Вчора, 10 серпня, о 17:00 за Києвом відбулася прем’єра програми “ДНК міста” від Міжнародного саміту мерів та фонду Western NIS Enterprise Fund. У 8 випусках герої програми розкажуть, як навіть у часи війни можна почати відновлювати міста і громади або залучати глобальні інвестиції.
Програма “ДНК міста” буде цікава українцям, які хочуть відбудувати свої міста ще кращими, ніж вони були до війни. Герої програми – це звичайні люди, які ще до повномасштабного вторгнення були небайдужими до міських процесів у своїх громадах та ініціювали проекти якісних змін для всіх мешканців: розвивали велосипедну інфраструктуру чи утеплювали будинки, ревіталізовували індустріальні обʼєкти чи створювали дієві ОСББ. Знайшли однодумців, зробили справу і всі навколо відчули, що стало краще жити. Такі люди і формують ДНК міста. А їхні історії – це інструкції, які українці можуть запозичити вже зараз!
Авторка ідеї “ДНК міста” та засновниця Міжнародного саміту мерів Ірина Озимок поділилась, що говорити про відбудову музеїв, велоінфраструктуру чи утеплення будинків під час війни здавалось недоречно. “Але ми почали спілкуватися з героями програми і всі вони довели, що були активістами до повномасштабного вторгнення і продовжують боротися за свої міста на всіх фронтах: як військові, волонтери, консультанти. Якість повітря та екологія, ревіталізація промислових зон, інклюзивність – наші герої розкажуть про все найважливіше, що треба враховувати вже зараз. Вони вже зробили чимало для громади, а з огляду на те, як ворог нещадно нищить Україну, їхній досвід та приклад є дуже важливими для відбудови”, – Ірина Озимок.
Безпечне і комфортне пересування містом пішки або колісним способом – це гостра потреба українців зараз. Аліна Кундіч, героїня третього випуску, координаторка проєкту «TUMI: шлях до школи» (2019 – 2021 рр.), а нині національної кампанії «Велосипедом до школи» (Житомир) розповідає “ДНК міста” про те, як потрібно планувати інфраструктуру в місті, щоб вона враховувала потреби абсолютно всіх жителів. Аліна підкреслює, що війна завдала багато травм дітям і дорослим, які тепер пересуваються у візках, а також зростає кількість велосипедистів, і все це необхідно врахувати. “Зростає кількість велосипедистів через зростання цін на пальне, збій у роботі громадського транспорту, відсутність альтернативного транспорту та інші фактори. У деокупованих громадах України велосипед залишається чи не єдиним транспортом, завдяки якому можна доїхати до місцевого магазину, отримати або ж доставити гуманітарну допомогу”, – Аліна Кундіч.
Переконати людей вкладати гроші в міста чи країну, особливо там, де лунають вибухи, – одне з найскладніших завдань. Юрій Филюк, виконавчий директор “Промприлад.Реновація” (Івано-Франківськ), у прем’єрному випуску “ДНК міста” перелічує послідовні етапи залучення дрібних і глобальних інвестицій, яким можна слідувати вже зараз. Вінпереконаний, що залучення інвестицій будується на довірі, а під час кризи проявляється її реальний рівень. “Великі виклики можна проходити лише об’єднуючи зусилля, що будується на довірі. Тому під час війни важливо активізовувати вже напрацьовані зв’язки і докладати зусиль для пошуку нових об’єднавчих інтересів, щоб будувати нові зв’язки. Цей принцип працює як для збереження бізнесів під час кризи, так і для відновлення при виході з кризи, в нашому випадку – війни”, – Юрій Филюк.
Українці з тривогою думають про цьогорічний опалювальний сезон. Герой п’ятого випуску Святослав Павлюк, виконавчий директор асоціації “Енергоефективні міста України” зазначив, що стратегії забезпечення теплом, однакової для всіх регіонів України, наразі не існує, зважаючи на строкату ситуацію на фронті. “Ми повинні рухатися до локальних енергетичних систем, як і держави ЄС, проте на відміну від їхньої екологічної мотивації, наша мотивація – безпекова. Міста, котрі зберігають централізовані системи теплопостачання і йдуть до високоефективних систем – матимуть більше комфорту та краще впораються з ризиками. Місцеве паливо, місцеві ресурси, річка, інсталяція теплових помп, термомодернізація будинків – це той напрямок, в якому ми будемо рухатися”, – Святослав Павлюк.
Для довідки: програма “ДНК міста” виходитиме щосереди з 10 серпня 2022 року на Youtube-каналі International Mayors Summit. У випуски “ДНК міста” увійшли історії з Києва, Івано-Франківська, Житомира, Чернівців, Новояворівська, Пархомівки, Бахмута, Дніпра.