою питомої вартості, а проектно-кошторисною документацією.

Також не зовсім зрозуміло, що таке «коефіцієнт індексу споживчих цін», який використовується у формулі для питомої вартості нестандартного приєднання, і як він розраховується.»

Ірина Коссе,
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Графік 4. Значення окремих компонентів Індексу та кількість подій протягом 21 листопада – 4 грудня 2016 р.

i4

 

image-33515

 

Таблиця 1. Оцінки всіх подій та прогресу реформ за напрямами протягом 21 листопада – 4 грудня 2016р.

Державне управління 0.0
Державні фінанси +0.5
Спрощено порядок перерозподілу бюджетних коштів закладами охорони здоров’я +1.0
Монетарна система +1.0
Внесено зміни до Інструкції про порядок видачі індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордон +1.0
Бізнес середовище +2.8
Внесено зміни до закону “Про альтернативні види палива” +1.0
Підписано закон про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг +1.0
Узгоджено між собою окремі норми закону про заборону зайвого втручання посадових осіб контролюючих органів у діяльність суб’єктів господарювання при проведенні нагляду +1.3
Закон щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг +2.8
Затверджено Порядок залучення радників у процесі приватизації +1.0
Спрощено правила підключення до електромереж +2.0
Енергетика 0.0

(Див. графіки та таблиці на сайті http://imorevox.in.ua/?page_id=577, http://imorevox.in.ua/list_rounds.php)

Довідкова інформація: Індекс Моніторингу Реформ (ІМоРе) VoxUkraine призначений надавати комплексну оцінку зусиллям влади України зі впровадження економічних реформ. Індекс базується на експертних оцінках змін у регуляторному середовищі за п’ятьма напрямками:

  1. Державне управління
  2. Державні фінанси
  3. Монетарна система
  4. Бізнес середовище
  5. Енергетика

Детальніше про Індекс та методологію розрахунку можна дізнатись на сайті imorevox.in.ua.

VoxUkraine– це ініціатива, створена групою міжнародних та вітчизняних економістів, присвячена реформам та економічному розвитку України. Цілями VoxUkraine є поширення науково обґрунтованого аналізу та коментарів щодо економічних та суспільно-політичних подій в Україні, підвищення рівня дискусії та формулювання системного підходу до реформ, а також інтеграція України в світову мережу економістів та діячів, відповідальних за економічну політику.

Індекс моніторингу реформ

iMoRe №48. Штиль

iMoRe №47. Реформи в Україні знов поставили на паузу

iMoRe №46. Повільний вихід з літнього анабіозу: реформи незначно прискорилися

Архів Випусків іМоРе

 

Джерело: voxukraine.org

You may also like

Leave a reply